Формувальне обрізання ягідних чагарників

Формувальне обрізання ягідних чагарників

У спеціалізованій літературі не так багато можна знайти інформації про формувальне обрізання ягідників, а особливо це стосується культур, які поки що тільки набувають широкого поширення у наших садах – аронії, ірги. Зайнятися ними можна навіть у січні, бо навесні, традиційно, може не залишитися часу. Головне – робити це по погоді, добре заточеним садовим інструментом, щоб не завдати рослинам серйозних травм.

Аронія

Без відповідного догляду аронія може просто перетворитися на триметрові чагарники, де вже не лише плодів, а й листя іноді немає. В ідеалі ж кущ аронії повинен складатися з сильних молодих гілок, що не створюють конкуренції одна одній, тоді велика частина крони буде «в плодах».
Відразу після посадки слід обрізати рослину на висоті 10–12 см. З кореневої порослі, а її з’явиться багато, потрібно вибрати всього 5–6 найбільш розвинених пагонів, зрівняти їх по висоті, а інших конкурентів видалити. Наступного року кущ потрібно поповнити: залишити з порослі на заміну дорослішим ще 4–5 гілок. Тепер залишається стежити, щоб кущ сам по собі не загущувався, вчасно робити санітарне обрізування крони. Обов’язково видаляйте зламані, узасохлі, хворі, слабкі паростки. Також не шкодуйте ті, вік яких понад 8 років.

Ірга

Про обрізання цієї культури відомостей небагато. Тим часом ірга досить швидко «захаращується», втрачаючи продуктивність. Починати слід відразу після посадки, привчаючи рослину до кущової багатостовбурової форми. Для цих цілей з кореневої порослі залишають лише найсильніші пагони – слабкі вирізують повністю. Ідеально сформований кущ повинен мати 10–15 різновікових гілок. Надалі обрізування полягатиме у видаленні зайвих кореневих паростків, вирізці слабких, хворих, поламаних і старих гілок з обов’язковою заміною на нові сильні прикореневі пагони. Якщо ви стали помічати, що прирости у рослини слабкі, можна виконати легке омолоджуюче обрізування на 2–4-річну деревину. Таке обрізування проводять не частіше як один раз в 3–4 роки. Відомо, що ірга – чагарник високий, якраз і висоту його обмежте обрізуванням. Запущені кущі також можна повністю зрізати. Коренева поросль наступного року швидко відновить втрати в своїх рядах.

Калина

Не всім відомо, що вирощувати калину можна як у вигляді куща, так і у вигляді низькорослого дерева. Якщо перший варіант вам більше підходить, то для формування крони необхідно весною укоротити абсолютно всі гілки до 2–3 вузлів від поверхні грунту. Потім залишається чекати, коли нові пагони відростуть до висоти 30–40 см, і прищипнути точки їх росту. Така нехитра процедура послужить стимуляцією до розвитку сплячих бруньок, а вже з них відростуть сильні пагони, які утворять основу куща.
Якщо ж ви вирішили формувати калину деревцем, необхідно залишити лише одне вертикальне стебло, а всі інші повністю вирізати в основі. Щоб залишена гілка не почала гілкуватися, бруньки в її основі необхідно прищипнути. Створення дерева з калини – довга процедура. Лише на формування стовбура йде не менше 2–3 років.

Микола ХРОМОВ,
садівник.

Поділися:

Добавить комментарий