Фізкультура і спорт – це здоров'я та престиж нації

Фізкультура і спорт – це здоров’я та престиж нації

Наша газета регулярно інформує читачів про здобутки полтавських спортсменів на міжнародних і всеукраїнських змаганнях. Але спорт – це не лише звитяги атлетів, за які ми всі радіємо кожного разу, коли український гімн лунає на аренах різних континентів світу… Спорт, особливо у наші раціонально-меркантильні часи, – це і кропітка робота з підготовки резерву, заохочення спортсменів, вирішення їхніх матеріальних проблем. Напередодні свята начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської облдержадміністрації Олександр БУЦЬКИЙ розповів кореспонденту «Зорі Полтавщини» про фінансовий бік спортивного життя області.

– Олександре Валерійовичу, спілкуючись із спортсменами, тренерами та спортивними журналістами з різних областей України, доводилося чути думку, що багато в чому Полтавщина йде попереду багатьох, навіть більших і за чисельністю населення, і за фінансовими можливостями, регіонів.
– Так, нам є чим пишатися і стосовно здобутків наших атлетів, і щодо нашої роботи з їх підтримки. Станом на перше вересня 2019 року переможцями та призерами чемпіонатів світу та Європи з олімпійських видів спорту стали 10 спортсменів з Полтавщини, з неолімпійських – 21 спортсмен області. Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської облдержадміністрації у тісній співпраці з обласними організаціями фізкультурно-спортивних товариств, обласним відділенням НОК України, федераціями з видів спорту спрямовує свою роботу на підготовку спортсменів Полтавщини до всеукраїнських та міжнародних змагань, вирішення матеріальних питань атлетів.
В області запроваджено виплату стипендій голови облдержадміністрації для підтримки перспективних спортсменів області, що затверджено розпорядженням голови Полтавської облдержадміністрації від 7 червня 2017 року № 334 «Про підготовку та участь спортсменів області в Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських іграх, Всесвітніх універсіадах, Кубках і чемпіонатах світу та Європи». На здобуття стипендій висуваються провідні та перспективні спортсмени Полтавщини, які включені до списку спортсменів – кандидатів до олімпійської збірної команди України та списку збірних команд України з олімпійських видів спорту на кожний рік, а також спортсмени області, які включені до списку спортсменів – кандидатів до паралімпійської і дефлімпійської збірних команд України та списків збірних команд України з видів спорту. Нині 21 нашому спортсмену з олімпійських видів спорту, 5 спортсменам з неолімпійських видів та 5 спортсменам з інвалідністю призначені та виплачуються щомісячні стипендії у розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Переможцям та призерам чемпіонатів світу та Європи з олімпійських та неолімпійських видів спорту, а також чемпіонатів світу та Європи серед інвалідів та їхнім тренерам у 2019 році як винагороди було виплачено понад 2 мільйони 400 тисяч гривень. Спортсмени, які виконали нормативи «Майстер спорту України», «Майстер спорту України міжнародного класу», «Заслужений майстер спорту України», та переможці чемпіонатів України і їхні тренери отримали виплати близько 400 тисяч гривень, хоча через деяку затримку у фінансуванні дехто трохи пізніше, ніж хотілося б.
Завдяки плідній співпраці з депутатським корпусом Полтавської обласної ради Федерація боксу України у 2017 році придбала нашому славетному боксеру Олександру Хижняку квартиру в Полтаві. Депутати підтримали виділення з обласного бюджету коштів на покращення його житлово-побутових умов у сумі 500 тисяч гривень, 100 тисяч гривень отримав тренер і батько спортсмена Олександр Олександрович Хижняк.
У 2018 році на покращення житлово-побутових умов такі ж суми з обласного бюджету було виділено спортсмену з інвалідністю Юрію Божинському, заслуженому майстру спорту України з плавання, та його тренеру Іллі Сергійовичу Калайді. Цьогоріч аналогічні винагороди отримали майстер спорту України з дзюдо Єлизавета Каланіна (тренер –
В.В. Волошин), заслужений майстер спорту України з боксу Віктор Вихрист (тренер – О.М. Ляховий), заслужений майстер спорту України з веслування на байдарках та каное Едуард Шеметило (тренер – О.Є. Камерилов), майстер спорту України міжнародного класу з греко-римської боротьби Ленур Теміров (тренер – А.І. Коханевич).
Створено штатну спортивну команду резервного спорту Полтавської області, до якої увійшли 20 спортсменів віком до 23 років, вони регулярно отримують заробітну плату.
– Що можете розповісти про розбудову інфраструктури?
– Проводяться роботи з реконструкції обласного дитячо-оздоровчого табору «Маяк». Це будівництво жилих приміщень, спортивних майданчиків, вуличного тренажерного обладнання та басейну, які в подальшому будуть використовуватися для проведення навчально-тренувальних зборів для спортсменів з різних видів спорту. Виділені кошти для проведення реконструкції обласного фізкультурно-спортивного, реабілітаційно-відновлювального комплексу «Колос» у Решетилівці.
Відповідно до обласної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2017–2020 роки у 2019 році за рахунок коштів обласного бюджету придбано та встановлено на території області 10 сучасних ігрових спортивних майданчиків зі штучним покриттям розміром 22х42 метри (за 2017–2018 роки споруджено 40 таких майданчиків); 55 майданчиків з тренажерним обладнанням (2018 рік – 44 майданчики). Також у 2019 році з обласного бюджету виділено кошти на закупівлю поліуретанового покриття та спеціального обладнання для облаштування мультифункціональних спортивних ігрових майданчиків зі штучним покриттям 18х32 метри для волейболу, баскетболу і тенісу (10 одиниць), синтетичної трави та спеціального обладнання для облаштування ігрових майданчиків зі штучним покриттям для гри в футбол (2 одиниці).
Діє бюджетна програма «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України». За рахунок кооперації коштів державного та місцевих бюджетів в області у 2018 році збудовано 8 майданчиків зі штучним покриттям 42х22 метри, у 2019 році завершується будівництво ще 14 таких майданчиків.
– А як щодо масового спорту і скільки в області спеціалізованих закладів?
– На Полтавщині 48 дитячо-юнацьких спортивних шкіл, у тому числі 3 спеціалізовані. В них фізичною культурою і спортом займаються 16 952 дітей та підлітків (олімпійськими видами спорту – 15 377).
Варто зазначити, що з 2001 року в області працює обласна школа вищої спортивної майстерності (ПОШВСМ) з відділеннями боксу, дзюдо, веслування на байдарках і каное, велосипедного спорту маунтенбайку, легкої атлетики, плавання, вільної та греко-римської боротьби.
У ПОШВСМ підвищують спортивну майстерність 131 спортсмен постійного складу та 32 – змінного складу. 45 спортсменів зараховані до складу збірних команд України (19 – основний склад, 19 – кандидати, 7 – резерв). Тут тренуються троє заслужених майстрів спорту, 11 майстрів спорту України міжнародного класу, 59 майстрів спорту України, 47 кандидатів у майстри спорту. Навчально-тренувальний процес здійснює 21 тренер-викладач, із них 13 – штатні тренери.
З метою популяризації здорового способу життя, визначення стану розвитку спортивних організацій в області, подальшого заохочення дітей, юнацтва, молоді до регулярних занять спортом, проведення цільової роботи з відбору та підготовки спортсменів до складу збірної команди області для участі у всеукраїнських змаганнях проводяться заходи обласного рівня з 32 олімпійських та 40 неолімпійських видів спорту, визнаних в Україні. Їх проведення передбачається Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів, і до участі у змаганнях залучаються всі вікові групи населення.
Фізкультура і спорт – це здоров’я нації й престиж регіону і держави, тож їх підтримка є одним із пріоритетів обласної влади.
Від автора. Важко не погодитися з тим, що у реаліях сьогодення розвиток фізичної культури і спорту в країні без державної підтримки є дуже проблематичним. У зв’язку з цим хочеться сподіватися, що злиття Міністерства молоді і спорту із Міністерством культури, яке де-юре відбулося із затвердженням нового складу Кабінету Міністрів України, негативно не вплине на фінансування спортивної галузі у масштабах української держави. А обласній владі хочеться побажати і надалі продовжувати підтримку наших атлетів у межах своїх повноважень.

Андрій СОВА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий