Достойний ужинок полтавських хліборобів

Достойний ужинок полтавських хліборобів

Добігає кінця нинішній сільськогосподарський рік. На стадії завершення для багатьох сільгосппідприємств області перебуває й осінній комплекс польових робіт, хоча загалом збирання кукурудзи та підняття зябу, за належної погоди, триватиме ще довго.
До свого професійного свята – Дня працівників сільського господарства України – аграрії Полтавщини підійшли із вагомим здобутком: загальний намолот зернових культур перевищує 5,2 мільйона тонн.

Слід зазначити, що навіть за нинішніх екстремальних умов сільгоспвиробники області в оптимальні терміни засіяли озимий клин, під який загалом відведено 238,3 тисячі гектарів, що відповідає рівню попередніх років. Дружні сходи озимини вже милують око. Своєчасно, фактично до середини жовтня, обмолотили сою та соняшник, останнього зібрали один мільйон сто тридцять тисяч тонн, при середній урожайності 28,6 центнера з гектара, сої намолотили 611 тисяч тонн, урожайність склала 28,8 ц/га.
– Нині зусилля аграріїв області спрямовані на збирання кукурудзи, завершення копання цукрових буряків та підготовку площ під майбутній урожай, – зазначив керівник відділу технології рослинництва департаменту агропромислового розвитку ОВА Микола КАЗАКОВ. – Станом на початок листопада качанисту обмолочено майже на 240 тисячах гектарів (середня урожайність – 81,2 ц/га, намолот – понад 1,9 млн т), що становить 46 відсотків відведених площ, зяблеву оранку проведено більш як на 550 тисячах гектарів, солодкі корені при урожайності 460 ц/га зібрано більш як на 55 відсотках площ.
Дощова погода дещо гальмує проведення комплексу осінньо-польових робіт, та щойно техніка зможе зайти в поле, збирання урожаю продовжуватиметься, додав Микола Казаков. Адже гібриди кукурудзи іноземної селекції ростуть таким чином, що вода не набирається в качан, а збігає з нього. Тож опади не надто підвищать вологість зерна. Стосовно цукрових буряків, то їх викопують з тим, щоб був лише тижневий запас для переробки на цукрозаводах.
* * *
Ситуація на ланах області в господарствах різних районів і різних форм власності, звісно ж, доволі різниться. Скажімо, в ПП «імені Калашника» Полтавського району, яке очолює Іван СТЕПАНЕНКО, зібрали практично весь урожай, посіяли озимі культури, підготували й звільнені площі. Необмолоченими залишаються менше 300 гектарів кукурудзи, і збирати її не поспішають, бо комори агроформування вже заповнені, а реалізації збіжжя немає. Урожайність качанистої, за словами керівника господарства, сягає 90 центнерів з гектара. Добре вродили й ранні зернові, наприклад, пшениця дала 53 ц/га. У господарстві утримують тваринництво, тож частина збіжжя піде на корм худобі, але ж гроші від реалізації зерна потрібні на розрахунок за оренду паїв, виплату зарплати, ремонт техніки, закупівлю міндобрив… А попиту на збіжжя немає. Ціна в 3,5 тисячі гривень за тонну висушеної кондиційної кукурудзи, що пропонують зернотрейдери, не влаштовує господарників.
Працювати нині нелегко. Окрім фінансових проблем, є ще й дефіцит висококваліфікованих кадрів, інші негаразди, але, дякуючи нашим воїнам-захисникам, аграрії краю можуть бути вільними господарями на своїй землі, підсумував Іван Степаненко.
* * *
У ПСП ТОВ «Батьківщина-Нива» Миргородського району, яке очолює Микола ВІТАШ, теж практично повністю зібрали урожай, а вслід за ним і зяблеву оранку провели. Озима пшениця, посіяна на 600 гектарах, вже дала добрі сходи.
– Цьогорічні ціни практично на всі сільськогосподарські культури надзвичайно низькі, а відтак і не можуть задовольняти аграріїв, бо ж затрати на вирощування зернових значно зросли, а в ціні додала лише соя. Щоправда, на соняшник нині закупівельна ціна дещо зростає. А пшениця й інші ранні зернові та кукурудза поки що збиткові. Прибутковим нині є лише вироблене в господарстві молоко, – констатує Микола Віташ. – Та як би складно не було, але ми вже почистили насіння сої, гороху, до речі, площі гороху в наступному році будемо дещо збільшувати. А отже, ми працюємо на майбутній урожай.
* * *
В одному з найбільших агроформувань області – ТОВ «Агропромисловий комплекс Докучаєвські чорноземи», де функціонує потужна переробна сфера (елеватор, сокоцех, хлібозавод, м’ясокомбінат), робота на полях ще в повному розпалі. Тут уже зібрали сою, навели лад у фруктовому саду, підчистили площі під городиною, обмолотили й 4 тисячі гектарів соняшнику та ведуть збирання кукурудзи (обмолотили близько 15%), площі під якою займають 3,5 тисячі гектарів. Збиратимуть качанисту без особливого поспіху.
– Перш за все потрібно завершити досить пристойні контракти по соняшнику. Відвантажити насіння, бо воно все замовлене. Тоді й звільниться місце для кукурудзи, – зазначив генеральний директор ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» Анатолій КИБКА. – Обробіток грунту на зяб проводиться по мірі звільнення площ, озимі посіяли на 2,5 тисячі гектарів.
* * *
Дещо інша ситуація у багатьох фермерських господарствах, надто в невеликих, де й техніки своєї немає, і підсушити зерно надто затратно, та й площі обробітку незначні. За тонну кукурудзи з поля їм нині пропонують лише по 1,6 – 2 тисячі гривень.
* * *
Майже два роки хлібороби області, як і всієї України, працюють в умовах військового стану, різкого підвищення вартості витратних матеріалів, зміни логістики й невизначеності щодо подальшої реалізації збіжжя. Та, незважаючи на всі проблеми, аграрії виконують свій головний обов’язок – забезпечення продовольчої безпеки регіону й усієї країни.

Людмила ДАЦЕНКО
«Зоря Полтавщини»

Поділися:

Добавить комментарий