Вишивання є невід’ємною складовою національної духовності, морально-етичної та матеріальної культури українського народу.
Один з майстрів цього виду народного декоративного мистецтва – Володимир Анатолійович Кулаженко з Кременчука, вчитель за професією.
Майстер кохається у вишивці, яка становить чималий діапазон його уподобань і радощів, а його роботи про рідний край, довкілля – зачарування красою природи.
Автор надзвичайно чутливий у описах природи («Здрастуй, Україно!», «Дніпро», «Весна прийшла», «Осінній пейзаж», «Голубе озеро в лісі», «Чорний водоспад», «Зимовий пейзаж»).
Ось на одній з робіт чуприниться вітер, який колише вже стиглі трави, на іншій тремтять струни призахідного сонця, ще на іншій ведуть свої мелодії води Дніпра-Славути. Загалом творчість Володимира Кулаженка наповнена по вінця світлом, любов’ю до квіту запашних трав українських степів, а його окремі роботи пахнуть усіма порами року.
Він дуже майстерно опанував методику вишивки, його творчість всуціль просотана золотоцвітом таланту. Митець у своїх творах показує свій шлях служіння красі і прагнення зробити цей світ кращим і добрішим.
Ми зупинилися лише на тематиці окремих робіт автора, однак є в нього й такі, що народжені болем душі. Йдеться про витвір під умовною назвою «Україна’23», презентація якої відбулася під відкритим небом побіля Краєзнавчого музею Кременчука.
Особливо виразно це постає на тлі війни, смертей і розрухи, що їх принесли у домівки українців кляті рашисти.
Вдивляючись у наповнені слізьми очі жінки – змученої, але нескореної, що нагадує сьогоднішню Матір-Україну, кожен небайдужий побачить на картині щось своє: біль, розпач, образу і водночас – віру в Перемогу над ворогом – й із волі Господа піде далі колихати свою зорю.
Відповідаючи на запитання присутніх, митець зазначив, що під час роботи над своїм твором за допомогою стійких до впливу світла і сонячних променів ниток французького виробництва він використав сімдесят відтінків, дев’яносто тисяч хрестиків, а на сам твір витратив дев’ять місяців свого вільного часу.
Іншими словами, шерегом знаків на полотні неперевершеному майстру вишивки вдається не тільки зберігати, але й за допомогою «ілюстративного» матеріалу популяризувати загальновідоме і поширене рукодільне мистецтво.
Федір ЧУЖА
Журналіст