Етносело "Гончарія" – музей  малобудищанського гончарства

Етносело «Гончарія» – музей малобудищанського гончарства

Етносело "Гончарія" – музей  малобудищанського гончарстваДва роки тому Національний музей-заповідник українського гончарства презентував генплан нового грандіозного проєкту – сьомий філіал – Музей малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія»).
За задумом – це буде реальне етносело (цілий куток села Малі Будища) з багатьма будівлями, які відображатимуть різні аспекти сільського життя: два будинки (1-й – побут українців 1920-х–1960-х років, 2-й – хата гончаря початку ХХ століття), вхідний льох 1960-х років, оглядова вежа для відпочинку відвідувачів, крамниці сувенірів та виробів традиційного гончарства, курені для ярмаркової ночівлі гончарів, традиційна ярмаркова карусель, гойдалки, сарай для зберігання господарського начиння, комора, курник, пасіка, етнографічне горно та багато іншого.
На час презентації було зроблено й офіційно відкрито Першу чергу (одну будівлю), у якій відтворено побут українців 1920-х–1960-х років. У експозиції представлено творчий спадок малобудищанських гончарів, кухонне начиння, давні меблі, родинні фото, старовинні ікони, традиційний український одяг, інші предмети повсякденного побуту гончарів.
Відкриття Другої черги (наступної будівлі) – традиційної садиби гончаря кінця ХІХ – початку ХХ століття було заплановане на кінець минулої весни (травень 2022 року). Але в Україну ввірвалася війна. Трагічні події внесли свої корективи в наше життя.
Проте в черговий раз варто наголосити, що українці – сильна духом нація, яку подолати не можливо. У цій боротьбі кожен обрав поле бою і відчайдушно виконує свої обов’язки.
В умовах воєнного стану вимушені зміни сталися і в діяльності Національного музею-заповідника українського гончарства. Але це дало змогу музейній команді більше сконцентруватися на удосконаленні й розбудові музею. Музейники активно впорядковували «свіжі» території, розробляли концепції нових об’єктів, доопрацьовували розпочаті проєкти й жагуче бралися за нові. Одне слово, впевнено йшли до своєї мети.
Друга черга, а це наступна будівля за генпланом у Музеї малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія») на момент початку війни була вже відремонтована і чекала лише на облаштування експозиції. Цілий рік робота в ній була законсервована. Лише у лютому 2023-го було вирішено все ж таки продовжити її облаштування й відкрити для відвідувачів.
Команда, яка працювала над експозицією, відповідально поставилася до досягнення мети й одразу взялася відтворювати інтер’єр гончарської оселі.
У будівлі чотири локації – світлиця, кухня, гончарня і комора. Для їх оформлення керувалися історичними документами, серед яких є і унікальні фотокартки Івана Зарецького 1893 року.
«Кожен об’єкт знайомить відвідувачів із різними елементами матеріальної культури українців, а гончарня відтворює специфіку творення глиняних шедеврів. Тут все облаштовано так, ніби гончар щойно вийшов до іншої кімнати: на гончарному крузі залишений ще не зрізаний глиняний витвір; на лаві сформовані глиняні кулі для майбутніх форм, на долівці купа набитих грудок з глини, під стелею на спеціальних полицях – п’ятринах – сохне недавно сформований посуд. Оглядаючи будівлю, відвідувачі можуть не тільки отримати знання про весь процес виготовлення глиняних виробів місцевого регіону (Малі Будища, Лазьки, Глинськ, Хижняківка, Безруки, Старі Млини) від видобування глини аж до збуту гончарних виробів, а й відчути неповторну ауру гончарного дійства», – говорить завідувачка Музею малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія») Світлана Пошивайло.
Експозицію наповнили унікальні речі – інструменти гончарів і глиняні вироби, якими наші предки користувались упродовж багатьох століть.
Наразі для відвідувачів відкрито Першу й Другу черги (дві будівлі) Музею малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія»).
Музейні дизайнери глибоко дослідили історію житла гончарів, їхнього одягу, харчування, родинного укладу та форм побуту, щоб створити без сумніву розкішний музей.
«Більшість експонатів у цьому музеї стосуються Малих Будищ або віднайдено в навколишніх селах, оскільки вони однотипні з тими побутовими речами, які використовували місцеві гончарі, тобто загалом населення Малих Будищ. Ще цікаво те, що тут до сьогоднішнього дня збереглася унікальна церква Різдва Пресвятої Богородиці, якій понад 135 років. Вона єдина дерев’яна в Полтавській області, яка збереглася з минулих часів. А старостами цієї церкви впродовж багатьох років були гончарі. Плануємо розробити маршрут, щоб відвідувачі нашого музею мали змогу зайти до церкви й помолитися у цьому святому намоленому храмі Божому», – продовжив розповідь Олесь Пошивайло.
На досягнутому музейники не зупиняються, а наполегливо продовжують відтворення унікального етносела. На черзі нові цікаві локації.
***
Музей малобудищанського гончарства (Етносело «Гончарія») знаходиться за адресою: вул. Соборна, 42, с. Малі Будища, Полтавщина.

Світлана ПРУГЛО
Завідувачка інформаційної служби Національного музею гончарства.

Поділися:

Добавить комментарий