Дісталося  “на горіхи”

Дісталося “на горіхи”

– Почім горіхи приймаєте?
– По 15–16 гривень за кіло.
– А лущені?
– По 85.

Такі ціни на найврожайніший осінній плід пропонують заготовачі з машин, що стоять на прилеглих до Центрального ринку Полтави вулицях. У селах горіхи скуповують ще дешевше: по 13–14 гривень.
Ті, хто хоче заробити, здаючи волоські горіхи (їх ще називають царськими), очікують, коли ціни підвищаться. Але цього не відбувається. Чому?
Сезон збору горіхів почався цього року в Україні раніше через суху спекотну погоду. Перші плоди у зеленій шкірці можна було здати ще на початку вересня. В оптовиків залишалися залишки минулорічного урожаю, тому стартова закупівельна вартість була невисокою.
Впливають на ціни й інші фактори. Урожайність у країнах, які є основними “гравцями” горіхового ринку – США, Чилі, Китай, – вища минулорічної. Високий урожай зібраний і в Україні, а на складах ще є продукція 2017 року. Нестабільний курс валюти теж відіграє свою роль.
Висновки роблять експерти: пропозиція зростає, збут меншає, і при відносно стабільному споживанні ціна на горіх має тенденцію до зниження.
Важливо звернути увагу на те, що ціна на горіх не формується в Україні, а диктується світовими попитом і пропозицією, стверджують фахівці. Незважаючи на те, що наша країна входить до п’ятірки лідерів з експорту (саме з експорту, а не виробництва), обсяг нашого експорту відносно невеликий і не є ціноутворюючим. Тому внутрішня ціна залежить від світової. Менше покупців поза Україною – нижча вартість. Експортери та переробники будуть більш вимогливими до якості товару.
Заготівельникам, приймачам і здавачам сировини фахівці пояснюють: у собівартість горіха закладено багато витрат, які необхідно враховувати: це, зокрема, усушка після сушіння і заготовки – мінус 5–7%, вибракування цілих плодів чи наявність крихти в ядрі – від 10 до 30%, зарплата, податки, електрика, оренда складських приміщень, накладні й транспорті витрати тощо.
У 2018 році в Україні вперше сформувався залишок непроданих горіхів, повідомляв портал “Ореховод” на початку сезону. Залишки перевищували тисячу тонн. Про це розповів Павло Тулба, голова першого інвестиційного садового кооперативу “Горіх Причорномор’я”.
Ситуація, на думку фахівця, небачена. До цього урожай продавався повністю, ще по передоплаті. Пояснення досить просте: Україна поступово втрачає основних покупців свого продукту – китайців і мусульман.
За словами Павла Тулби, головним покупцем вітчизняного волоського горіха завжди був Китай.
Китайці роблять з горіхів енергетичне молоко. Попит на горіхи високий, і мешканці країни почали самі вирощувати ці плоди. Зараз горіхові сади в Китаї ростуть на 20 тисячах гектарів. Для порівняння: в Україні під промисловими горіховими садами – лише 4800 гектарів, з них плодоносять дерева тільки на тисячі.
Ще одним масовим споживачем волоського горіха є мусульманські країни. Та зараз там ситуація неспокійна, і купівельна спроможність людей знижується. Споживачі віддають перевагу більш потрібним продуктам, повідомляє профільний портал горіхового бізнесу України та країн СНД “Ореховод”.
Експорт волоського горіха з України за перші два місяці сезону (вересень-жовтень 2018 року) виріс на 18% у порівнянні з тим же періодом попереднього року.
Завдяки більш ранньому початку збирання горіхів масштабний експорт волоського горіха нового врожаю стартував у вересні, коли було експортовано в 3,6 разу більше продукції, ніж роком раніше, повідомляє EastFruit.
У жовтні різниця в обсягах експорту знизилася, хоча, як і раніше, експорт в жовтні поточного року перевищував торішній обсяг на 12%. Зазвичай найбільші обсяги експорту горіхів з України спостерігаються в останні місяці кожного року – листопаді й грудні, відзначають експерти.
У цьому сезоні ситуація може змінитися. Ціни на волоський горіх у Європі суттєво знизилися. Частково це обумовлено торговими війнами США і Туреччини. Через девальвацію турецької валюти і підвищення мита на американські товари великий обсяг горіхів зі Штатів потрапив на ринок ЄС, зробивши значний тиск на ціни. В результаті виручка українських експортерів від експорту волоського горіха в цьому сезоні, не дивлячись на зростання обсягів, знизилася на 2%. Таким чином, середня ціна у вересні-жовтні була нижчою, ніж роком раніше.
Якщо врахувати, що основна частина волоського горіха з України поки що продається в низькому ціновому сегменті, тому що збирається на приватних подвір’ях і уздовж доріг, то в цьому році українським експортерам такого горіха буде непросто. Матимуть проблеми зі збутом. Учасники ринку вважають, що попиту на такий горіх поки що немає навіть за найнижчими цінами. Оскільки прогнозується, що врожай волоського горіха в Україні в 2018 році рекордний, рівень цін на внутрішньому ринку також може виявитися рекордно низьким. Ціни обвалилися, і, схоже, це ще не межа, прогнозують експерти.
Україна і Молдова є найбільшими постачальниками волоського горіха в Європі і входять до числа провідних світових експортерів цієї продукції. В останні роки обидві країни активно нарощували площі інтенсивних горіхових садів, що в 2019–2025 роках може призвести до різкого зростання обсягів виробництва в цих країнах, повідомляє Агропортал.
Фінансові новини інформують: Україна увійшла до трійки найбільших виробників горіхів. Світовими лідерами з виробництва цієї продукції є США та Китай. Чилі та Україна поділяють третє місце. Зокрема Україна виробляє близько 110 тисяч тонн горіхів щороку. Такі дані озвучує асоціація “Український клуб аграрного бізнесу”.
Основним ринком збуту для українських волоських горіхів є країни Азії і Європи. Головною позицією експорту в країни Європи є очищені волоські горіхи. Україна – четвертий найбільший постачальник горіхів у ЄС, поступаючись лідерством США, Чилі та Молдові.
“Головною проблемою в експорті волоських горіхів є неоднорідність партій і відповідно їхня ціна, – коментує Дар’я Гриценко, експерт аграрних ринків асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”. – Більше 90% горіхів вирощується домогосподарствами і потім збираються й формуються в партію для експорту. Такі горіхи не є сортовими і значно поступаються за зовнішніми характеристиками тим же американським і чилійським. Для нарощування експорту горіхів необхідно збільшувати площі під промисловими насадженнями, вирощувати сортові горіхи, придатні для подальшої обробки та експорту”.
Виходить, дрібним здавачам серйозного підвищення закупівельної ціни на горіхи чекати не варто. Незначні коливання у межах 2–3 гривень за кілограм горіхів цілком можливі.

Ганна ЯЛОВЕГІНА
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий