Енергетична галузь готується до “вільного плавання”

Енергетична галузь готується до “вільного плавання”

Чи варто розраховувати на дешеву електроенергію?

Минулого року Верховна Рада ухвалила Закон України “Про ринок електричної енергії”. Його мета – усунути монополію з енергетичної сфери країни, привести у галузь нових гравців, створити можливості для імпорту електроенергії.
Активна фаза реформи розпочнеться вже з 1 січня наступного року. Про те, з якими новими викликами доведеться зіткнутися споживачам електричної енергії, нещодавно йшлося на нараді в облдержадміністрації під головуванням заступника голови ОДА Олега Пругла. На зібрання запросили керівників районів, міст області та ОТГ, керівників підприємств водопровідного, каналізаційного та теплового господарства, представників казначейської служби області.
Безумовно, дія нових правил “енергетичної гри” – переломний момент для держави. Згідно зі згаданим вище законом, зараз відбувається розподіл учасників енергоринку на тих, хто передає електроенергію, і тих, хто нею торгує. Передбачається, що вже незабаром полтавці зможуть обирати постачальників електричної енергії, а за рахунок конкуренції підвищаться якість послуг та рівень обслуговування. Детальніше про зміни розповів заступник комерційного директора ПАТ “Полтаваобленерго” Юрій Яремченко:
– З 1 січня 2019-го ПАТ “Полтаваобленерго” буде здійснювати лише функцію передачі електричної енергії. Функцію з постачання буде виконувати новостворена компанія “Полтаваенергозбут”. Товариство вже отримало ліцензію на доставку електричної енергії на території всіх районів Полтавської області.
Таким чином, з початку наступного року для побутових споживачів практично нічого не зміниться. Більшість з них потрапляє під категорію, якій надається універсальна послуга з постачання електроенергії. На жаль, поки що комунальні установи не включені до цієї категорії споживачів. Нині всі бюджетні установи, ОТГ та комунальні установи будуть змушені до 1 січня 2019 року визначити постачальників електричної енергії та укласти з ними відповідні договори про постачання електричної енергії за “вільними” цінами. Тобто реформований ринок електричної енергії передбачає, що діятимуть два види тарифів: тариф універсальної послуги, який буде регульованим і тарифи встановлюватимуться НКРЕКП, і ринок вільних цін. Практично будь-який постачальник може запропонувати підприємствам і організаціям укласти з ним відповідний договір. Проте, перш ніж його укласти, будь-яка бюджетна установа повинна мати укладений договір на розподіл електричної енергії та пройти відповідні тендерні процедури. Замість одного тендера, як це було у минулому році, потрібно буде проводити два – на розподіл та постачання електричної енергії.
Що стосується нових тарифів на енергопостачання, то з 1 липня наступного року для споживачів за договором із попередньою оплатою буде один тариф; для тих, хто розраховуватиметься за графіком платежів, – інший, вищий; для споживачів, які сплачуватимуть за вже використану електроенергію, – найдорожчий. Захистити споживачів від відключень електроенергії має так званий захисний механізм, який поки що в стадії розробки.
Детальніше ознайомитися зі змінами можна на сайтах “Полтаваобленерго” та “Полтаваенергозбут”.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий