Голова Полтавської обласної ради Олександр БІЛЕНЬКИЙ: “Ми повинні навчити людей правильно поводитися з небезпечними відходами”

Голова Полтавської обласної ради Олександр БІЛЕНЬКИЙ: “Ми повинні навчити людей правильно поводитися з небезпечними відходами”

Голова Полтавської обласної ради Олександр БІЛЕНЬКИЙ: “Ми повинні навчити людей правильно поводитися з небезпечними відходами”Наболіла ще з радянських часів й особливо гостра в Україні протягом останніх десятиліть проблема збору й утилізації небезпечних побутових відходів (відпрацьовані батарейки, люмінесцентні лампи, пошкодженні ртутні термометри) нарешті почне вирішуватися на всій території Полтавщини. Відправною точкою у важливій справі став проведений у Диканьці семінар «Екобус для громад Полтавщини», на якому презентували придбаний минулого року й спеціально переобладнаний за кошти обласного бюджету пересувний приймальний пункт для збору небезпечних побутових відходів та надали докладні фахові роз’яснення, як небайдужим громадам скористатися його послугами.
У рамках робочої поїздки до Диканьки участь у зібранні взяв голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

«Усе нам вдасться, й екобус почне курсувати»
Перед початком семінару голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький поспілкувався з журналістами й наголосив, що головна мета зібрання – об’єднати зусилля, налагодити тісну співпрацю, так би мовити, «зворотній зв’язок», із громадами на місцях, почути їхню думку щодо співфінансування цього проєкту, заручитися підтримкою у проведенні роз’яснювальної роботи серед населення. «За великим рахунком, найголовніше завдання у всіх нас спільне – привчити людей здавати небезпечні побутові відходи, а не викидати їх десь у рови чи посадки, нарікаючи потім на погану екологію. Переконаний, що все нам вдасться, й екобус почне курсувати по своєму маршруту», – зазначив Олександр Біленький.
Пересувний приймальний пункт для збору небезпечних побутових відходів (екобус) обліковується на балансі Комунального автотранс-портного підприємства Полтавської обласної ради (КАТП). Журналістам продемонстрували встановлене всередині мікроавтобуса обладнання для транспортування зібраних батарейок, ртутних ламп і термометрів – усе новеньке й компактно розміщене. Є де присісти, щоб зробити записи, а сучасні ваги вже чекають на першу партію небезпечних відходів, від яких свідомі полтавці убезпечать своє довкілля і, відповідно, здоров’я. Варто розуміти, що одна відпрацьована батарейка розкладається близько 200 років, отруюючи навколишнє середовище токсичними речовинами.
Цікаво, що зовні екобус брендований таким чином, що найголовніша інформація завжди на видноті. Із неї зрозуміло, що мешканці громад, керівники яких підпишуть договір із КАТП, зможуть принести й здати небезпечні побутові відходи на безоплатній основі. А юридичним особам варто подбати про такий договір і оплату послуги самостійно, за телефоном (0532) 52-07-25.
За кермом екобусу працюватиме досвідчений водій Володимир Дмитренко. «Я пройшов спеціальне навчання у Харкові, склав іспит, – розповів чоловік. – І отримав допуск на п’ять років. Нас навчали, як мають прийматися і транспортуватися такі вантажі, що робити, якщо розбився ртутний термометр, адже викидати такі відходи не можна взагалі. Тепер їх перевезення – моя робота».
Серед учасників семінару – посадових осіб органів місцевого самоврядування – була, зокрема, й Олександра Шереметьєва, голова відомої в Україні передовим досвідом Омельницької ОТГ (Кременчуцький район). Вона розповіла, що в громаді вже протягом 4 років серйозно переймаються питанням роздільного збору сміття, причому ініціатива належить юні – шкільний проєкт переміг у всеукраїнському конкурсі, й дітвора активно прищеплює дорослим екологічне мислення. Перед закладами торгівлі в ОТГ практикують обладнання місць для збору відпрацьованих батарейок. Проблема із захаращенням довкілля ртутними лампами Олександрі Іванівні також знайома не з чужих слів – кілька років тому був прецедент, коли зловмисники висипали такі небезпечні відходи в посадках. Тоді довелося звертатися за допомогою до харківської фірми, яка за оплату завантажила їх і забрала на утилізацію. «Сьогодні будемо слухати на семінарі про екобус, будемо ознайомлюватися з його роботою і вирішувати, що робити далі», – поділилася Олександра Шереметьєва.
Полтавщина – антилідер із накопичення побутових відходів
У вітальному слові до учасників семінару «Екобус для громад Полтавщини» голова обласної ради Олександр Біленький нагадав про вже наявний позитивний досвід співпраці органів місцевого самоврядування у впровадженні обласних програм «Бюджет участі», «Екологічні ініціативи», «Шкільний громадський бюджет», завдяки яким на умовах співфінансування вдалося втілити в життя багато потрібних і цікавих громадам проєктів.
