Донорство – важлива й почесна місія

Донорство – важлива й почесна місія

Щороку добровільна пожертва крові від донорів рятує мільйони життів у всьому світі. У цьому році Всесвітній день донора крові відзначається під гаслом «Безпечна кров для всіх».
– У цей день світ дякує всім донорам, людям, які безкоштовно діляться своєю кров’ю з хворими, які цього потребують. Адже кожна здача крові допомагає врятувати три людських життя. Здача крові – це дорогоцінний дар збереження здоров’я та врятовані життя, – зазначив під час брифінгу для журналістів директор департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак. – Протягом останніх років збільшилася кількість донорів. Зараз в області налічується 3203 людини, які мають звання «Почесний донор України». Полтавщина загалом забезпечена донорською кров’ю.
У системі служби крові області функціонують 3 станції переливання крові: у Полтаві, Кременчуці та Лубнах, а також 5 лікарень і 12 відділень, де заготовляється кров. За кожною станцією закріплені райони, які доставляють донорську кров для подальшої її переробки.
На кожній станції працює виїзна бригада, яка здійснює виїзди в різні населені пункти області. У 2018 році виїзними бригадами було заготовлено майже 1865 літрів консервованої донорської крові від 3825 донорів.
Тяжкі травми та операції, масивні кровотечі, захворювання крові, злоякісні новоутворення, опіки, променева хвороба – це далеко не повний перелік тих випадків у лікувальній практиці, коли питання життя і смерті, хвороби та здоров’я вирішуються за допомогою донорської крові та переливання виготовлених із неї компонентів і препаратів. У 2018 році на Полтавщині донором стала 14101 особа, з них 3975 осіб здали кров уперше, а 311 стали донорами клітин крові.
До Полтавської обласної станції переливання крові Почесний донор України Сергій Ткаченко прийшов здавати кров 68-й раз.
– Я розпочав здавати кров у 2008 році. Донорство – це не лише врятовані життя, це ще й користь для мого здоров’я. Почав здавати кров у 37 років. Мені вдалося переконати чимало знайомих стати донором. Перед здачею крові я готуюсь: менше їм жирної та солодкої їжі, звісно, не вживаю алкоголь. Після здачі крові маю краще самопочуття. Сама процедура проходить безболісної і це зовсім не страшно. Головне – розуміти, що ти приносиш користь іншим, – вважає Сергій Ткаченко.
Почесний донор України 33-річний Олександр Черненко здавав кров 44 рази, загалом це складає понад 19 літрів. Молодий чоловік каже, що, здавши кров, відчуває якесь полегшення в організмі, а ще – користь для людей.
Близько 9 років здає кров і фахівець Державної служби з надзвичайних ситуацій Андрій Вишня:
– Спочатку здавав через необхідність. Крові потребували колеги, потім мій дядько до лікарні потрапив, далі – шкільний товариш… А потім почав здавати кров на постійній основі. Здаю раз на квартал. Уже можна сказати, що в мене така «залежність» з’явилася, – додає Андрій.
Ознайомилися журналісти й із процедурою здачі крові, вона досить проста: донор приходить до станції переливання крові, маючи із собою паспорт та ідентифікаційний код, підходить до реєстратури, де його реєструють і направляють на прийом до терапевта.
Лікар спілкується з ним щодо захворювань, вимірює артеріальний тиск, вагу, зріст, далі, за відповідних нормам показників, вимірюється рівень гемоглобіну та визначається група крові донора. Потім донор п’є чай із печивом і йде в донорську залу здавати кров.
Здавши кров, повертається до реєстратури, де йому відмічають здачу крові й відшкодовують кошти за харчування. На цьому місія донора закінчується.
Далі відбувається тривалий виробничий процес: забір крові, переробка шляхом центрифугування, тестування та інші процеси.
– Протягом тижня лише з Полтавської станції видається близько 50 літрів еритроцитів на лікувальні заходи. Взагалі в області за рік заготовляється 9,5 тисячі літрів крові та 20 тисяч донацій. Потреба у крові є постійно, адже компоненти крові мають різний термін придатності: еритроцити зберігаються 35–42 дні, свіжозаморожена плазма – 2 роки, – повідомив головний лікар Полтавської обласної станції переливання крові Володимир Рудіков.
Варто додати, що донором може бути будь-яка здорова людина віком від 18 до 60 років і вагою не менше 55 кг. Кожна здорова людина без будь-якої шкоди для здоров’я може здавати кров 3–4 рази на рік у дозі 400–450 мл.
Здані донором 450 мл крові із загальної кількості її в організмі 5–6 літрів – це дорогоцінний дар збереження здоров’я та врятовані життя.
Лікувальні заклади області у 2018 році в повному обсязі були забезпечені компонентами крові. n

Людмила ДАЦЕНКО

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий