День Святої Трійці

День Святої Трійці

Через десять днів після Вознесіння Господнього християни відзначають день Святої Трійці, або П’ятидесятницю. Це одне з найбільших свят релігійного календаря, яке вважається днем заснування Церкви. Нинішнього року воно припадає на 27 травня. У народі день Святої Трійці називають Зеленою неділею.

Перед святкуванням Святої Трійці православні відзначають батьківську поминальну суботу, яка починається з вечора п’ятниці спеціальною поминальною службою – парастасом (із грецької “парастас” – “клопотання”). Уся Церква молиться перед Господом за своїх від віку спочилих братів і сестер.
Звичайне поминання починається з покійних батьків, віруючі моляться за тих, хто їх народив, і просять прощення їхніх гріхів та дарування Царства Небесного. У храмах пишуть поминальні записки з іменами покійних.
День Святої Трійці завжди припадає на неділю. У свято християни згадують, як через десять днів після Вознесіння Господнього, якраз на юдейську П’ятидесятницю, коли до Єрусалима зійшлося багато людей із різних країн, сповнилося обіцяне Спасителем: на апостолів зійшов Дух Святий.
Святкового дня юдеї згадували вручення Мойсею на Синаї скрижалей Завіту, а всі апостоли з Богородицею та іншими учнями знаходилися в одній світлиці в Єрусалимі. Євангеліст Лука у книзі “Діяння святих апостолів” так змальовує подальші події: “… зчинився шум із Неба, ніби буря раптово зірвалася і переповнила увесь той дім, де сиділи вони. І з’явилися їм язики поділені, немовби огненні, та й на кожному з них по одному осів. Усі ж вони сповнились Духом Святим і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав…”
Таким був початок проповідування Євангелія і фактично початок діяльності новозавітної Церкви Божої – початок благовіствування через святих апостолів: спочатку – в Юдеї, а потім – і в усьому світі.
Зішестя Святого Духа – це наче вінець і завершення викупительного подвигу Сина Божого. Тому саме це свято є радісним завершенням церковних урочистостей на честь і славу Воскреслого Господа.
Свята Трійця – Бог Єдиний по суті й Троїчний в Особах: Отець, Син і Дух Святий – є найбільшою таємницею християнської віри. Важко і неможливо людському розуму повністю зрозуміти її. Свята Церква навчає, що будь-яка таємниця, яка стосується Божества і духовного життя, пізнається і осягається самим життям людини через зусилля і через релігійний досвід.
У день П’ятидесятниці християни святкують саму подію Зішестя Святого Духа на апостолів, а наступного дня, в понеділок, віддають особливу честь Святому Духові як третій Божій Особі. За церковним календарем це День Святого Духа.
За традиціями нашого народу, три останніх дні Зеленого тижня (тижня перед Трійцею) та три перших дні Троїцького тижня (після Трійці) називалися Зеленими святками. На Зелену неділю домівки наших пращурів були рясно вбрані в зелене гілля дерев – клечання – та встелені запашним зіллям: лепехою, м’ятою, любистком… Квітами прикрашали навіть криниці.
Загалом обрядовість Зелених свят знаменувала завершення весняного і початок літнього календарного циклу.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий