Дев’ять помилок городника

Дев’ять помилок городника

Ви помічали, що в природі рідко побачиш хвору рослину. А якщо поглянути на наші грядки? Скільки там різної інфекції! А все тому, що природа досконала, а наші городи – штучні. Звичайно, у того, хто дотримується агровимог, рослини хворіють менше. Але якщо ми розміщуємо їх не в тій «компанії» або забуваємо про профілактику, хвороби відразу дають про себе знати.
Беззмінне вирощування культури на одному місці (монокультура)
При цьому в грунті накопичуються збудники різноманітних хвороб. Так, при вирощуванні рослин роду капустяних без зміни грядки не уникнути сильного ураження килою капусти, ріпи, редьки, крес-салату. Схожим чином картопля, посаджена по картоплі, страждатиме від парші. При тривалому вирощуванні в одній і тій же теплиці без заміни або дезінфекції грунту томатів, перцю і баклажанів вони уражатимуться бактеріальною плямистістю, кладоспоріозом, макроспоріозом, а огірок – кореневою гниллю. Щоб уникнути цього, обов’язково дотримуйтеся сівозміни.
Низька якість посадкового матеріалу
Як правило, погане насіння – резервуар патогенів. Наприклад, більшість збудників хвороб картоплі переносяться з бульбами, насіння капусти може містити збудників несправжньої борошнистої роси, бактеріальної кутастої плямистості, англійської мозаїки. З насінням томату передаються мозаїка, бактеріальний рак, чорна бактеріальна плямистість і бактеріальний некроз стебла, з цибулею сіянкою – периноспороз і сіра гниль.
Надмірна густота садіння або сівби
Цілком зрозуміле бажання господаря «посадити побільше». Але загущені рослини пригнічують і затіняють собі подібних, витягуються, погано провітрюються, підвищується вологість повітря, тобто створюється мікроклімат, сприятливий для грибних і бактеріологічних хвороб: на цибулі – несправжньої борошнистої роси, на огірку – бактеріозу, антракнозу, білої гнилі, на томаті й картоплі – фітофторозу, на буряках – цескоспорозу.
Брак або надлишок елементів живлення або порушення їх балансу
Якщо не вистачає фосфору, калію, мікроелементів, а азоту в надлишку, рослини починають бурхливо рости. При цьому їх стійкість до патогенів знижується. Це характерно для борошнистої роси на огірку, буряках, кабачках; фітофторозу томату і сірої гнилі коренеплодів. З цієї ж причини овочі і картопля гірше зберігаються у погребі.
Реакція грунтового середовища
На кислих грунтах активніше розвиваються збудники чорної ніжки розсади, кили капусти, порошнистої парші картоплі. На лужних грунтах частіше зустрічаються звичайна парша і вертицильозне в’янення картоплі. Ось чому в перший рік після вапнування на картоплі, якій до вподоби кисла реакція грунту, часто зустрічається звичайна парша.
Строки і спосіб посіву
Змінивши їх, можна «нарватися» на хворобу або «втекти» від неї. Якщо сіяти і садити овочеві культури в непрогрітий грунт, то сходи швидко вразять кореневі гнилі, а картоплю – ризоктоніоз. Тому на сирих, важких, холодних грунтах картоплю, капусту та інші овочі краще висаджувати не в лунки, а у попередньо нарізані гребені.
Температура та вологість грунту і повітря
Стресові ситуації – різкий перепад денної і нічних температур, полив холодною водою, протяги в теплиці, неправильне живлення – обов’язково призведуть до борошнистої роси, бактеріозу, антракнозу огірка, і навпаки – підвищена вологість і застій повітря – причина фітофторозу, сірої і білої гнилей, бурої плямистості томатів. Саме через протилежні вимоги ці рослини складно виростити в одній теплиці.
Неправильний полив
Полив зверху потужним струменем розмиває грунт і забруднює листя. Навпаки, полив по грядках, навколо рослини, через ситечко або насадку на лійці, а також крапельне зрошування знижують ризик захворювань. Після поливу землю навколо рослини розпушують, щоб не утворилася грунтова кірка.
Невчасно прибрані рослинні залишки
На них чудово зимують збудники хвороб. Однак якщо уражені борошнистою росою, вірусними хворобами рештки можна без побоювання закласти при осінньому перекопуванні, то бадилля картоплі, уражене фітофторозом, бактеріальними хворобами, краще укласти у компост на два роки. Якщо виявили килу капусти, фітофтороз томатів, рак і ризоктоніоз картоплі, бактеріальний рак буряків і моркви, нематоду, то рослинні залишки треба спалити або разом з побутовими відходами вивезти з ділянки.

Юрій СТРОКОВ,
агроном.

Поділися:

Добавить комментарий