Екобус для громад:  зробимо Полтавщину чистою!

Екобус для громад: зробимо Полтавщину чистою!

Нині в області активно діє пересувний приймальний пункт для збору небезпечних побутових відходів. Ініціативу запроваджено завдяки голові Полтавської обласної ради Олександра Біленького. Її підтримали в ОТГ і охоче користуються послугами цього спецтранспорту.

Готовий виїжджати в усі райони області

Торік мікроавтобус FiatDucato для збору небезпечних відходів придбали та переобладнали за кошти обласного бюджету в рамках обласної програми «Екологічні ініціативи Полтавської області на 2019 – 2021 роки». Обліковується він на балансі комунального автотранспортного підприємства Полтавської обласної ради (КАТП). Водій мікроавтобуса пройшов навчальні курси та отримав свідоцтво державного зразка. Відтоді укладати договір на збір та перевезення небезпечних побутових відходів із обласним КАТП можуть не лише місцеві громади, а й районні ради, які ще мають у своєму підпорядкуванні населені пункти, що не увійшли до складу ОТГ. На сьогодні екобус готовий виїжджати в усі райони області.
Для мешканців Полтавщини ця послуга абсолютно безкоштовна. Кожен житель села чи міста у визначений час може прийти і здати використані батарейки або лампи чи непрацюючі термометри на утилізацію. А підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності й фізичним особам – підприємцям, які виявлять бажання замовити екобус (збір небезпечних побутових відходів та їх транспортування для подальшої утилізації), ця послуга надається КАТП на договірній основі.
– За нашими розрахунками, економічно ефективно буде, якщо екобус в один день цілеспрямовано їхатиме в одну громаду. На замовлення транспортний засіб може стояти лише в адміністративному центрі або ж у кількох населених пунктах. У середньому потреба в приїзді екобуса – це раз на два-три місяці, – розповідає голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

Навчити берегти довкілля

Витрати, пов’язані з перевезенням та утилізацією небезпечних побутових відходів, здійснюватимуть органи місцевого самоврядування, які відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» повинні забезпечувати організацію збирання і видалення побутових відходів на своїй території. Після збору небезпечних побутових відходів на території сільських, селищних, міських територій Полтавщини планується їх здача для утилізації лише спеціалізованим підприємствам.
В обласній раді для громад розробили чіткий алгоритм роботи екобуса. Голови громад готують лист-запрошення про приїзд екобуса в громаду у визначений день та час, а також визначають орієнтовані місця. На думку голови Полтавської обласної ради Олександра Біленького, найважливіше – це отримати зворотній зв’язок із громадою.
– Ще років десять тому Полтавщину називали однією із найбільш екологічно чистих. Зараз так сказати достатньо важко, – зазначив Олександр Біленький. – Наше завдання – навчити людей правильно поводитися з небезпечними відходами. Ми хочемо, щоб жителі області не викидали батарейки, пошкоджені ртутні лампи та термометри кудись в канаву чи ліс, а виконували прості вимоги, берегли довкілля та його ресурси.
Для громад, які першими організовують збір і вивезення небезпечних побутових відходів екобусом, обласна рада профінансовує частину фактичних витрат на їх утилізацію (коштом обласного фонду охорони навколишнього середовища у співвідношенні 50/50). Вартість утилізації залежить від об’єму відходів зібраних у конкретній громаді, але середньоринкова вартість кілограма батарейок – це 100 гривень, 1 термометр – 22 гривні, лампа – 12 гривень.

Решетилівці – першопроходці

Першим містом, де обласний екобус почав працювати, стала Решетилівка. Місцеві мешканці кілограмами зносили батарейки та люмінесцентні лампи.
– Коли були пункти збору по магазинах, я відносила туди, а зараз їх вже не бачу. І я складала їх вдома. Ще у мами позабирала, бо вона вже не вийде здавати. Ми вважаємо, що не потрібно, аби вони валялись на дорозі, – розповідає жителька Решетилівки Марина Яресько.
Начальник відділу економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій виконавчого комітету Решетилівської міської ради Андрій Романов переконаний, що дана ініціатива є дуже корисною.
– Ця ідея довго виношувалася, – каже він. – А нині вже стала популярною. Для громад просто необхідно оперативно збирати небезпечні відходи. Загалом, у нас цього довго чекали. Щойно екобус з’явився в області, як ми першими подали заявку. І практично повністю його завантажили. Містяни розповідали своїм сусідам та знайомим. Люди знають: краще не лінуватися і здати, ніж потім мати клопіт.
Екобус у Решетилівці працював кілька годин. За цей час до нього знесли 185 кілограмів батарейок, 654 люмінесцентні лампи та 9 термометрів. Спочатку небезпечні відходи відвезли на зберігання до двох фірм. Лампи та термометри прийняло підприємство під Полтавою. Ці відходи фірма відправила на утилізацію на Львівщину. А батарейки обласний екобус повіз до Києва. Утилізовуватимуть їх уже в Румунії.

Поїздки екобуса заплановані в чимало ОТГ

Наступною локацією для обласного екобуса стала Козельщина. Звідти спецтранспорт вивіз 1086 відпрацьованих люмінесцентних ламп, 135,7 кілограма зіпсованих батарейок та 15 ртутних термометрів
– Гарна і своєчасна ініціатива, – переконує начальник відділу економічного розвитку та інвестиційної діяльності виконавчого комітету Козельщинської селищної ради Наталія Ольшанська. – Ми хочемо, щоб довкілля у нашій громаді стало чистішим і безпечнішим.
Згодом екобус побував у Нових Санжарах та Нехворощі. У підсумку жителі Новосанжарської ОТГ здали 1366 люмінесцентних ламп, 5 термометрів та 116,5 кілограма батарейок. Мешканці Нехворощанської громади принесли 18,35 кілограма відпрацьованих батарейок, а також 2 люмінесцентні лампи.
А у Гребінці взагалі встановили рекорд по здачі небезпечних відходів – 1363 люмінесцентні лампи, 313,6 кілограма батарейок та 28 ртутних термометрів.
– Наші мешканці у захваті від цієї ініціативи, – ділиться головний спеціаліст з організаційної роботи Гребінківської міської ради Марія Чурилович. – Багато людей питає: коли ще приїжджатимуть? Адже для нас це дуже важливо.
Поїздки екобуса заплановані на найближчий час і в багато інших ОТГ Полтавщини. До речі, представники громад настійно звертаються до земляків із проханням не забруднювати свої населені пункти небезпечними відходами, а зберігати батарейки, лампи і термометри до наступного приїзду екобуса.

Петро РОМАНЮК
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий