Домашня агролабораторія: самостійно визначаємо кислотність грунту

Деякі рослини полюбляють рости в кислому середовищі або в лужному. Але все ж таки більшість культур добре почувається тільки в нейтральному середовищі.
У слабокислому ґрунті добре ростуть морква, картопля, салат. Нейтральний ґрунт полюбляють більшість рослин: буряк, хрін, бобові, капуста всіх видів, цибуля, перець, гарбуз, часник, льон, шпинат, жимолость, виноград, вишня, слива, смородина, молочай, водозбір, волошка, амарант. У слаболужному середовищі вирощують горох, капусту, огірки, гарбуз, буряки, квасолю, пастернак. Підвищена кислотність землі негативно впливає на ріст більшості культурних рослин, бо зменшує доступність ряду макро- та мікроелементів і збільшує розчинність токсичних сполук марганцю, алюмінію, заліза, бору, а також погіршує фізичні властивості. Ось чому навіть при достатньому освітленні, зволоженні та родючості ґрунту рослини можуть гинути.
Найпростіший спосіб визначити pH без аналізу та зайвих витрат – по рослинах. Вони стануть індикатором. Якщо бачите ромашку, ожину, кропиву, конюшину, мати-й-мачуху – земля нейтральна або слаболужна. Якщо переважає перстач, плющ, осока, лугова волошка, кінський щавель, жовтці, то середовище, швидше за все, кисле.
Існує цілий ряд способів самостійно визначити кислотність грунту. Частина цих способів – народні методи, певність яких можна піддати сумніву, але в будь-якому випадку вони підкажуть, в якому напрямку рухатися, щоб покращити хімічні показники землі. Для першого методу дрібно наріжте та відваріть листя фіолетової капусти протягом 10 хвилин. Потім охолодіть фіолетовий розчин, процідіть і додайте зразок ґрунту. Якщо розчин не змінить колір, ґрунт нейтральний. Якщо вода порожевіє – середовище кисле. Якщо колір став синім або зеленим – середовище лужне. Для другого методу залийте кілька листочків чорної смородини склянкою окропу та дайте настоянці охолонути. Потім додайте пробу землі та спостерігайте. Якщо рідина стала червоною – ґрунт сильнокислий, якщо рожевою – середньокислий. Якщо ж розчин став зеленим – ґрунт нейтральний, якщо синім – лужний.
Також визначити кислотність грунту у домашніх умовах можна за допомогою оцту. Потрібно насипати в ємність (маленьку чашку, склянку) трохи землі і додати столовий оцет. Якщо оцет вступив в реакцію, значить у складі грунту оптимальний або підвищений вміст вапна і за хімічними показниками він нейтральний або лужний. Якщо ж реакція не відбулася – грунт кислий.
Звісно, визначити найточніше показники землі можна за допомогою спеціального приладу, лакмусового паперу або звернувшись до спеціалізованих установ. Лакмусовий папір не складно самостійно дістати, а дослідження проводять наступним чином: змішайте 2–3 зразки ґрунту з різних частин ділянки, залийте дистильованою водою 1:5 і розмішайте до кашоподібного стану. Коли рідина проступить на поверхню, занурте тест-смужку лакмусового папірця на 1 хвилину, і смужка змінить колір. Звірте свій результат із кольоровою шкалою зразка (йде в комплекті з набором лакмусового паперу) й так визначите кислотність землі.

Підготувала Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий