Фториди в зубних пастах:  шкода чи користь?

Фториди в зубних пастах: шкода чи користь?

Карієс – це захворювання твердих тканин зуба, спричинене дисбалансом мінерального складу, що полягає у демінералізації структури зубів під впливом органічних кислот, утворених в результаті взаємодій каріогенних бактерій в зубних відкладеннях та ферментованих вуглеводах (головним чином цукрів).

На процес карієсу зубів впливають сприйнятливість поверхні зуба, бактеріальний профіль, кількість слини, її властивості та наявність фториду, який зумовлює ремінералізацію каріозних ділянок на ранніх стадіях, знижує розчинність зубної емалі, а також захищає емаль від демінералізації під час впливу кислого рН.
Сьогодні додавання фтору залишається однією з ключових стратегій у стоматології для запобігання карієсу зубів. Існує багато засобів доставки фторидів, наприклад, зубні пасти, фторована вода, молоко, гелі, лаки тощо.

Підвищений ризик флюорозу

Водночас є занепокоєння, що зубний флюороз, емалеві дефекти розвиваються у маленьких дітей, які постійно вживають надлишкову кількість фториду в період формування зубів (до 6 років).
Звичайна концентрація фтору в зубній пасті коливається від 1000 до 1500 частин на мільйон. Не існує обмежень щодо мінімальної концентрації фтору, але максимальна концентрація фтору для зубної пасти залежить від регіону проживання, віку пацієнта та інших параметрів.
У Великобританії зубну пасту з фторидом натрію 2800 ppm можна призначати пацієнтам з високим ризиком карієсу віком 10 років і старше, пацієнтам з карієсом, ортодонтичними пристроями, також тим, хто дотримується висококарієсогенної дієти або приймає ліки.
Зубну пасту з вмістом фтору 5000 ppm можна призначати пацієнтам з високим ризиком карієсу віком 16 років і старше, з наявністю або високим ризиком виникнення карієсу коренів зубів, сухістю в роті, ортодонтичними пристроями, також тим, хто дотримується карієсогенної дієти або приймає медикаменти.
Зубна паста, що містить вищі концентрації фтору, може забезпечити кращий захист від карієсу, але водночас вона підвищує ризик розвитку флюорозу (дефект емалі, спричинений хронічним споживанням надмірної кількості фтору в період формування зубів). Точна кількість фториду (F), що викликає флюороз, невідома, але запропонований поріг становить від 0,05 до 0,07 мг F/кг маси тіла.
Зубна щітка дитячого розміру, покрита повною смужкою зубної пасти, містить приблизно 0,75–1,0 г зубної пасти, а кожен грам фторованої зубної пасти містить приблизно 1,0 мг фтору; діти віком до 6 років можуть проковтнути приблизно 0,3 г зубної пасти при чищенні зубів (0,3 мг фтору).
Дослідження ефекту застосування фторованої зубної пасти
Автори включили 96 досліджень, опублікованих у період із 1955-го по 2014 рік.
Для молочних зубів у маленьких дітей
Використання зубної пасти з концентрацією фтору 1500 ppm F зменшує каріозне ураження у порівнянні з плацебо (дані середньої достовірності).
Для постійних зубів дітей і підлітків
Використання зубної пасти з концентрацією фтору від 1000 до 1250 ppm або від 1450 до 1500 ppm надає клінічно значущі переваги щодо прогресування каріозного ураження у порівнянні з нефторованими зубними пастами.
Застосування зубної пасти з концентрацією фтору 1450–1500 ppm незначно зменшує приріст каріозного ураження у порівнянні з 1000– 1250 ppm.
Величина оцінки карієс-профілактичного ефекту зростає зі збільшенням концентрації фториду.
Побічні ефекти зубної пасти оцінювали лише в невеликій кількості досліджень. Такі ефекти, як пошкодження м’яких тканин і забарвлення зубів, були мінімальними.

Для постійних зубів дорослих

Застосування зубної пасти з концентрацією фтору 1000 або 1100 ppm зменшує прогресування карієсу у порівнянні з нефторованими зубними пастами у дорослих різного віку.
Отже, результати проведених досліджень підтверджують переваги використання фторованої зубної пасти для запобігання карієсу у порівнянні з нефторованими зубними пастами.
https://greenpost.ua/
(Ольга Шевченко).

Добавить комментарий