Інформаційний кур’єр

Департамент соцзахисту населення надає відповіді на найпоширеніші запитання щодо отримання державних соціальних допомог

Враховуючи високу пріоритетність забезпечення виплат державних соціальних допомог, департаментом започатковано ряд публікацій з відповідями на найпоширеніші запитання за цією тематикою.
Першочергово поширюємо інформацію щодо Порядку виплати державних соціальних допомог під час воєнного стану.
Відтак 7 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги на період воєнного стану», якою передбачено продовження виплати призначених державних соціальних допомог протягом часу дії воєнного стану плюс один місяць після його завершення.
Тобто, якщо в період дії воєнного стану закінчився термін виплати державної соціальної допомоги, її виплата продовжується органами соціального захисту населення автоматично, звертатися та подавати документи повторно/додатково не потрібно.
Відповідне рішення поширюється на наступні види державних допомог:
• допомога малозабезпеченим сім’ям;
• допомога на дітей одиноким матерям;
• допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
• допомога на дітей, хворих на тяжкі хвороби, яким не встановлено інвалідність;
• щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
• тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
• тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
За умови, якщо отримувачі державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропустили строк перегляду, виплата таких видів допомоги не зупиняється на період введення воєнного стану та одного місяця після його скасування.

Державна допомога багатодітним сім’ям

Інформуємо щодо аспектів отримання державної допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях.
Чим визначено право?
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 № 250, зі змінами, затверджено Порядок виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях.
Хто має право на призначення допомоги?
Право на допомогу мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні. Допомога призначається одному з батьків дитини, які постійно проживають разом з дитиною.
Який розмір допомоги та на який термін вона призначається?
З 1 березня 2022 року розмір допомоги становить 2100 грн.
Допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно. У разі, коли в сім’ї одночасно народилося двоє і більше дітей, внаслідок чого сім’я набула статусу багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожну таку дитину.
Які документи необхідно подати?
Для призначення допомоги Заявник (за умови пред’явлення паспорта громадянина України/паспортного документа іноземця/іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус) особисто подає:
• заяву одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, за затвердженою формою;
• копії посвідчення батьків багатодітної сім’ї та дітей з багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу);
• копії свідоцтв про народження всіх дітей (з пред’явленням оригіналів).
Куди звертатись за призначенням допомоги?
Призначення і виплата допомоги здійснюється управліннями соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги.
Заяви з необхідним пакетом документів приймаються безпосередньо в територіальній громаді:
• відділами соціального захисту відповідної територіальної громади або визначеними посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
• уповноваженими особами старостинських округів;
• посадовими особами центру надання адміністративних послуг (у разі їх створення).
• у містах обласного значення (м.Полтава, м.Кременчук, м. Лубни, м.Миргород, м.Горішні Плавні) – управліннями соціального захисту населення відповідних міських, районних у містах рад.
Управління соціального захисту населення районних державних адміністрацій заяви з необхідними документами на призначення державних соціальних гарантій приймають лише у разі надіслання їх поштою. В електронному вигляді запит на призначення допомоги можна заповнити в рамках заявки на отримання комплексної послуги «Ємалятко» на порталі «Дія».
Чи є обставини, за яких припиняється виплата допомоги?
У разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, отримувач допомоги зобов’язаний у десятиденний строк повідомити про це органам соціального захисту населення.
До таких обставин зокрема належать:
• позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
• зарахування дитини на цілодобове перебування (від чотирьох ночівель на тиждень) до інтернату (пансіону) закладу загальної середньої освіти (за винятком спеціальних закладів освіти, закладів освіти III ступеня, ліцеїв, що забезпечують здобуття виключно профільної середньої освіти, та випадків, коли батьки сплачують повну вартість утримання дитини в закладі;
• нецільового використання коштів і незабезпечення створення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
• відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
• влаштування дитини на повне державне утримання;
• перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
• втрати статусу багатодітної сім’ї та інші.

Отримання внутрішньо переміщеними особами допомоги на проживання

Станом на початок вересня в Полтавській області проживали 198,4 тисячі осіб з числа внутрішньо переміщених. Виплата для внутрішньо переміщених осіб на проживання є фінансовою підтримкою від держави, яка надається особам, які після введення в країні воєнного стану (Указ Президента України від 24.02.2022 №64) перемістились з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та які визначені в переліку Розпорядження КМУ від 06.03.2022 р. № 204-р, але перебувають в Україні.
Допомога на проживання надається внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.
З 1 травня 2022 року право отримувати щомісячну допомогу від держави мають наступні категорії заявників:
– громадяни, які перемістилися з територій територіальних громад, що розташовані в районах, де проводяться воєнні дії, або тих, які знаходяться в тимчасовій окупації чи в оточенні/блокуванні (відповідно до наказу Мінреінтеграції);
– громадяни, чиє житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які до 20.05.22 р. подали заявку на відшкодування, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» (якщо заявка не подана до 20.05.2022 р., то подаються документи від органу місцевого самоврядування, які підтверджують факт втрати/пошкодження майна).
Для отримання державної допомоги особа має перебувати на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, що підтверджується відповідним документом (довідкою внутрішньо переміщеної особи / ВПО).
19 серпня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №963, відповідно до якої внутрішньо переміщені особи, які подавали заяви через Дію до 30 квітня 2022 р., але не отримали допомогу, зможуть додаткового звернутися із заявою до органу соцзахисту населення та отримати виплату. Для отримання допомоги особа має до 01 жовтня 2022 року особисто звернутися до органу соцзахисту населення з відповідною заявою, а також надати інформацію (збережену на фізичних носіях), що підтверджує факт попереднього подання заяви через застосунок Дія.
Алгоритм дій з отримання державної допомоги внутрішньо переміщеній особі на проживання.
1. Стати на облік як внутрішньо переміщена особа та подати заяву на отримання допомоги разом з пакетом необхідних документів до:
– уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг;
– в містах обласного значення – до управління соціального захисту населення;
– подати заявку на отримання довідки через мобільний застосунок порталу «Дія».
2. Отримати виплату на власний рахунок (виплачується на банківський рахунок за стандартом IBAN), вказаний у заяві. Призначається з місяця звернення. Не включається до сукупного доходу сім’ї при наданні інших видів соціальної допомоги. Не оподатковується податком на доходи фізичних осіб. Грошова допомога буде надходити щомісяця на кожну ВПО, вказану в заявці до призупинення або скасування воєнного стану в країні.
Розмір виплати для ВПО на проживання становить:
– для дорослого громадянина – 2 тис. грн;
– для дітей та людей з інвалідністю – 3 тис. грн.
Завдяки системній роботі у серпні 2022 року управліннями соціального захисту населення і центром по нарахуванню соціальних виплат забезпечено своєчасне призначення та виплату державної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання на загальну суму 412,6 млн грн.

Людмила КОРНІЄНКО
Директор департаменту соцзахисту населення Полтавської ОВА

Поділися:

Добавить комментарий