Документальний детектив, або Без вини винуваті

Документальний детектив, або Без вини винуваті

Уявіть собі ситуацію – ви купуєте житло у новозбудованому будинку, розраховуєтесь за нього, отримуєте довідку, що стовідсотково оплатили вартість об’єкта інвестування, органи виконавчої влади проводять необхідні узгодження, ви отримуєте свідоцтво про право приватної власності і всю технічну документацію, сім років живете в квартирі і раптом виявляється, що квартира то, начебто, й ваша, але жодних дій (подарувати чи продати, наприклад) з нею вчиняти ви не можете.

Документи є, квартира є, а розпорядитися нею неможливо

Скажете, це якийсь нічний кошмар? Аж ніяк. Про таку парадоксальну історію «Зорі Полтавщини» повідомив полтавець Сергій Скриль. У листі до редакції нашої газети, а також до компетентних органів, він повідомив (друкується із скороченнями і стилістичним редагуванням, оригінал – в архіві редакції):
«Я, власник квартири у будинку за адресою: бульвар Богдана Хмельницького, 21, м. Полтава. У цій квартирі зареєстрований і проживає із сім’єю мій син… У жовтні 2019 р. у спільноті ОСББ Б. Хмельницького, 21 (у viber) був розміщений список квартир, на які накладені обтяження, серед яких є і моя квартира. Незважаючи на те, що обтяження були накладені 2012 pоку, жоден з власників квартир, на які накладені обтяження, досі не отримав про це офіційного повідомлення. В повідомленнях у viber йдеться про те, що для зняття обтяження слід сплатити декілька тисяч гривень нотаріусу, причому розмір суми постійно зростає завдяки пені».
Далі наш дописувач повідомляє про те, що після стовідсоткової оплати вартості об’єкта інвестування і підписання договору про відсутність взаємних претензій між ним й «ІК «Полтавабудінвест» документи були подані на розгляд Ленінської районної ради (м. Полтава), виконавчий комітет якої прийняв рішення про оформлення його права на приватну власність – у будинку за вищезазначеною адресою. «Після цього Полтавське БТІ видало мені свідоцтво про право власності і технічний паспорт квартири», – зазначає пенсіонер, кандидат фізико-математичних наук, доцент Сергій Скриль.
Усе вищевказане підтверджено відповідними документами. Мабуть, враховуючи те, що компанія-забудовник нині перебуває в стадії ліквідації (як у телефонній розмові повідомили нам в офісі нотаріуса), зв’язатися за вказаними в довідці про стовідсоткову оплату вартості об’єкта інвестування (на фото) контактами з представниками забудовника нам не вдалося.
Сергій Скриль у розмові із кореспондентом «ЗП» наголосив, що сплачувати кілька тисяч гривень невідомо за що не прагне, а налаштований шукати правду всіма доступними правовими методами.
Журналісти не можуть виносити остаточний вердикт щодо будь-яких правових колізій. І в цій парадоксальній ситуації також. Ми лише проінформуємо громадськість про перебіг цього заплутаного, майже детективного, сюжету мовою офіційних документів, які є у нашому розпорядженні. Зауважимо, оформлених за всіма правилами, з необхідними підписами і печатками. Проінформуємо, щоб полтавці були надзвичайно уважні при укладанні будь-яких угод, особливо пов’язаних із нерухомістю. Адже не тільки Сергій Скриль потрапив у халепу. У зазначеному будинку чи не кожен третій господар квартири без вини винуватий.

Як це було

Найбільш докладно всі перипетії цієї заплутаної справи викладені в рішенні тоді ще Ленінської районної ради. Друкуємо цей документ (його копія також є в архіві редакції) з окремими купюрами, вилученнями з тексту, які зумовлені можливим подальшим розглядом цієї справи в суді, адже на якій стадії відбувся «збій», через який повноправний господар квартири нині вимушений «бігати по інстанціям», можливо, з’ясовуватиме саме судова гілка влади.
Отже, у 2006 році «Рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради… погоджено розташування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями торгівлі й обслуговування на земельній ділянці орієнтовною площею 0,4 га по бульвару Б. Хмельницького, 21, за рахунок вільних міських земель та дозволено товариству з обмеженою відповідальністю «Фірма «Заря» запроектувати будівництво вищевказаного житлового будинку».
Далі «Рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради… передано функції замовника на проектування і будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями торгівлі й обслуговування на земельній ділянці орієнтовною площею 0,4 га по бульв. Б. Хмельницького, 21, від товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Заря» товариству з обмеженою відповідальністю «Семеон».
До 2012 року події розвивалися таким чином: «Згідно з договором про сумісну діяльність… товариство з обмеженою відповідальністю «Семеон» та корпорація «Полтавабудінвест» домовилися про спільну діяльність для досягнення спільної господарської мети – організації фінансування та спорудження багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Полтава, бульв. Б. Хмельницького, 21, з інженерними спорудами і мережами та благоустроєм земельної ділянки (об’єкт будівництва) та реалізації житлових і нежитлових приміщень (об’єкти інвестування), розміщених в об’єкті будівництва. За умовами договору сторона 1 вносить у спільну діяльність належне їй на підставі рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради… право забудови земельної ділянки, що розташована за вищевказаною адресою, а вкладом сторони 2 є виконання функцій замовника будівництва та фактичні витрати сторони 2 у процесі фінансування, розроблення, узгодження та затвердження архітектурно-будівельної та проектно-кошторисної документації по об’єкту будівництва, фінансування будівельно-монтажних робіт за рахунок власних коштів.
Згідно з договором про організацію спорудження багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями за адресою: м. Полтава, бульв. Б. Хмельницького, 21, забудовник по замовленню управителя (товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Полтавабудінвест») зобов’язується організувати будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по бульвару
Б. Хмельницького, 21, у м. Полтаві, а управитель зобов’язується забезпечити фінансування будівництва за рахунок отриманих в управління коштів.
Додатковою угодою… до вищезазначеного договору визначений перелік обсягу замовлення на об’єкти інвестування». До даного переліку зокрема входить і квартира, про яку йде мова.
«Згідно з договором… про участь у Фонді фінансування будівництва громадянка Г.О.С. (тут і далі скорочення «ЗП») інвестує будівництво 1-кімнатної квартири… на 16-му поверсі житлового будинку по бульвару
Б. Хмельницького, 21, у м. Полтаві, управителем будівництва якого є товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Полтавабудінвест».
* * *
«Рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради… функції замовника на завершення будівництва житлового будинку з вбудовано– прибудованими приміщеннями торгівлі й обслуговування на земельній ділянці площею 0,5931 га по бульв. Б. Хмельницького, 21, від товариства з обмеженою відповідальністю «Семеон» передано корпорації «Полтавабудінвест».
* * *
«Свідоцтвом №1700001030 про відповідність збудованого об’єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил… Інспекція ДАБК у Полтавській області засвідчує відповідність проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та підтверджує готовність до експлуатації закінченого будівництвом об’єкта – двох 16-поверхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення. Характер будівництва: нове, м. Полтава, бульв. Б. Хмельницького, 21. Загальна площа квартир – 11246,1 кв. м, житлова площа – 6228,2 кв. м, кількість квартир – 180 шт., загальний будівельний об’єм – 67540,0 кв. м, площа вбудованих приміщень, з них по призначенню (торгівля) – 1714,8 кв. м. Замовник об’єкта будівництва: корпорація «Полтавабудінвест».
* * *
«Згідно з договором уступки майнових прав на нерухомість ТОВ «Інвестиційна компанія «Полтавабудінвест» (управитель) уступає громадянці Г.О.С. (довіритель) майнові права управителя на набуття у власність квартири в житловому будинку за адресою: м. Полтава, бульв. Б. Хмельницького, 21. Управитель зобов’язується передати, а довіритель прийняти оплачені ним відповідно до умов договору про участь у ФФБ майнові права на наступну нерухомість: квартира.., яка розташована на 16-му поверсі і має будівельний номер…»
* * *
Потім «Згідно з додатковою угодою… до договору про участь у Фонді фінансування будівництва… у зв’язку зі зміною паспортних даних довірителем за договором виступає громадянка Б.О.С.»
Далі «Згідно з договором відступлення права вимоги (цесії) (погоджено «ІК «Полтавабудінвест» від 09.08.2010 р.) громадянка Б.О.С. (цедент) відступає громадянину Скрилю С. І. (цесіонарій) право вимоги належне цедентові, внаслідок чого цесіонарій стає довірителем за договором про участь у Фонді фінансування будівництва… між цедентом і ТОВ «Інвестиційна компанія «Полтавабудінвест».
Нарешті «Згідно з актом прийому-передачі житлового приміщення від 03.10.2012 р. корпорація «Полтавабудінвест» (забудовник) за участю товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Полтавабудінвест» (управитель) передає, а громадянин Скриль С. І. (довіритель) приймає 1-кімнатну квартиру… на 16-му поверсі в житловому будинку № 21 по бульвару Б. Хмельницького…»
Як то кажуть, кінець цитати. На підставі всіх наданих документів виконком виніс відповідне рішення. Минули роки з часу оформлення права приватної власності, і ось тепер людина чи не випадково (як й інші понад 50 господарів квартир) з’ясовує, що на квартиру накладено обтяження.
Хвацько «закручено сюжет» чи не так?

Будьте уважні, перевірте, чи не знаходиться ваша власність під обтяженням

А обтяження дійсно існує. Як засвідчила офіційна відповідь Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 24.12.2019 «З 01.01.2013 запроваджено нову систему державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та введено в дію Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав).
Державний реєстр прав – єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об’єкти та суб’єктів таких прав (пункт 2 частини 1 статті 2 Закону).
Обтяження речових прав на квартиру, що знаходиться за адресою:
м. Полтава, бульв. Б. Хмельницького, буд. 21,.. зареєстроване до введення в дію Державного реєстру прав. …Невід’ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав є Реєстр прав власності на нерухоме майно, Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державний реєстр іпотек.
Відповідно до пошуку інформації у базі даних до 2013 року, а саме у Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна за ідентифікатором пошуку інформації: адресою об’єкта нерухомого майна, наявний активний запис про заборону на нерухоме майно у стані: «Реєстрація обтяження» на об’єкт нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Полтава, бульв. Б. Хмельницького, буд. 21…»
Ось так. Чому це обтяження не було вчасно знято, нині Сергій Скриль і намагається з’ясувати в усіх інстанціях. Тож, щоб не опинитися у подібній ситуації, не пошкодуйте кілька годин і перевірте, чи все гаразд із вашою нерухомістю й іншим майном. Потім на це піде значно більше часу, і, можливо, ще й обернеться фінансовими втратами і судовою тяганиною.
Як зазначається в тому ж листі від Головного територіального управління юстиції в Полтавській області, «Для фізичних та юридичних осіб інформація за об’єктом нерухомого майна та суб’єктом речового права надається в електронній формі через офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України, за умови ідентифікації такої особи (фізичної або юридичної) з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи, або в паперовій формі.
Отримати таку інформацію можливо через офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України за посиланням: https://kap.minjust.gov.ua/ services/registry
Інформація про зареєстровані права та їх обтяження, отримана в електронній чи паперовій формі за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру прав, має однакову юридичну силу та використовується відповідно до законодавства».
Будьте пильні, щоб не опинитися без вини винуватими!

Андрій СОВА
Журналіст

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий