День  Святої Трійці

День Святої Трійці

На п’ятдесятий день після Великодня християни відзначають Трійцю, або П’ятдесятницю. Це одне з найдавніших свят, яке вважають днем народження Церкви. Його встановили самі апостоли. Нинішнього року Трійця припадає на 20 червня. У нашому народі свято називають Зеленою неділею.

Ще перед Своїми стражданнями Спаситель розповідав апостолам, що коли Він піде до Отця, то пришле учням «іншого Утішителя», Духа Істини. І ось, через десять днів після Вознесіння, якраз на юдейську П’ятдесятницю, коли до Єрусалима на свято прийшло багато людей з усіх усюд, збулося обіцяне: на апостолів зійшов Дух Святий.
Усі апостоли на той час перебували в одній єрусалимській світлиці. Раптом зчинився шум із неба, ніби буря зірвалася й переповнила весь дім, і з’явились необпікаючі вогненні язики, і спочили по одному на кожному з учнів. Усі вони сповнилися Духа Святого, вийшли до людей і стали славити воскреслого Христа їхніми рідними мовами, яких раніше не знали.
Так Дух, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів і дав їм здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам, усьому світові. Після проповіді того дня в Христа увірували близько трьох тисяч людей. Таким чином почала будуватися на землі Церква Христова.
Крім того, що священний день П’ятдесятниці є днем зішестя Святого Духа на апостолів, він утверджує й оспівує триєдиність Всевишнього Бога. Явлення Святого Духа, що вийшов від Бога-Отця за обіцянкою Бога-Сина, розкрило таїнство єдності Святої Трійці: Бога Отця – Творця Неба і Землі, Бога Сина – Господа нашого Ісуса Христа, і Бога Духа Святого – Господа Животворчого.
Вчення про Трійцю – основа всього християнського віровчення та християнської моралі. Трійця – єдиносущна та нероздільна. Щоб якось наблизити вчення про Пресвяту Трійцю до сприйняття звичайної людини, святі отці користувалися різними аналогіями. В одній із них – міркування про сонце та похідні від нього світло і тепло.
Після Божественної літургії на свято Трійці у храмах звершується особлива вечірня з читанням уклінних молитов: священик читає молитви, стоячи на колінах у Царських вратах, лицем до віруючих. Прихожани при цьому також стають на коліна, вперше після Великодня.
Православні християни з нагоди Трійці прикрашають оселі та храми клечанням – зеленими гілочками, квітами, а також зіллям. У буйстві зелені на початку літа віруючі вбачають символ творчої життєдайної сили Духа Святого, якою створений світ. А ще квітучі гілки нагадують нам, що під дією благодаті Божої людські душі розцвітають чеснотами.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий