“Глиномагія” Миколи Пошивайла

Микола Пошивайло проводить майстер-клас для відвідувачів Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. 2017.

“Глиномагія” Миколи Пошивайла

Цей дивовижний чоловік належав до одного з найдавніших і найвідоміших гончарських родів України, який своїми коренями сягає XVІІІ століття. Нещодавно минула 89-та річниця від дня народження потомственого опішненського гончаря Миколи Гавриловича Пошивайла.

Чудесний світ глинотворчості Миколі Пошивайлу відкрили батьки – віртуозний гончар Гаврило Ничипорович і малювальниця від Бога Явдоха Данилівна. Микола ще в дитинстві відчув, що в його руках має продовжитися родинне ремесло його предків. Обираючи свій життєвий шлях, старший із трьох синів не мислив себе без гончарства. Віддавши понад тридцять років гончарному ремеслу (працював творчим майстром на заводі “Художній керамік”), не полишав гончарювати і вдома для душі.
Вироби художника є класичними зразками сучасної народної кераміки. У творчій роботі надавав перевагу побутовому посуду та декоративній скульптурі. Микола Пошивайло – один із небагатьох опішненських майстрів, хто виготовляв надзвичайно широкий асортимент традиційного посуду. Значну частину його творчого доробку становить декоративна зооморфна скульптура. Окрім того, гончар виготовляв сюжетні композиції на теми народного побуту українців. У його творчій палітрі чільне місце належить дитячій глиняній іграшці – це найрізноманітніші тварини, птахи, свистуни-солов’ї, вершники, барині.
Микола Пошивайло виявив унікальне чуття до інтерпретації давніх традицій гончарної пластики Опішного. Художник мав багату фантазію, бездоганно володів широким арсеналом художньо-виражальних можливостей кераміки та технікою підполив’яної мальовки глиняних виробів із використанням традиційної орнаментики, характерної для народної кераміки кінця ХІХ – початку ХХ століття. При цьому майстер утвердив свій власний почерк, його вироби вирізняються з-поміж інших.
Як зазначила дослідниця опішненського гончарства, кандидат мистецтвознавства Олена Клименко: “Микола Пошивайло – майстер різноплановий і багатогранний. Що надзвичайно важливо: останні 15–20 років він робив миски – традиційні опішненські миски. По суті він один залишався, хто пам’ятав цю традицію і доніс її до наших днів. Відтворював форму давньої миски й декор – насамперед декор, який асоціюється з давньою мискою. Відтворював ті мотиви, що виконували його предки. Цю традицію він зберіг. Взагалі творчість Пошивайлів – Гаврила, Явдохи, їхнього сина Миколи – є гордістю нашої культури”.
Рано прийшло й творче світове визнання Миколи Пошивайла. Його гончарні вироби відзначені численними нагородами обласних, республіканських, всесоюзних і міжнародних конкурсів і фестивалів. Вони стали перлинами в найбільших і найпрестижніших музейних і приватних колекціях Європи та Америки. Значна частина робіт різних періодів творчості майстра знаходиться у фондах Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, в колекції Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів, що є відкритою для широкого загалу відвідувачів і дослідників українського мистецтва.
Глина, як магія, надихала мистця до останніх днів його життя. Маючи нездоланне бажання передати свою “науку”, Микола Пошивайло багато років працював учителем гончарства в Державній спеціалізованій художній школі-інтернаті І–ІІІ ступенів “Колегіум мистецтв у Опішні”, не одному поколінню прищепив любов до глини, щиро ділився секретами гончарювання. На схилі літ проводив майстер-класи для відвідувачів Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Незабутньою радістю були настанови майстра для кожного, хто вперше з його рук взяв грудку глини й перетворив її на свій неповторний глиняний шедевр.
Мистецьку працю Миколи Пошивайла високо пошановано. Він – заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького.
Ім’я майстра назавжди залишиться у сузір’ї відомих мистців, які творили й примножували гончарну славу в світах.

Марія ЯЦЕНКО
Молодший науковий співробітник Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів

Поділися:

Добавить комментарий