Гірка "полуничка"

Гірка «полуничка»

«Підприємливий» киянин багато років займався аморальним бізнесом. У лютому 2019 року за підозрою в організації дитячої порностудії та поширенні матеріалів порнографічного характеру за участю малолітніх і неповнолітніх правоохоронці затримали 51-річного ніде не працюючого киянина М.Д. (ініціали змінено). Як то кажуть, «на гарячому» – на одній з орендованих ним квартир, в компанії двох дівчаток-підлітків. Слідству вдалося встановити 11 неповнолітніх потерпілих і двох молодих подільників, котрі працювали у нього «порноакторами». Одному з них було обрано запобіжний захід – тримання під вартою з можливістю внесення застави, якою він скористався, а інший встиг сховатися і оголошений у міжнародний розшук. Під час санкціонованих обшуків поліція вилучила близько 2 терабайтів відео, на яких зняті 143 сцени сексуального характеру.
Правоохоронці зібрали достатньо доказів, щоб висунути фігурантам звинувачення в скоєнні зґвалтувань і розбещенні неповнолітніх та малолітніх. Покупців порнографічної продукції встановити, на жаль, не вдалося.
Обвинувальний акт був спрямований до Дніпровського районного суду Києва.

«У своїй «діяльності» М.Д. використовував знання психології дитячого і підліткового віку, які черпав із серйозних підручників»

Деякими подробицями резонансної справи поділилася слідчий слідчого відділу Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
Перш за все, уточнюю у неї, чому кримінальне провадження щодо мешканця Києва було порушено в Полтаві.
– Просто один небайдужий полтавець, натрапивши в інтернеті на відеоролик з дитячою порнографією, повідомив нам про це. До заяви як документальне підтвердження він додав флешку із записом. Це було в листопаді 2018 року. Запис був коротким – не більше двох-трьох хвилин. На те, що ролик зроблений в Україні, вказував музичний фон. «Зачепившись» за кілька акордів, наші детективи дізналися, яка це радіостанція і в який час виходила з ними в ефір. Таким чином вдалося визначити, що порностудія діяла у Києві. А щоб встановити юну «порноактрису», інспектори кіберполіції переглянули безліч фотографій в соціальних мережах. І все ж таки змогли її ідентифікувати по татуюванню. Після цього клубок злочинів почав розмотуватися.
– Яким чином дівчатка потрапляли в орендовані квартири зловмисника?
– М.Д. був непоганим психологом! Серед доказів, виявлених у його власному житлі, вилучені й серйозні видання з неврології раннього дитячого віку, підліткової психіатрії, поведінки підлітків. У свої тенета досвідчений ловелас заманював жертв поступово, щоб не злякати. Зазвичай він знайомився з симпатичними дівчатками-тінейджерами в торгових центрах. Представлявся фотографом. Починав з компліментів і пропонував свої послуги зі створення портфоліо. Говорив, що професійні фото допоможуть дівчинці зробити кар’єру моделі. За свою роботу обіцяв не брати грошей.
Дівчата вірили в ці казки. І, до речі, були дуже відвертими зі своїм «благодійником». Настільки, що видавали йому всі секрети. Одну зі своїх «моделей» М.Д. навіть мирив з її хлопцем. Знав, хто у дівчаток батьки, як звуть подруг, у якій школі вчаться. І так, втираючись у довіру, поступово їх «оголяв». А коли у нього набиралося достатньо фото- і відеоматеріалу, пропонував вступати в інтимні стосунки із запрошеними «порноакторами». Якщо дівчина не погоджувалася на секс, М.Д. її шантажував знімками в непристойному вигляді. Мовляв, розішле їх батькам і друзям, і вони дізнаються про неї жахливу правду. Дитина, побоюючись викриття, ставала, по суті, заручником ситуації.
– Він використовував підлітків безкоштовно?
– Такса за один «сеанс» зазвичай становила від 500 до 1500 гривень. Також оплачувалися і послуги найнятих для цього «партнерів» – одному з них був 21 рік, іншому, який нині в розшуку, – 26 років.

