Доземний уклін  шанувальників книги полтавцю Івану Котляревському

Доземний уклін шанувальників книги полтавцю Івану Котляревському

«ПОШУК» вирушає у плавання

Головною інтелектуальною подією в житті Полтавського краю цими днями стала дводенна ІІ Універсальна книжкова виставка-ярмарок «ПОШУК» (Полтавська оаза шанувальників української книги – так, нагадаємо, розшифровується її назва). На цьому акцентував, відкриваючи урочистості, її ведучий, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Гліб Кудряшов. Звертаючись до присутніх, він продовжив:
– Сьогодні ми запрошуємо вас у подорож. Видавці вирушають у дорогу в пошуках свого автора, унікальних проектів для наповнення видавничого портфеля, автура крокує у пошуках свого видавця, а український книгошанувальник – також на шляху до своєї книги. Всі люди, які сьогодні зібралися у серці духовної скарбниці України, в Полтаві, у пошуку – своєї книги, свого щастя… Ми зустрічаємося напередодні трьох знакових свят в історії нашої національної культури – Дня філолога, Дня слов’янської писемності та культури, Дня працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження.
Так само 23 травня минулого року тут, у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського, розпочинала роботу Перша полтавська книжкова виставка-ярмарок, наче виходив у пробний рейс корабель, сподіваючись на велике плавання. І воно вже стало успішним, певне ж, і завдяки правильній назві, що, як відомо, дуже важливо. Тож «ПОШУК» – уже традиційна подія, це відчувалося з самого початку дійства, бо все тут нагадувало минулорічну атмосферу: наче й не минуло стільки часу, а просто свято триває, додаючи нових акцентів, барв, сюрпризів, а головне – знахідок.
Полтавські артисти в образі Івана Котляревського й Миколи Гоголя зустрічали гостей біля входу в бібліотеку, тут же розмістилося містечко майстрів народного мистецтва із вишивкою, керамікою, витинанками й дереворитами. У фойє звучали мелодії зразкового ансамблю скрипалів «Фантазія» Малої академії мистецтв імені Раїси Кириченко.
І знову, відкриваючи книжковий ярмарок, його учасників вітає заступник голови обласної держадміністрації Микола Білокінь. Він щиро зізнається, що й сам переживає радісне хвилювання від надміру позитивної енергетики, яка заповнила бібліотеку, даруючи відчуття того, що ми сьогодні вчергове відчиняємо вікно у нашу духовність, уже переконавшись, що ця виставка потрібна, вона дарує нам усім нові знання і розширює коло спілкування. А цьогоріч її можна називати й міжнародною, адже у Полтаву приїхала делегація книговидавців із Республіки Білорусь.

«Мітки унікальності»

Ведучий заходу не забуває перелічувати «мітки унікальності» Другої універсальної книжкової виставки «ПОШУК», починаючи з нового її статусу, і знайомить присутніх із лейтенантом патрульної поліції особливого призначення Сергієм Сушком, у якого на цьому заході своя місія, бо він тут – «на зв’язку», а що за тим, усім стане відомо пізніше. З цього моменту вже інтрига дійства додавала емоцій у чеканні її розв’язки. Сам же Гліб Кудряшов дещо пізніше емоційно зізнається, що лейтенант, як з’ясувалося, був його студентом у педуніверситеті, і ця зустріч для обох стала несподіванкою.
Тим часом учасників урочистостей вітає перший заступник голови Державного комітету з питань телебачення та радіомовлення Богдан Червак, який нагадує про те, що 23 травня Україна відзначає День героя, а це свято засновувалося на знак ушанування нашого земляка, видатного військового і політичного діяча Симона Петлюри та полковника військ УНР, першого голови ОУН Євгена Коновальця. Героїв також виховують книги, це – безперечно. Полтавську виставку він назвав загальнонаціональною, адже тут представлено більшіть областей України.
Попередній промовець згадував про колишні сумніви щодо того, чи варто засновувати книжкову виставку в Полтаві, адже подібні вже діють в інших містах і мають визнання. Богдан Червак на те зазначив:
– Справді, є центри, де презентують українську книжку, це – і Львів, і Київ. Але ми маємо відродити історичну справедливість щодо Полтавщини і Полтави, бо класика української літератури народилася на цій землі.
Вітала зібрання заступник Полтавського міського голови Людмила Бойченко, наголошуючи, що паперова книга житиме завжди, електронні носії не зможуть замінити це читання.

Безцінний музейний експонат – у дорозі!

Гліб Кудряшов новим повідомленням наближає дійство до кульмінаційного моменту – наголошує, що цьогорічний «ПОШУК» присвячується знаковому ювілею – 250-річчю від дня народження нашого видатного земляка, зачинателя нової української мови та літератури Івана Петровича Котляревського. Тож і пояснює, чому знову поруч із ним постає лейтенант патрульної поліції:
– Невзабарі у цих стінах ми побачимо унікальний музейний експонат національного значення! До обласної бібліотеки під охороною наряду поліції особливого призначення у супроводі головного зберігача фондів Полтавського літературно-меморіального музею Івана Петровича Котляревського Євгенії Сторохи до нас завітає екземпляр видання «Енеїди» Івана Петровича Котляревського 1809 року випуску з автографом автора! Це наше світове надбання!
У ході руху наряду поліції від музею до бібліотеки лейтенант тримав із ним радіозв’язок і надалі кілька разів повідомляв про місцеперебування реліквії.

«Полтавщина – край любові»

Директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Вікторія Пилипенко від імені організаторів (а виставка-ярмарок «ПОШУК» була започаткована департаментом за підтримки ОДА та обласної ради) розповіла про насичену програму, наголосивши:
– Ми поставили за мету створити на Полтавщині свято книги і переконані, що нам це вдалося. До нас приїхали не тільки минулорічні учасники форуму, а й нові друзі – 43 видавництва із 13 областей України, 37 авторів і велика делегація з Республіки Білорусь. Програма дуже насичена, задіяно п’ять поверхів бібліотеки, на трьох триває книготоргівля. Заходи відбуваються й на інших локаціях міста, попереду безліч цікавих зустрічей, проводитимуться автограф-сесії, дискусії, вікторини.
Начальник управління видавничої та поліграфічної діяльності Міністерства інформації Республіки Білорусь Олена Павлова також привітала присутніх і зачитала рідною мовою звернення міністра інформації Республіки Білорусь Олександра Карлюкевича до учасників урочистостей.
У контексті ювілейних подій, яким присвячено виставку-ярмарок, доктор філологічних наук, професор, ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Микола Степаненко говорив про Івана Котляревського та його «Енеїду», про те, чому ми так шануємо нашого земляка. І нагадав, що маємо цю книгу тут завдяки зусиллям невтомного краянина, лінгвіста Михайла Жовтобрюха, який привіз її з-за кордону і передав цей екземпляр «Енеїди» Полтаві, не спокусившись на обіцяні за неї блага.
Про «козацький сміх» «Енеїди» у важкий для України час, про зашифровані автором у її тексті послання до нас сьогоднішніх говорив голова обласного осередку ВУТ «Просвіта», народний депутат України попередніх скликань Микола Кульчинський, представивши укладену ним книгу «На вічну пам’ять Котляревському: «ЕНЕЇДА», яка щойно побачила світ у видавництві «Рік». Її презентація відбувалася в другий день роботи виставки-ярмарку.
Директор Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського, заслужений працівник культури України Тетяна Зеленська назвала друзями всіх, хто переступив поріг бібліотеки, а, до речі, ця книгозбірня 70 літ носить ім’я видатного земляка, а через рік відзначатиме своє 125-річчя.
Як і минулого разу, активним учасником «ПОШУКу» стала Полтавська дирекція АТ «Укрпошта», на виставці працювало її поштове відділення. Очільник Полтавської дирекції Андрій Рижов звернувся в першу чергу до гостей із Білорусі, нагадавши, що два роки тому там була погашена марка полтавців, і Полтавщина – єдиний в Україні край, який гасив марку за кордоном. Нині ж учасники урочистостей на відеоекрані мали змогу роздивитися цьогорічний унікальний штемпель «ПОШУКу»: «Полтавщина – край любові. Poltava region – Homeland of love».

Містифікація у стилі Котляревського

Із сиренами до бібліотеки під’їжджає наряд поліції, і живим коридором реліквія рухається у центр дійства.
– Неймовірна подія, – починає свій коментар Євгенія Стороха. – Але для Котляревського не було б нічого особливого в тому, що сьогодні відбувається. Він був такий містифікатор, він так любив цікаві пригоди, події! У світі всього того, що пов’язано з пам’яттю про нашого славетного земляка, залишилося дуже й дуже небагато – декілька предметів меблів, його рукописи й одна-єдина в світі книга з автографом Івана Котляревського. Ось зараз я тримаю перед вами третє видання «Енеїди» 1809 року, Санкт-Петербург. Капітан Котляревський 1808 року повертається з військової служби до Полтави, відновлює всі свої знайомства і скаржиться князю Семену Кочубею на те, що двічі без відома автора в Петербурзі видавали його поему. Заможний Семен Кочубей дістає кошти, і Котляревський їде в Петербург для того, щоб під авторською редакцією вийшла його поема. Йому довелося перебувати там, мабуть, не один місяць, але наслідком його зусиль стала ця книга – прекрасне видання у твердій палітурці, мармуровий папір. Але найцінніше щодо цієї книги – це те, що ви бачите на її лівій стороні: «Елисавете Ивановне Бибиковой в знак уважения и преданности от сочинителя. 1833, марта 8 дня. Полтава». Тоді ще не було ніякого міжнародного жіночого дня, але саме 8 березня Іван Петрович Котляревський жінці, котра мешкала у Москві, подарував цей примірник. Чи вона перебувала в Полтаві, чи це була яка оказія і він передав цю книгу, ми наразі не знаємо… Хто така Єлизавета Іванівна Бібікова? Рід Бібікових має надзвичайну тяглість – сім століть. Московські генеалоги відмовилися прокоментувати, хто вона – знаходилися Катерини, Олени Іванівни, а Єлизавети москвичі не знайшли. Ми у себе в Полтаві, погортавши «Малоросійський родословнік Модзалевського», все-таки знайшли її – гвардії капітаншу Єлизавету Іванівну Бібікову. Людина, про яку ми наразі знаємо ще небагато. Але знаємо, що жила вона у Москві, була дружиною гвардії капітана. Ця книга зберігається в музеї під особливою охороною, адже цей примірник єдиний у світі. Присвячена вона Семену Михайловичу Кочубею – на третій сторінці зазначено: «Семену Кочубею усерднейше посвящает сочинитель». Сьогоднішнє наше дійство – це великий уклін українців і полтавців пам’яті великого сина Полтави Івана Котляревського…
Аж перевівши подих після щойно пережитих емоцій найзнаковішої «мітки» форуму, учасники дійства зустріли повідомлення ведучого про те, що Другу універсальну книжкову виставку-ярмарок «ПОШУК» можна вважати відкритою. Для кожного починався свій пошук – цікавого видання, нових зустрічей і знайомств на презентаціях та різноманітних заходах, ярмаркових майданчиках.

Пошуки і знахідки полтавської оази

Частина ярмаркувальників відразу ж перейшла у «білоруську резиденцію», де наші гості, що представляли три видавництва своєї республіки, розповіли про свою діяльність та про книги, які привезли у Полтаву. Твори видатних класиків і сучасних авторів, література для дітей і молоді, видання, що розкажуть читачам про історію країни, її культуру, освіту, традиції, – на розкладках білоруських видавництв. Цікаво було почути, що в Білорусі збереглася система книгорозповсюдження, і наші друзі готові ділитися своїм досвідом із видавцями України.
Подорожі п’ятьма поверхами бібліотеки давали змогу кожному обрати заходи до душі упродовж двох днів. І цікаво було на кожному майданчику. «Львівська резиденція» пропонувала фрагмент виставки «Національний одяг західного регіону України», львівські видавництва – книги відомих і шанованих в Україні авторів. Відразу ж після відкриття виставки почалася презентація альманаху «Слобожанщина» та творчості письменників Сумщини. Гостей із різних регіонів України зацікавила стендова виставка видань Полтавської обласної організації НСПУ. Видавець із Запоріжжя Ольга Меркулова розповідала про свою роботу з авторами. Велику аудиторію зібрали урочистості із нагоди 20-річчя діяльності художньо-рекламної агенції «Дивосвіт» та 10-річчя книгарні «Полтавська книга».
Надвечір першого дня учасники «ПОШУКу» поклали квіти до пам’ятника Івану Котляревському. А завершувався він Всеукраїнською нарадою видавців і книгорозповсюджувачів у селі Гоголеве Шишацького району, в нещодавно відкритому культурно-мистецькому центрі. Видавці ухвалили рішення створити клуб однодумців «Пошук». Білоруська делегація подарувала унікальну книгу із 96 ілюстраціями Марка Шагала до виданого 1948 року в Парижі роману Миколи Гоголя «Мертві душі».
Насиченою була програма і другого дня роботи виставки-ярмарку. Учасники форуму й гості мали змогу послухати лекцію доктора історичних наук зі Львова Дмитра Білого про знакові перемоги й поразки в історії України, відбулася творча зустріч із мистецтвознавцем, художником-реставратором, іконописцем, поетом, музикантом, волонтером зі Львова – Лев Скоп у її ході презентував свою книгу «Датування галицьких ікон XIV–XVI століть». Олег Яриніч із Харкова представив мистецький проект «Вітряки України». Полтавка Галина Вовченко презентувала гумористичну книжку «Добрий день!» і свою виставку «Веселий фотооб’єктив».
Навіть перелічити всі заходи неможливо, їх відбулося понад 70. Справжнім святом для гостей міста й полтавців стала церемонія закриття «ПОШУКу», яку організатори форуму провели на майданчику перед будівлею бібліотеки. Заступник голови облдержадміністрації Микола Білокінь відзначив, що цьогоріч виставка-ярмарок мала більше учасників і відвідувачів, надалі її масштаби розширюватимуться, адже вже маємо позитивний досвід. І ось у такій черговості одержали свої нагороди переможці Всеукраїнського конкурсу «Мистецтво друку»: п’яте місце – видання «Гончарство Полтави XVIII століття» («Українське народознавство», Опішня); четверте – «Шляхами Гілеї» (ФОП Меркулова О. Г., Запоріжжя); третє – книга «Годинник природи» («Віват», Харків); друге – «Моя золотая Бенгалия» на языках народов мира» (Поліграфічний комбінат ім. Якуба Коласа, Мінськ, Білорусь). А переможцем журі визнало видання «Минск сквозь века» (Поліграфічний комбінат ім. Якуба Коласа, Мінськ, Білорусь).
Тут же відбулась акція Міжнародного соціального проекту «Книга добра». Її учасники розгорнули великий прапор України. Волонтер Світлана Даценко вручила «Книги добра» делегаціям із Білорусі та Львова, передала два видання ПОУНБ імені І. П. Котляревського та обласній бібліотеці для дітей імені Панаса Мирного. Завершувалося дійство концертом, у якому взяли участь народний хореографічний колектив «Міленіум» і муніципальний духовий оркестр «Полтава».
***
Такі пошуки і знахідки полтавської оази, що зібрала людей небайдужих, творчих, допитливих, такий шлях до нової української книги й до найдорожчих скарбів минувшини.

Лідія Віценя.

Поділися:

Добавить комментарий