Енергомодернізація житла – питання №1 в Україні

Енергомодернізація житла – питання №1 в Україні

Високі тарифи за комірне й низькі зарплати, які не дають змоги сплатити за надані послуги, нестача бюджетних коштів для субсидіювання збіднілого населення і енергетична залежність від недружнього сусіда – усе це в комплексі змушує до пошуків виходу зі складної ситуації на енергоринку України. Тож питання енергоефективності сьогодні чи не найактуальніше в нашій державі. Над можливостями зниження рівня споживання природного газу й електроенергії працюють місцеві «кулібіни» й місцева влада, міжнародні експерти й різні програми, поліпшити ситуацію намагається й уряд.

На Полтавщині під час проведення інформаційного семінару «Реформи в сфері енергоефективності – нові можливості для розвитку громад» презентували новостворений Державний фонд енергоефективності.
Старший інспектор з енергоефективності Офісу підтримки реформ при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Валентина Гуч зазначила, що основна частина енергоспоживання в містах – це житлові й бюджетні будівлі. Вони побудовані переважно в 1950–70-х роках, коли енергоресурси були дешеві, тому споживають утричі більше енергії, ніж модернізоване житло або новобудови, скажімо, в Німеччині. Тож в Україні необхідна модернізація, щоб економити ресурси й кошти. Те ж саме стосується і джерел теплогенерації, котелень, систем транспортування, трубопроводів. Але спочатку треба провести термомодернізацію житлового фонду, який нині споживає 11,4 мільярда кубометрів газу. Потенціал економії енергії в будівлях, залежно від технічних рішень, може сягати 60–80 відсотків. Загалом модернізація дозволить знизити рівень споживання енергії в будинках до 6–7 мільярдів кубометрів природного газу.
– Є таке поняття, як «польська помилка», коли Польща вклала великі інвестиції в систему генерації, закупила потужне обладнання, а коли модернізували будівлі, то ці потужності не знадобилися. Тому зараз діяльність уряду спрямована на модернізацію насамперед житлового фонду. В цьому може допомогти новостворений і нещодавно зареєстрований Фонд енергоефективності, який уже розпочав роботу, – акцентувала Валентина Гуч.
На пріоритетності розв’язання питань енергоефективності наголосив заступник голови ОДА Олег Пругло. Адже це є стратегічно важливим і стосується абсолютно всіх ключових сфер життєдіяльності людини.
– Це і зменшення навантаження на бюджет, і поліпшення умов проживання мешканців у першу чергу. Щодо енергоефективності, то в нас у лідерах Миргород. Також не відстають Лубни, Кременчук, Горішні Плавні. На жаль, у Полтаві ще не настільки впроваджені відповідні інституції. І якщо досі для вирішення цієї проблеми був тільки інструмент «Теплих кредитів», то Фонд енергоефективності – це принципово новий механізм для ОСББ, адже спрямований він не на комунальні заклади, а саме на модернізацію приватного житла, – зазначив Олег Пругло.
Так, ОСББ зможуть подавати заявку до Фонду про відшкодування до 40% вартості витрат на здійснення енергоефективних заходів (це можуть бути як кредитні, так і власні кошти). Для цього потрібно провести енергоаудит будівлі і відповідно до висновків замовити роботи із заміни вікон, внутрішніх систем, освітлення тощо, а після їх завершення слід пройти верифікацію модернізованого будинку. Здійснивши відповідні заходи, окупність яких становить 2–3 роки, можна зекономити до 30% вартості за теплопостачання й електроенергію. Поки що Фонд працюватиме переважно з ОСББ, наступний етап – робота із малоповерховими будівлями, щоб охопити увесь житловий фонд.
Із кращими практиками реалізації енергоефективних проектів у Полтавській області присутніх ознайомила директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій ОДА Інна Іщенко. Вона зазначила, що загалом на Полтавщині, здебільшого в об’єднаних територіальних громадах, реалізується 33 проекти Міжнародної технічної допомоги (у 2015-му таких було тільки 9), з них 12 – спрямовані саме на вирішення питання енергоефективності.
– У рамках проекту GIZ Миргород став містом-ментором, яке на своєму досвіді демонструє, наскільки якісно треба впроваджувати енергоефективні заходи, починаючи від енергоаудиту будівель бюджетних закладів і до встановлення систем енергомоніторингу, лічильників. Інші позитивні приклади – у Семенівській, Омельницькій, Пирятинській та інших ОТГ, – підсумувала Інна Іщенко.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий