Фікус каучуковий:  догляд у домашніх умовах

Фікус каучуковий: догляд у домашніх умовах

Із давніх-давен фікус каучуковий, чи, як його ще називають, фікус еластичний, символізує сімейне благополуччя. Отож, не дивно, що в любителів кімнатних рослин він користується величезною популярністю. У квартирах його вирощують на підвіконнях, у великих підлогових вазонах, на балконах.
Доглянутий фікус може стати однією з основних прикрас приміщення.

Тропічна родина. Історична батьківщина фікуса каучукового – північно-східна Індія і південна Індонезія. Там, в природних умовах, фікус росте у вигляді дерева, що може сягати тридцятиметрової висоти. На європейському континенті він знайшов свою популярність лише в ХІХ столітті, коли вирощувався для промислового виробництва каучуку (про що свідчить повна назва цього красеня).
Каучуковий фікус, який вирощують у домашніх умовах, – це міцне деревце з великими, яскраво-зеленими листками еліптичної форми, загостреними на кінцях. Його розміри, звичайно, набагато скромніші, ніж у побратимів, що ростуть в природному середовищі. На листочках рослини іноді можна побачити білі крапельки молочного соку. При контакті зі шкірою сік може викликати подразнення чи дерматит, оскільки в його складі присутні алкалоїди, латекс, ензими. Цю властивість рослина використовує для захисту від шкідників і заліковування власних пошкоджень.
Навіть в умовах будинку чи офісу фікус за сприятливих умов росте неймовірно швидко, додаючи за рік 60 – 100 см у висоту. Щоб обмежити його зростання, рослину прищипують – видаляють зростаючі вгору пагони, після чого фікус починає кущитися – випускає бічні пагони і розростається в ширину. При комфортних умовах утримування каучуковий фікус із весни до осені буде випускати по 1 новому листочку щотижня, не скидаючи вже наявне листя.
Види каучукового фікуса. Фікус еластичний відомий великою різноманітністю сортів, що відрізняються розміром листя і його забарвленням. Усі вони більш компактні, ніж природні види. Найбільш популярними для вирощування в умовах квартири є сім сортів рослини.
Фікус Робуста цінують за широкі великі листки яскраво-зеленого кольору. Це один із найбільш невибагливих сортів. Фікус Беліз вирізняється триколірним забарвленням листя. Центр листка зелений, а на краях наявні біло-рожеві «патьоки». Рослина також доволі невибаглива до умов утримання, але вимагає достатнього освітлення. Тінеке – ряболистий сорт: краї зеленого листя «розмальовані» фісташковими і білими хаотичними плямами. Цей сорт більш вимогливий до догляду, на порушення правильних умов утримання реагує утворенням коричневих плям на світлих ділянках листка. Фікус Абіджан відрізняється темним забарвленням великих листків, що мають пір’ясте жилкування. Знизу листка – жилка бордового кольору. Невибагливий.
Фікус Чорний Принц відомий своїм темним, майже чорним листям. Невибагливий. Як декор краще виглядає в світлому інтер’єрі. Фікус Мелані – один із найбільш поширених у домашньому квітникарстві сортів каучукового фікуса. Невибаглива рослина, яка відрізняється більш мініатюрними розмірами. Чудово кущиться, що сприяє формуванню красивої крони. Фікус Ліроподібний названий так за форму листя, яка нагадує музичний інструмент ліру. У зв’язку зі своїми видовими особливостями рослина цього сорту росте досить повільно.
Вирощування фікуса каучукового в домашніх умовах. Це кімнатне деревце полюбляє досить багато розсіяного сонячного світла і найбільш комфортно почувається у світлому місці, куди не дістають пекучі сонячні промені. Необхідно знати, що ряболисті види фікусів більш вимогливі до освітлення, оскільки в їхньому листі міститься менше хлорофілу. Рослина може якийсь час миритися з притіненням, але темпи зростання в таких умовах різко знижуються, погіршується декоративність рослини. Тривале перебування в темному місці загрожує пожовтінням і обпаданням нижніх листків.
Фікус каучуковий – рослина теплолюбна. Ідеальною для нього є температура + 18 – 24 градуси. При підвищенні температурних показників вимагає додаткового обприскування. Занадто низька температура в приміщенні зазвичай призводить до того, що рослина починає скидати листя. Критичними для фікуса є показники термометра нижче 12 градусів, хоча не ряболисті сорти здатні витримувати короткочасне зниження температури до +5 °С, якщо земляна грудка буде залишатися в теплі.
У зимовий час оптимальною для фікуса буде температура + 16 – 18 °С. Рослина не терпить протягів, особливо після поливу. Це може стати причиною появи на листках бурих плям і осипання листя.
Представники фікуса каучукового вимагають помірного, але регулярного поливу. Вода потрібна тепла і добре відстояна. Земля у вазоні з фікусом повинна бути злегка вологою. І нестача, і надлишок вологи можуть бути причиною скидання листя.
Для забезпечення каучуковому фікусу комфортних умов «проживання» необхідно використовувати слабокислий чи нейтральний ґрунт, що складається в рівних частинах з листяної землі (заготовленої у листяних лісах), дернової землі (заготовленої із верхнього шару ґрунту, густо зарослого травою) та половини частини піску. Молодим рослинам потрібен легший ґрунт, який може складатися з торфу і перегною, з додаванням піску та листяної землі. На дно ємності для хорошого дренажу укладають керамзит, верхній дренаж забезпечується шаром піску.
(За матеріалами інтернет-сайта www.xpert.com.ua).

Добавить комментарий