«Порнорежисера» цікавили лише «німфетки», 17-річних він вибраковував»

Аналізуючи, хто потрапляв у тенета «порнорежисера», детективи встановили, що це були діти переважно з неповних або неблагополучних сімей.
– Дівчатка якого віку його цікавили?
– «Німфетки»: 14–15 років. Коли їм виповнювалося 17–18, «порнорежисер» їх вибраковував, оскільки відео і фото з ними не користувалися попитом. Серед потерпілих була й одна семирічна дитина.
– А що ж батьки?
– Вони нічого не знали: одні – надто зайняті роботою, іншим за власними клопотами про свої задоволення було ніколи дбати про дітей. Про те, що їхні доньки були заручницями злочинних діянь, дорослі дізналися від правоохоронців. У всякому разі із заявами в поліцію ніхто з них не звертався.
– Потерпілим була потрібна допомога психолога?
– З огляду на той факт, що обставини справи стосуються інтимного життя, потерпілі небагатослівні, розповідають мало, оскільки згадувати їм це, звісно, неприємно. «Ну, познайомилися, ну, отримали пропозицію зніматися, ну знімалися…». Особливих обставин не розголошують. Звичайно, щодо них чинився психологічний тиск з боку фігуранта кримінального провадження, якому діти не могли дати відсіч. Ясна річ, їм була потрібна допомога фахівців. Адже дівчатка отримали глибокі душевні травми, з якими їм доведеться жити далі. Багато погодилися співпрацювати зі слідством за умови, що їхній експлуататор буде ізольований. А коли 5 серпня минулого року, внісши заставу в розмірі близько 154 тисяч гривень, за рішенням суду він вийшов зі слідчого ізолятора на свободу під особисте зобов’язання, потерпілих просто паралізував страх.
Неповнолітні, котрі проходять по цьому кримінальному провадженні, – лише вершина айсберга. Бо організатор порностудії промишляв цим «бізнесом» багато років.
– Пам’ятаєте, коли знімали «мильницями» на фотоплівку? – запитує мене слідча. – Понад два десятки років тому. Так ось, підсудний зберігав величезну кількість старих фотоплівок з непристойними кадрами ще з тих часів. Дівчатка, зняті на них, вже самі мають дочок такого віку, яким цікавився М.Д.
Про масштаби підпільного бізнесу організатора порностудії можна судити з того, що у нього було вилучено понад 300 000 фотознімків і кілька тисяч відео з дитячою порнографією. А також фотокамери, записники, апаратуру для проведення зйомок, атрибути порнографічних сцен, банківські картки, готівку (360 тисяч гривень і 10 тисяч доларів).
– Як же йому вдавалося так довго вести цей страхітливий «бізнес»?
– Він орендував квартири, де влаштовував порностудії, лише на день-два, часто їх міняв. А продавав «продукцію», як припускає слідство, тільки під замовлення, в закритих сегментах, іноземним любителям «полунички», які могли більше заплатити. Але ринок порнопродукції відстежується як фахівцями, так і любителями. Якби не надійшла заява від жителя Полтави, то «порнорежисера» затримали б з часом правоохоронні органи інших регіонів.
На стадії нашої розробки інформації до розслідування підключилися співробітники Київського управління Департаменту кіберполіції Національної поліції України. А від правоохоронних органів Великобританії – Національного агентства з питань злочинності (National Crime Agency) і регіонального підрозділу з протидії організованій злочинності в Уест-Мідленс – ми отримали в цей час оперативну інформацію про те, що на території України може функціонувати студія, на якій виготовляють порнографічні відео за участю дітей. Паралельне розслідування щодо підпільної порностудії, як виявилося, вели і блогери. Тобто рано чи пізно зловмисника вивели б на чисту воду. На жаль, блогери, не скоординувавши своїх дій з професіоналами, стали поширювати в інтернеті інформацію про існування дитячої порностудії і ледь не зірвали розслідування, оскільки сторінки потерпілих почали зникати з соціальних мереж. Пізніше з’ясувалося, вони видаляли їх на вимогу свого «керівника». Відтак затримання зловмисника відкладати було не можна. 23 лютого минулого року на його зап’ястях клацнули кайданки. До затримання підозрюваного залучалися співробітники спецпідрозділу «КОРД».

«Обвинувачений в тяжкому злочині просився відпустити його з-під варти… няньчити онука»

– В обвинуваченого є сім’я? Як вона відреагувала на це?
– Так, дружина, син, невістка, онук. Дорослі члени родини стверджують, що нічого не знали про його «бізнес». Звідки у давно офіційно ніде не працюючого людини гроші, не цікавилися. До речі, заставу при зміні запобіжного заходу за батька вніс син. Грошові кошти пішли в дохід держави, оскільки зловмисник тричі проігнорував виклик в апеляційну інстанцію, в якій прокуратура Полтавської області оскаржила рішення суду про пом’якшення для нього запобіжного заходу, а також неодноразові виклики до слідчого.
Цікаво, що, на той момент підслідний, під час зміни йому запобіжного заходу клявся співпрацювати зі слідством й аргументував необхідність свого виходу на свободу тим, що йому треба … няньчити маленького онука. Але під час свого короткострокового перебування на волі просто запив. Тому навіть не здав свій закордонний паспорт й ігнорував повістки. Ми ж найбільше боялися, що він почне тиснути на потерпілих. До речі, чоловік не вірив, що його жертви могли його здати. «Ось я вийду, я з ними поговорю», – зазначав «порнорежисер».
21 серпня 2019 року на підставі рішення суду співробітники кіберполіції повторно затримали М.Д. на орендованій квартирі в Києві, звідки він був доставлений у Полтаву і знову (на підставі рішення суду про обрання йому запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою) відправлений у СІЗО.
– Чи є у вас докази того, що підсудний і сам вступав у статеві відносини з неповнолітніми?
– Так, ці факти встановлені. А саме йому інкриміновано зґвалтування і розбещення малолітньої дівчинки і неповнолітніх.
– У чому полягала складність розкриття такого злочину?
– У тому, що було потрібно провести безліч різних експертиз, а вони проводяться не так швидко. Через це неодноразово продовжувалися терміни слідства. Тим часом тривали заходи щодо встановлення всіх малолітніх і неповнолітніх дітей, які піддавалися сексуальній експлуатації, на підставі лише відео- і фотоматеріалів, оскільки підозрювані ніяким чином в цьому слідству не допомагали.
Адвокат затриманого, відстоюючи права свого підзахисного, домагався для нього запобіжного заходу, не пов’язаного з перебуванням в СІЗО, «бив» на те, що сама лише тяжкість інкримінованого йому злочину не може бути підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, про що неодноразово вказував у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини. Тому, мовляв, тримання в СІЗО для людини, раніше не судимої, з постійним місцем проживання, яка має міцну сім’ю, є занадто суворим запобіжним заходом.
На жаль, аргументи адвоката були прийняті одним із слідчих суддів, і він своїм рішенням пом’якшив М.Д. міру запобіжного заходу. Це, звісно, додало роботи детективам. Але надалі інший суддя обрав запобіжний захід підслідному у вигляді тримання під вартою, і буквально наступного дня після цього свобода для «порнорежисера» закінчилася.
Від редакції. Під час підготовки цього матеріалу до друку автор публікації повідомила, що за наявної у неї інформації, отриманої днями від компетентних джерел у правоохоронних органах, головний фігурант гучної справи через проблеми з серцем вже облишив цей світ.

Ганна ВОЛКОВА
Журналіст

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий