Формуюче обрізання  ягідних кущів

Rückschnitt einer Beetrose ‘Sebastian Kneipp’ im März

Формуюче обрізання ягідних кущів

Упорядковувати форму ягідних кущів краще наприкінці року. Звісно, можна відкласти цю справу і до весни, але тоді може не вистачити часу. Мова йде саме про формуюче обрізання, тоді як санітарне можна робити практично цілий рік, якщо дозволяють погодні умови.

Смородина

Формування чорної смородини починається відразу після посадки, причому елементарно: всі гілки коротко обрізуються. Якщо саджанець міцний, з сильними, товстими пагонами, то залиште пеньки в 2–3 бруньки, якщо ж саджанець недостатньо розвинений – залишайте дві, а краще одну.
В міру того, як паростки відростуть, з них потрібно залишити 2–4 найбільших, на ваш погляд, вдалих, інші, не шкодуючи, вирізати. Подальший догляд за смородиною полягає у видаленні старих і зайвих гілок, що відростають з грунту, слід залишити 2–3 найбільш розвинених. Одночасно обрізуємо сухі, старі, деформовані паростки.

Агрус

Не варто забувати про укорочення пагонів відразу після посадки. Зазвичай, якщо паростки слабкі, їх укорочують на дві бруньки. Сильні ж пагони можна обрізувати коротше. Наступного року гілок з’явиться більше. З цієї великої кількості потрібно, не шкодуючи, видалити більшість, залишивши лише 3–4 найбільш розвинених.
Окрім обрізання, потрібно стежити і за станом самих гілок. Якщо ви раптом виявили ознаки хвороб на їх верхівках, відразу ж вживайте заходи. Зазвичай досить видалення ураженої ділянки. У результаті скелет куща у вас повинен складатися з 10–15 гілок.
Надалі потрібно стежити за станом рослини, не допускаючи її загущення, – гілки, що досягли віку 8–9 років, потрібно видаляти. Не варто забувати і про санітарне обрізування, вирізку хворих, поламаних, сухих і погано розвинених пагонів.

Жимолость

Обрізка починається, коли кущу виповниться 4–5 років, – раніше обрізати немає сенсу. Далі придивіться до рослини: якщо сильно загущена – потрібно обрізувати. Починати варто з сухих, поламаних, коротеньких і слабших гілок. Їх рішуче вирізайте, а залишити слід лише сильні річні прирости, на яких весь урожай і зосереджений. Якщо ж з обрізанням ви не квапилися і кущ неабияк заріс, потрібно його спочатку прорідити – видалити гілки, що припинили ріст. У старого куща неминуче старіє велика кількість гілок. У цьому випадку можна зрізати жимолость до рівня грунту і сформувати з нових пагонів молоду рослину.
(Про обрізання екзотичних ягідних чагарників читайте у наступному випуску додатка “Сійся, родися!..”)

Микола Хромов,
садівник.

Добавить комментарий