Діти переселенців мають  першочергове право на вступ до  першого класу та дитячого садка

Діти переселенців мають першочергове право на вступ до першого класу та дитячого садка

Дітей внутрішньо переміщених осіб урівняно в правах з дітьми, які проживають на території обслуговування закладу освіти щодо права на першочергове зарахування до школи та дитячого садочка державної чи комунальної форми власності. Спрощено для них і процедуру подачі документів. Про це повідомив радник із питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Полтавській області Сергій РИБАЛКО.

«У 2022 – 2023 навчальному році Міністерство освіти і науки України рекомендує залучати дітей до очної чи змішаної форми навчання. Для громад це виклик, адже минулого навчального року в школах та садочках Полтавської області, окрім місцевої дітвори, здобували освіту понад сім тисяч дітей-переселенців. Сьогодні ця цифра може бути ще більшою. Наприклад, за оперативними даними, в Глобинській територіальній громаді наразі зареєстровано понад 500 дітей, які мають статус внутрішньо переміщених осіб, у Білоцерківській – 160 дітей, у Нехворощанській – 151 дитина. Також 70 дітей цієї категорії поповнять лави школярів у Мачухівській громаді», – розповів Сергій Рибалко.
Радник підкреслив, що при вступі до закладу освіти батьки першокласників (з числа переселенців) можуть відійти від стандартного переліку документів і не подавати копію свідоцтва про народження дитини чи документа, що посвідчує особу здобувача освіти: «Це можливо у випадку, якщо зазначені документи відсутні, й один із батьків майбутнього школяра має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Так само у випадках наявності довідки про звернення за захистом в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист».
Якщо місць для першокласників у закладі освіти не вистачає, адже їх кількість збільшилася за рахунок ВПО, зазначає Сергій Рибалко, керівник школи має вжити всіх можливих заходів щодо раціонального використання наявних у закладі освіти приміщень. Він може ініціювати перед органом, у сфері управління якого перебуває заклад освіти, відкриття додаткового класу, в тому числі інклюзивного чи спеціального, ініціювати внесення необхідних змін до організації освітнього процесу та ще один із варіантів – вивільнити приміщення, що використовуються не за призначенням для створення додаткових класів.
«Якщо після вжиття таких заходів кількість дітей, які мають право на першочергове зарахування, перевищує спроможність закладу освіти, орган, у сфері управління якого перебуває заклад освіти, має запропонувати на вибір батьків таких дітей перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця їхнього проживання, а також сприяти зарахуванню дітей до обраних їхніми батьками закладів освіти», – наголошує Сергій Рибалко.
Окремо радник звертає увагу, що заклади освіти, які планують розпочати новий навчальний рік офлайн, мають попіклуватися і про забезпечення учнів зі статусом внутрішньо переміщеної особи безкоштовним харчуванням. Таке право надає ч.10 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Регіональний офіс «U-LEAD з Європою» у Полтавській області.

Добавить комментарий