Домашній квітник узимку

Домашній квітник узимку

Колись зимові сади вважалися розкішшю й були окрасою заможних будинків. Тепер же вирощування екзотичних рослин – цілком доступна забава для всіх, хто любить квіти. Але далеко не кожен любитель домашньої зелені знає, що потрібно кімнатним улюбленцям у непростий для них зимовий час. Через те пістряві кротони, яскраві пуансетії, ніжні гарденії й інші рослини із декоративним листям чи красивими квітами дуже часто гинуть у зимову пору. Чого їм не вистачає? В цьому й спробуємо розібратися на конкретних прикладах. Але спочатку – кілька загальних порад із догляду за кімнатними рослинами взимку.

Світло. Майже всі рослини в період цвітіння слід розміщати поближче до вікна або ж досвічувати задля подовження світлового дня. Найбільше цього взимку потребують сенполії (узамбарські фіалки), рододендрони, а також культури з пістрявим листям, наприклад, фікус Бенджаміну, традесканція зеброподібна. У затінених місцях у перших різко знижується кількість і яскравість квітів або вони зовсім перестають цвісти, а другі втрачають свою декоративність. Хоча є й винятки. Так, фуксія з її надзвичайно красивими квітами-ліхтариками спокійно переносить напівтінь. А в тіні прекрасно почуваються розлогі монстери, довголисті сансев’єрії, папороті.
Тепло. Серед рослин, що прижилися на наших підвіконнях, лоджіях і верандах, є теплолюбні, які добре почуваються лише при температурі +25°С і вище, зокрема орхідеї, більшість сукулентів. Є такі, яким добре і в прохолодних приміщеннях, зокрема фуксія, цикламен, драцена тощо. А є й зовсім невибагливі до температурних умов – традесканція, рео, хлорофітуми. Загалом, щоб визначити, яка температура необхідна для тієї чи іншої кімнатної рослини, необхідно з’ясувати, звідки вона родом. Наприклад, усім відомий ананас, який давно призвичаїли для вирощування в кімнатних умовах, родом із тропіків Центральної Америки. І, як всі тропічні культури, він не переносить надто низьких температур, найкраще почувається при 20 градусах і високій освітленості. А от лимон – середземноморська рослина, що погано переносить надто високу температуру (оптимально 14–18 градусів) й особливо – підвищену сухість повітря.
Вологість. Цей життєвий показник, знову-таки, безпосередньо залежить від походження рослини. Орієнтуватися, скільки рослині необхідно води під корінь і в повітрі, слід по листю – чим воно розлогіше, тим більше вологи потребує, і навпаки. Так, монстери, сингоніуми, фатсії не переносять пересушування земляної грудки й потребують також частого обприскування, особливо взимку, якщо в приміщенні із централізованим опаленням надто сухо й жарко. А от кактуси прекрасно переносять посуху й моментально загнивають при перезволоженні.
А тепер хочу розповісти читачам про свої помилки в догляді за кімнатними рослинами в зимову пору і про те, як можна їх виправити.

Чому не прижився ананас?

Якось чоловік подарував мені замість букета ананас. Я зраділа можливості поласувати смачним заморським фруктом й поповнити домашню колекцію кімнатних рослин ще одним екзотом. Для цього, міцно вхопивши «чубик» сіро-зеленого листя, обережно покрутила його в один й інший бік. Відділити його від схожого на велику шишку плоду виявилося дуже простою справою.
Біля основи листяної розетки, схожої за формою на дзвіночок, обережно зняла десяток-другий листочків-лусочок. Під ними, як виявилося, знаходяться зародки корінців. Оголену розетку, трохи підсушивши на повітрі, занурила у склянку з водою. У навчальному відеосюжеті, де досвідчена садівниця розповідала про домашнє вирощування ананасів, йшлося по те, що корені у саджанців відростають приблизно через 2 тижні. Але в мене вони не з’явилися й через 3 тижні, а більша частина листя просто засохла. Найімовірніше, доки плід в числі інших везли із Африки в Україну, він у дорозі підмерз. Тож якщо є бажання самотужки виростити ананасову рослину, краще купувати плід із листям влітку й звертати увагу на стан листяної розетки.

Кротон не переносить посухи

Неодноразово читала, що кротони доволі вибагливі, але є в цьому правилі свій надзвичайно красивий виняток. Це – кротон вузьколистий. Листя яскравого забарвлення й невибагливість у догляді зробили його окрасою домашніх квітників. Звичайно, щоб він не втрачав декоративності, його час від часу треба підживлювати рідким професійним добривом для пістрявих рослин. Але взимку, коли мало світла й настає період спокою, підживлення непотрібне. А ще цей різновид кротонів, як й інші, потребує частого обприскування листя, в тім числі й у зимову пору, коли централізоване опалення надто пересушує повітря. Знайома, яку я попросила доглядати за моїми квітами, доки буду у відпустці, про це не знала. В результаті нестачі вологи у навколишньому середовищі мій кротон скинув усе листя. Якби його хоча б час від часу обприскували теплою відстояною водою, я б і досі милувалася надзвичайно красивою рослиною.

Чому згасла “різдвяна зірка”?

Разом із традицією святкувати Різдво у грудні до нас із Європи прийшла добра звичка дарувати напередодні цього величного християнського свята один одному пуансетію – надзвичайно красиву рослину з родини молочаєвих, більш відому як “різдвяна зірка”. При дотриманні кількох простих правил догляду ця рослина зазвичай не завдає господарям клопотів і здатна тішити своєю декоративністю не один рік. Отже, після відмирання верхнього яскраво забарвленого (червоного, бордового, білого) листя, що його часто плутають із квітами, рослину необхідно обрізати. Залишають пагінці завдовжки 10–15 см і дають пуансетії відпочити, різко скоротивши поливи й підживлення. Я все це й зробила. Але знехтувала порадами знаних квітникарів про те, що рослина не переносить посухи навіть у період спокою, тобто зимою. Її потрібно час від часу поливати, щоб не пересихала земляна грудка, а коли пагінці почнуть вкриватися молодим листям (березень-квітень), його треба час від часу обприскувати теплою водою.
Тепер у цікавій і відповідальній квітникарській справі я роблю набагато менше помилок, і підвіконня моєї квартири тішать око буйним цвітінням і яскравою зеленню рослин у вазонах. Це – результат багатьох прикрих помилок і вдалої роботи над їх виправленням.

Юлія ДУМКА-КОНДРАТЬЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий