“Електронна цигарка стала свідченням “крутизни” і “статусу” у підлітків”

…На автобусній зупинці – компанія хлопчаків років шістнадцяти. Один із підлітків недбало затягується й випускає в гурт потужну хмару білого туману. Літня жінка поряд просить не курити у громадському місці.
– Так це ж електронна, не хвилюйтеся, – так само недбало кидає юнак через плече…

За статистичними даними, 90% хвороб серця і судин пов’язані з курінням. Наш експерт, лікар-кардіолог відділення інтервенційної радіології Полтавської обласної клінічної лікарні імені М. В. Скліфосовського Тетяна Ворошилова прокоментувала.
– Електронні сигарети придумали для того, – пояснює Тетяна Анатоліївна, – щоб допомогти курцям швидше позбутися шкідливої звички. Грецькі науковці довели, що сухий цигарковий дим дійсно завдає більше прямої шкоди аорті та серцевому м’язу, ніж волога пара, що містить менше нікотину і використовується в електронних пристроях. Інформація ж про таку “безпечність” призвела до зворотнього ефекту. В Америці, наприклад, кількість курців віком 12–19 років, у тім числі й прихильників здорового способу життя, одразу зросла на 15 відсотків. Медики б’ють на сполох. Адже електронна цигарка так само викликає збудження, посилює серцебиття, на 10–20 одиниць підвищує артеріальний тиск. При цьому звичайну цигарку людина курить 2–3 хвилини, електронну – не менше 15 хвилин.
Завдяки співпраці зі Світовим банком на столі в кожного сімейного лікаря області є роздавальна література для дітей і дорослих про здоровий спосіб життя та шкоду куріння. Завідувач стаціонарного відділення № 2 КП “Полтавський обласний наркологічний диспансер Полтавської обласної ради” Сергій Андрющенко звертає увагу на іншу небезпеку електронних сигарет:
– Виробники таких пристроїв переконують, що нікотину в них або дуже мало, або немає зовсім. Але що там є натомість? Серйозно обладнані підпільні лабораторії щорічно виготовляють близько сотні нових психоактивних речовин, не віднесених ні до наркотичних, ні до психотропних. Головне завдання індустрії з виробництва тютюну та інших засобів, що впливають на психоемоційний стан, – залучати до “дорослого” куріння молодь. Бо курці зі стажем хворіють і помирають, – наголошує лікар. – Можливо, тютюнозалежній людині електронна сигарета й допоможе обмежити вживання нікотину, імітуючи процес. Але насправді тютюнозалежними є лише 20 відсотків курців. Решті просто подобається звичка – курити до кави, для зняття стресу, щоб відволіктися від роботи. Електронна цигарка такої звички не руйнує. Натомість руйнує серцево-судинну систему, може викликати рак. Ця дорога цяцька стала свідченням “крутизни” і “статусу” у підлітків. І якщо на “крутизну” грошей не вистачить, дитина купить звичайні сигарети.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий