Інформаційний кур’єр

Доступні ліки

За програмою «Доступні ліки» пацієнти можуть безоплатно чи з невеликою доплатою отримати ліки для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу.

Деякі лікарські засоби пацієнт може отримати безоплатно, решту – з незначною доплатою. Ліки від ревматичних хвороб повністю оплачує пацієнт. Щоб побачити, які «Доступні ліки» повністю безоплатні, а які – з доплатою, завантажте актуальний Реєстр на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ) https://bit.ly/3n2AV7v. Проскрольте до кінця сторінки, а далі перейдіть за посиланням, щоб завантажити список ліків у форматі exсel.
У табличці ви побачите:
– назву діючої речовини (міжнародну непатентовану назву) та торговельну назву лікарського засобу (стовпці № 2 та № 3);
– форму випуску та дозування (стовпці № 4 та № 5);
– кількість одиниць лікарського засобу в одній споживчій упаковці (стовпець № 6);
– назву та країну виробника ліків (стовпець № 8);
– суму доплати за упаковку (стовпець № 16) та іншу інформацію.

Пояснюємо на прикладі

Припустимо, ваш лікар виписав електронний рецепт на лікарський засіб “Амлодипін”, таблетки 5 мг, у кількості 60 таблеток на два місяці. Зазвичай ви віддаєте перевагу певному виробнику ліків. Отож у завантаженому списку ліків у стовпці № 2 потрібно знайти міжнародну непатентовану назву “Амлодипін”, далі, у стовпці № 3, – необхідне торговельне найменування, у стовпці № 5 – дозування 5 мг. Тоді у стовпці № 16 дивитесь на суму доплати за упаковку – наприклад, 20,99 грн.
Оскільки це сума доплати за одну упаковку, яка містить 30 таблеток (стовпець № 6), а лікар виписав 60 таблеток, тобто дві упаковки, то множимо 20,99 грн на 2 упаковки. Отже, сума доплати у цьому випадку складає 41,98 грн за дві упаковки.
До речі, в аптеці ви можете оплатити трохи менше, ніж 41,98 грн (в залежності від роздрібної ціни за упаковку в конкретній аптеці), але ніколи не більше за дві упаковки лікарського засобу цього виробника.
Якщо ж бажаєте отримати безоплатний лікарський засіб за таким рецептом, то потрібно у завантаженому списку ліків у стовпці № 2 знайти міжнародну непатентовану назву “Амлодипін”, у стовпці № 5 – дозування 5 мг, а у стовпці № 16 – усі комірки із сумою доплати 0,00 грн. Далі у комірці № 6 знаходите ті кількості лікарського засобу, які кратні 30 (на прикладі даного рецепта це 30 та 60 таблеток), та обираєте будь-яке торговельне найменування лікарського засобу із списку.

Алгоритм отримання «Доступних ліків» у аптеці

Щоб отримати «Доступні ліки», потрібно звернутися до свого лікаря, він випише електронний рецепт. Потім – піти в аптеку, яка бере участь у програмі, їх перелік є на сайті НСЗУ https://bit.ly/3eKd86S
1. Для отримання «Доступних ліків» потрібно повідомити працівникові аптеки 16-значний номер рецепта будь-яким доступним для вас шляхом: продиктувати усно, надати роздруковану інформаційну пам’ятку, надати записку із виписаним на неї номером рецепта, показати увімкнений екран свого телефону з відкритим смс-повідомленням тощо.
2. Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір, спочатку – безоплатні, а потім – із доплатою.
3. Далі пацієнту потрібно переконатись:
– чи є в наявності саме те торговельне найменування лікарського засобу і виробництва, яке бажає отримати пацієнт;
– чи кількість лікарського засобу запропонована в повному обсязі;
– чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі;
– якщо так, чи згоден пацієнт доплачувати таку суму?
Важливо. Якщо відповідь на одне або декілька запитань, наведених вище, – «ні», то пацієнт не повинен називати або показувати фармацевту 4-значний код підтвердження.
4. У разі, якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження, якщо необхідно, здійснює доплату, а фармацевтичний працівник накладає електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього пацієнт отримує призначені ліки.
5. Якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта і має змогу звернутися до іншої аптеки. Або замовити той лікарський засіб, який відсутній в аптеці у момент звернення пацієнта.
Нагадуємо, що медичні препарати за програмою «Доступні ліки» можна отримати у понад 8300 аптеках, які є партнерами НСЗУ.

Підготовлено за даними офіційної сторінки Національної служби здоров’я України у Фейсбуці.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий