У зимовий період домашні рослини потребують особливого догляду. На їхній стан негативно впливають короткий світловий день, сухість повітря та зміна температур. А якщо до цього додаються ще й кількагодинні відключення світла, рослини можуть відчувати стрес і як наслідок – скидають листя (особливо це взимку можна спостерігати у цитрусових), починають жовтіти, засихати. Частково вирішити проблему допоможе зміна способу догляду за ними.
Контроль поливу
Взимку більшість культур знаходиться в стані спокою. У зв’язку з цим для поливу необхідно менше води, ніж у теплу пору року. Але, оскільки разом з цим сповільнюються і обмінні процеси, рослина стає «сонною». Потрібно регулярно розпушувати ґрунт, щоб забезпечити доступ кисню до коренів. В іншому випадку вона може загинути.
Рослини із соковитими листками (алое, агави) потребують менше води, ніж ті, які мають велике і листя, здатне інтенсивно випаровувати вологу (фікус, лавр, цитрусові,олеандр, монстера). Отже, проливати їх потрібно з урахуванням більших потреб у волозі.
Деякі кімнатні квіти взагалі не потрібно поливати взимку. До них належать кактуси і сукуленти. Вони можуть тривалий час обходитися без води, тим більше в зимовий час. Для декоративних квітучих культур полив потрібно скоротити. У них в період відпочинку сповільнюється ріст, а відповідно і поживних речовин потрібно менше. У зимовий час частоту поливів скоротіть до одного разу в тиждень. Зате обприскувати рослини взимку потрібно часто, особливо якщо вони розташовуються над батареями. Категорично не можна перезволожувати ґрунт! Це неминуче призведе до загнивання коренів.
Правильне провітрювання приміщення
Приплив свіжого повітря забезпечить регулярне провітрювання будинку чи квартири. Щоб холодні потоки не нашкодили рослинам, потрібно, щоб квіти опинилися під повітряним струменем, а не на його шляху. Великі рослини на час провітрювання краще зняти з підвіконня або, в крайньому разі, накрити махровим рушником, папером. Провітрювання не може нашкодити тим рослинам, які розташовані в самому приміщенні, якщо не влаштовувати протяг.
Комфортна температура
Не всі квіти однаково переносять перепади температури, а деяким взагалі протипоказані прохолодні приміщення. До найтеплолюбивіших належать орхідеї, калатеї, кавове дерево. Вазони з ними слід перенести у кімнату з найвищою температурою. Цей спосіб дозволить утеплити квіти, залишивши вазони на підвіконні. Горщики потрібно помістити у дерев’яний ящик, а весь порожній простір між ними заповнити тирсою.
Помірній температурі віддають перевагу шлюмбергера і аспарагус. Найбільш витривалі і можуть перебувати досить довго у кімнатах з відносно низькою температурою – фікус, драцена, плющ, алоказія та інші.
Підгодівля не потрібна
Якщо в зимовий період рослина не росте, підгодовувати її не потрібно. Мінеральні добрива вона просто не засвоїть, а інша підгодівля може їй навіть нашкодити. Рости та цвісти в цю пору можуть, наприклад, фікуси, пальми, гібіскуси. Їх потрібно удобрювати, але не частіше одного разу на місяць. При режимі підгодівлі в період з листопада до березня дозування може бути скорочене в 1,5–2 рази.
Освітлення
Короткий світловий день в зимовий період негативно позначається на розвитку квітів, тому їх краще все-таки ставити на підвіконня, ближче до світла. Якщо світла мало, рослина починає витягуватися, листя на ній жовтіє. По можливості денне світло краще доповнити люмінесцентним освітленням, але якщо такими лампами немає можливості користуватися, у квіткових магазинах можна знайти спеціальні лампи на акумуляторних батареях, тобто світлодіодні фітолампи. Ще один цікавий вихід – світлодіодні лампи, які можна під’єднувати до автомобільних акумуляторів, якщо в зимовий час ви не користуєтеся автівкою.
«Гігієнічні процедури»
Регулярні гігієнічні процедури завжди позитивно позначаються на розвитку рослини. Якщо у неї є великі листи, як у фікуса, наприклад, то їх слід протирати від пилу. Невеликі квіти можуть прийняти душ, якщо горшковий ґрунт буде ретельно прикритий захисною плівкою. При цьому їх, як маленьких дітей, слід берегти від протягів і різких температурних перепадів.
За матеріалами відкритих джерел.