Феєрія гончарства

Феєрія гончарства

Гучні музики, веселий спів, запальний сміх, дзвінкий свист опішненських свистунів і скрип гончарних кругів – можна пройти повз?!
У Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному промайнула яскрава подія українського літа – Гончарський фестиваль. Цього року в іншому форматі: зміна назви (Регіональний мистецький фестиваль «Феєрія гончарства») й зміна локації (Національна галерея монументальної глиняної скульптури просто неба).

– Національний музей-заповідник українського гончарства вітає на нашій території гончарів, художників-керамістів, вишивальниць, усіх народних майстрів, які тут присутні. Ми вітаємо учасників фольклорних колективів, які радуватимуть нас своїм співом. Ми славимо гончарів, які з глини й пісень творили Україну! – звернувся до гостей Фестивалю генеральний директор Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Олесь Пошивайло.
Своєю присутністю й вітальним словом пошанували гостей і фундаторів свята заступниця голови обласної державної адміністрації Катерина Рижиченко та заступник голови обласної ради Олександр Лемешко. Вони активно підтримують позицію Національного музею гончарства в прагненні зберегти й розвивати українське гончарство. Саме завдяки фінансовій підтримці Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавської обласної ради цього року відбувся фестиваль «Феєрія гончарства».
Щороку в рамках гончарських фестивалів у Опішному, завдяки злагодженій роботі музейників, відбуваються численні заходи. Цього року теж було чим дивувати гостей. Тут знайшлися заняття для кожного. Локації, що працювали одночасно й незалежно одна від одної, дарували максимальний емоційний заряд у режимі нон-стоп.
Міні-ярмарок «Гончарська веселка». Незважаючи на те, що нинішній ярмарок був не такий масштабний, як зазвичай, торгові ряди майоріли від різнобарв’я кераміки, вишивки, виробів із дерева й інших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Кожен бажаючий мав змогу придбати сувенір на згадку про Фестиваль гончарства на будь-який смак.
Фольклорний фестиваль «Гончарське перевесло» запалював дзвінкими піснями й палкими танцями і викликав шалену підтримку, бурхливі оплески присутніх.
Традиційно найбільшу чергу збирали павільйони майстер-класів. Бажаючих спробувати себе в ролі гончаря виявилося напрочуд багато. Для гостей проводили майстер-класи з гончарювання, виготовлення свищика, барині, гончарської мальовки тощо. Приємністю стало й те, що гончарювали не лише діти, а й дорослі. Й усі з однаковим запалом, неймовірним творчим натхненням працювали над своїми першими глиняними виробами.
Для дітлахів діяли одразу кілька розважальних локацій. Одна з них – «Маленькі долоньки». Тут найменші гості ставали справжнісінькими мистцями: виготовляли глиняні вироби й самі їх розмальовували, опановували гончарні орнаменти на папері, вчилися правильно підбирати кольори.
Учасники Е-літньої академії ГОНЧАРства на чолі з художницею-керамісткою зі Сполучених Штатів Америки Наталею Кормелюк проводили випал РАКУ за японською технологією. Надзвичайно цікаве дійство.
І, звісно, не обійшлося без найсмачнішої в цілому світі української кухні. Борщ, вареники, галушки, сластьони, вергуни та інші смаколики вабили своїм ароматом.
Основна місія Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному – це зберігати культурну спадщину України, й зокрема – пам’ятки гончарства. Музей вийшов за межі цієї місії й упродовж 35 років існування робить усе для того, щоб активно популяризувати українське гончарство. Проведення таких фестивалів – один із аспектів цього нелегкого шляху. Завдяки цій активній популяризаторській діяльності Музею-заповідника, згуртованості гончарів різних регіонів України гончарство не занепало, воно розвивається в різних областях України.
– Ось так твориться сучасна українська культура в галузі народного й професійного мистецтва. Це надзвичайно важливо, що ми розвиваємо саме ці вияви культури в Україні, оскільки вони сприяють збереженню національної ідентичності й популяризують наші етнічні символи. Таким чином ми робимо свій внесок у зміцнення Української держави й показуємо світу, що ми маємо багату традиційну й сучасну культуру, – додав Олесь Пошивайло.
Сторінку ще одного Гончарського фестивалю в Опішному перегорнуто. З новими силами й не меншим ентузіазмом ми розпочинаємо планувати для вас нову цікаву літню пригоду. Дякуємо всім, хто фестивалив разом із нами!

Світлана ПРУГЛО
Інформаційна служба Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному

Поділися:

Добавить комментарий