Досвід гадяцької телемедицини й перспективи  створення нових медамбулаторій

Досвід гадяцької телемедицини й перспективи створення нових медамбулаторій

У Полтаві з робочою поїздкою побував заступник міністра регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе. Разом із головою облдержадміністрації Валерієм Головком, першим заступником голови ОДА Андрієм Пісоцьким він провів виїзну нараду міністерства «Створення умов для реалізації програм підтримки регіонів».

Не дефіцит ліків, а якість доріг
Спочатку заступник міністра відвідав комунальну установу «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Полтавської обласної ради. Співробітники дистанційно-діагностичного кардіологічного центру розповіли про свої напрацювання, представивши детальну карту захворюваності на території області. Вони користуються електронною базою пацієнтів, що значно прискорює роботу, допомагає уникнути неточностей і бюрократизму. Там працюють оператори, які приймають виклики. І саме електронна система, де розміщена уся база, дозволяє швидко визначити місцезнаходження машини швидкої допомоги і направити її до хворого. Нині у кардіологічному центрі до старої споруди добудовують нову. Таким чином розширюється комунальна установа, а відтак поліпшиться і якість надання послуг. Медики у відвертій розмові із Левом Парцхаладзе неодноразово наголошували, що досить часто при наданні екстреної допомоги на заваді стає не дефіцит ліків чи відсутність транспорту, а якість доріг. Тому, за їхніми словами, проблеми необхідно вирішувати в комплексі. Тільки тоді можна досягти відчутних зрушень. Поки що позитивний результат передусім можна мати завдяки ініціативі окремих ентузіастів. Як, приміром, у Гадяцькому районі.

“Створення комфорту для пацієнта – наше головне гасло”
Про досвід запровадження телемедицини розповів голова Гадяцької райдержадміністрації Олексій Матюшенко. Це вже було під час “круглого столу” з медичним активом Полтавщини «Створення сучасних медичних амбулаторій в рамках реформи первинної медичної допомоги у сільській місцевості». Систему «електронний пацієнт», що успішно діє у Гадяцькому районі із початку нинішнього року, Олексій Матюшенко презентував, застосовуючи новітні засоби. Паралельно на трьох медіаекранах, для зручності розміщених у різних кінцях залу, в режимі реального часу присутні знайомилися із механізмом її дії.
53 тисячі мешканців району отримали електронну картку. 15 тисяч вже встигли нею скористатися. Система працює чітко. Хіба що людський фактор вносить певні корективи. Приміром, часто в електронну чергу, маючи конкретну годину запису, мешканці сіл приїжджають раніше. Лікарі нерідко йдуть їм назустріч, тож черговість порушується. Півтора року підготовки системи були використані не на її технічне налагоджування, а переважно на навчання лікарів. Для цього були організовані спеціальні класи, де комп’ютерній грамотності вчили із самих азів. Тепер же робиться акцент на тому, щоб усі необхідні записи вели медичні сестри. Лікарі ж займатимуться суто прийомом пацієнтів. У всякому разі таким чином справу налагоджено у Польщі, де недавно переймав відповідний досвід голова Гадяцької райдержадміністрації.
– Ми зуміли налагодити алгоритм роботи лікарів, – говорить він. – Також можемо об’єктивно оцінювати якість їхньої професійної діяльності. Відтак і оплату кожен отримає у залежності від своїх старань і внеску у загальну справу. Створення комфорту для пацієнта – наше головне гасло. Адже престиж лікаря, доплата за працю, кадрове забезпечення, якість медичних послуг і відповідне поліпшення здоров’я населення – фактори, на які рівняємося. Загалом ми прийняли відповідну програму до 2020 року, залучивши 7,7 мільйона гривень. 11 мільйонів 498 тисяч гривень було вкладено за останні два роки у відбудову медицини району.
Дешевше побудувати нове, ніж ремонтувати старе
Про розвиток пріоритетних соціальних інфраструктурних проектів у регіонах під час “круглого столу” присутнім розповів заступник міністра регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Лев Парцхаладзе. Він наголошував, що у 72 відсотках діючих амбулаторій і фельдшерсько-акушерських пунктів в Україні немає води, у 82 – туалетів. За його словами, у нашій державі близько 100 тисяч людей щороку помирає тільки через те, що діагноз хвороби ставлять невчасно.
Лев Парцхаладзе ознайомив із новими проектами спорудження амбулаторій, де передбачено необхідне для лікарів та пацієнтів оснащення. Пообіцяв, що незабаром будуть створені типові проекти, якими можна буде скористатися у містах і в сільській місцевості.
– Усього в Україні планують звести близько 1300 таких амбулаторій, по 40–50 у кожній області, залежно від кількості населення, – зазначив заступник міністра. – Причому будівельні роботи будуть значно дешевші, ніж проведення поточного ремонту. Зараз ремонт квадратного метра коштує від 8 тисяч до 14 тисяч гривень. Те, що ми пропонуємо, – від 7800 до 8 тисяч гривень. Будівництво здійснюватиметься за сучасними технологіями: за допомогою пінобетону та каркаса. За наявності фундаменту амбулаторія може з’явитися за два дні. Термін експлуатації новобудов становитиме 50–70 років. На наступний рік у Державному бюджеті на цю справу заплановано 4 мільярди гривень. Амбулаторії матимуть необхідне для лікарів та пацієнтів оснащення.
Одне з головних завдань – співпраця
В обласній державній адміністрації відбулася виїзна нарада Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України. Мова йшла про розвиток пріоритетних соціальних інфраструктурних проектів у регіонах. Заступник міністра регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Лев Парцхаладзе акцентував увагу присутніх на важливості створення сучасних центрів надання адміністративних послуг у всіх районах країни.
– Створення сучасних ЦНАПів – ось головна мета, – переконаний він. – Варто розробити комфортні центри, які матимуть єдині стандарти: вимоги до приміщень, технічне оснащення, бізнес-процеси, програмне забезпечення, пошук та навчання персоналу. Тоді всі послуги в центрі надаватимуть швидко та зручно для відвідувачів.
– Говорили головним чином про створення умов для реалізації програм підтримки регіонів, – написав на своїй сторінці у Facebook голова облдержадміністрації Валерій Головко. – Звісно, у цьому питанні одне з головних завдань – це співпраця. Минулого тижня ми з головами об’єднаних територіальних громад створили координаційну раду ОТГ Полтавщини. Плануємо, що у нас будуть збори та секторальний розподіл, хто з яких голів ОТГ буде займатися галузевими напрямками: чи то медицина, чи то освіта. Розподіл буде з огляду на те, який досвід є у тієї чи іншої громади. Це не лише необхідна комунікація, а й безцінний обмін досвідом.

Анатолій ВАСЕВИЧ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий