Догляд за ратицями і копитцями тварин

Догляд за ратицями і копитцями тварин

У будь-яку пору року за ратицями і копитцями тварин потрібно доглядати, вчасно обрізувати зайве і обов’язково консультуватися з фахівцем «у разі чого». Деякі тваринники дають надто багато кормів, багатих легкоперетравними вуглеводами, наприклад, зернових, картоплі, й одержують результат, який їх не тішить: хоча копитний ріг і росте значно швидше, ніж зазвичай, але часто набуває небажаних форм. Більше того, при такому раціоні тварина може взагалі «залишитися без ніг», якщо всередині копита (ратиці) виникне ламініт – запалення.
Якщо мало приділяти уваги тварині, то ріг відростає настільки, що в ньому утворюються «кишені», у котрі набивається бруд і навіть маленькі камінці. Порушується так звана нормальна вісь кінцівки, сухожилля і суглоби одержують додаткове навантаження. Тварина починає опиратися не на тверду зачіпну частину ратиці, а на подушечку (м’якуш). Відрослі копитця легко обламуються, тріскаються і загнивають. Тварині, яка почала кульгати, треба дати повний спокій. Ні про жодний вигул не може бути й мови. Потрібне оперативне лікування. Хвору ногу спочатку ретельно обмивають мильною водою, а потім – міцним розчином марганцівки, припухлість обмазують холодною глиною. І, як правило, впродовж двох діб пухлина спадає.
Якщо утворилася рана, то її ретельно промивають розчином тієї ж марганцівки і видаляють сторонні предмети, потім обробляють настоянкою йоду, закривають пов’язкою (краще із маззю Вишневського) або присипають стрептоцидом. Якщо ж рана загноїлась, то пов’язку міняють двічі-тричі на добу.
Якщо копитний ріг пересох і з’явилися тріщини, тварину треба поставити на сиру тирсу або мокру глину і потримати так 12–24 години. Тоді ріг розм’якшиться, стане пружнішим, тріщини не розширюватимуться. У суху погоду таку процедуру проводять регулярно. Якщо ж доводиться пасти тварин у дощ або на сирому лугу, то після повернення із пасовища періодично роблять ванни для ніг із 10-відсоткового розчину мідного купоросу, або
5-відсоткового розчину формаліну, або 1–2-відсоткового розчину марганцівки. Препарати не рекомендується застосовувати тривалий час, позаяк вони викликають подразнення.
Але найкращий засіб для лікування травматичних захворювань копитець той, котрий містить березовий дьоготь, наприклад, мазь Вишневського. Добрий лікувальний ефект дає саморобна мазь із дьогтем на вазеліні. Для цього беруть 5–10 частин дьогтю, 5 частин риб’ячого жиру і 85–90 частин вазеліну. Цю мазь закладають в мішок і надівають на хвору ногу тварини.
Господарям, які утримують кіз, рекомендую так само особливо ретельно слідкувати за станом ратиць у кіз, оскільки вони відростають дуже швидко.

Олег ПЕРЕТЯТА,
ветеринарний лікар.

Поділися:

Добавить комментарий