«Наразі ми готові презентувати новий проєкт і пропонувати вам співфінансування і співорганізацію, – звернувся Олександр Біленький до керівників ОТГ, представників районних і міських рад. – Нещодавно була оприлюднена інформація, що в Полтавській і Дніпропетровській областях накопичено найбільше в Україні побутових відходів. А ще з десять років тому наша область вважалася найбільш екологічно благополучною. І ми розуміємо, в чому причина. Тому сьогодні маємо не лякати, не змушувати громадян здавати небезпечні відходи на утилізацію, а навчити їх і зацікавити, стимулювати до відповідального ставлення до довкілля. Змінити погляд людей на місце свого проживання. Саме з надіями на це й виникла ідея придбати екобус. У Полтаві такий пересувний пункт уже курсує. І в чомусь ми трішки їх наслідуємо. Але ж зрозуміло, що у нашому випадку йдеться про набагато більшу територію, про необхідність домовлятися з великою кількістю очільників громад. Сам екобус – це лише половина успіху. На місцях потрібно створити таку інформаційну кампанію, щоб людині було соромно викинути батарейку кудись у сміття. Ми повинні запровадити перший в Україні обласний маршрут екологічного бусу. І я переконаний, що ми «приречені» на успіх».
Поспілкувався з учасниками семінару також начальник відділу поводження з відходами та небезпечними речовинами Державної екологічної інспекції Центрального округу Микола Шевченко: «У нашому законодавстві головною рушійною силою у сфері поводження з побутовими відходами є органи місцевого самоврядування. Це тяжка ноша. І добре, що в нашій області виникли й будуть реалізовуватися такі ініціативи. Зрозуміло, що на першому етапі ця справа не матиме жодного економічного зиску, навпаки, кошти доведеться вкладати, але давайте поміркуємо, скільки коштують здоров’я і життя наших дітей, онуків? Екологічна інспекція обов’язково йтиме назустріч першопроходцям, завдяки яким небезпечні відходи будуть спрямовуватися на утилізацію, а не розкидатимуться в місцях відпочинку, не потраплятимуть на полігони твердих побутових відходів. Ми готові до консультувань і раді співпраці».
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати збирання і видалення побутових відходів на своїх територіях. Тож цілком логічно, що витрати, пов’язані з перевезенням та утилізацією небезпечних побутових відходів, місцевим громадам випадає взяти на свої плечі. Утім для перших замовників екобусу, які укладуть договір із КАТП, передбачена й заохочувальна «акція»: половину суми за утилізацію буде сплачено з обласного бюджету.
Утилізація небезпечних відходів проводитиметься тільки на спеціалізованих підприємствах, які мають відповідні ліцензії. Це, зокрема, ТОВ «Полекозахист» та ТОВ «Екологічні ініціативи». Представники обох товариств були присутні на семінарі «Екобус для громад Полтавщини» й відкриті до спілкування.
Під час перших виїздів екобус збиратиме колосальні обсяги небезпечних відходів
Докладно про алгоритм замовлення і виконання послуги екобусу учасникам семінару розповіла начальник відділу інвестиційної діяльності та проєктного менеджменту виконавчого апарату обласної ради Ірина Березова. В інтерв’ю журналістам вона повідомила, що екобус розпочне свою роботу вже за результатами семінару: «Щоб замовити приїзд екобусу, ОТГ повинна надіслати лист-заявку на адресу КАТП (сканкопія на електронну пошту katp_pl@ukr.net). Незабаром буде ще й додаткова можливість замовити послугу онлайн: на платформі Smart Region Полтавської області (модуль «Екологічні ініціативи») з’явиться нова вкладка «Екобус». За нашими попередніми розрахунками, економічно доцільно, щоб екобус в один день приїздив цілеспрямовано в одну громаду. За вибором громади, він може стояти лише в одному населеному пункті, а може побувати в кількох її старостатах. У середньому потреба в приїзді екобусу виникатиме раз на 2 місяці, згодом – раз на 3 місяці. Треба бути готовими, що в перші виїзди ми прийматимемо колосальні об’єми небезпечних відходів. У районах, де люди ніколи нікуди їх не здавали, дуже великий рівень накопичення. Але надалі об’єми будуть зменшуватися, про це свідчить практика міського екобусу в Полтаві».
Ідеальною Ірина Березова називає ситуацію, якби у громадах подбали про встановлення спеціальних контейнерів для постійного збору небезпечних побутових відходів. Тоді й людям не потрібно підлаштовуватися під заявлений час приїзду екобусу, й періодичність його прибуття буде залежати від наповнення контейнерів. Утім це лише побажання. Головне, щоб про приїзд пересувного приймального пункту громада була оповіщена. Електронні макети оголошень уже розроблені й пропонуються зацікавленим безкоштовно для подальшого розповсюдження.
«Я вірю, що нам вдасться запустити механізм, який надалі дасть можливість проводити злагоджену роботу щодо правильного поводження з небезпечними відходами в усій Україні», – зазначив на зібранні керівник КАТП Олександр Приходько. – Будемо старатися так організувати процес, щоб максимально здешевити витрати замовників на утилізацію».
У ході семінару присутнім запропонували переглянути проморолик із виїздом екобусу в Мачухи, що неподалік Полтави. Тож еколог Мачухівської сільської ради Оксана Мельник уже змогла поділитися з учасниками зібрання й досвідом. «У квітні екобус був у нас уперше. Плануємо співпрацювати й надалі. Мене, як еколога, люди часто запитували, куди дівати такі відходи. Я рекомендувала відвозити в Полтаву, де екобус почав працювати раніше. Тепер буде добре, якщо екобус заїздитиме хоча б у 5 наших сіл, бо ж ОТГ в нас дуже велика».
За словами Оксани Мельник, найбільшу екологічну свідомість виявляють молоді люди. Багато з них виїздили за кордон, а, повернувшись, переймаються цілком природним питанням: чому там звичайні громадяни можуть дбати про чисте й безпечне довкілля, а в нас ні? Тож, можливо, проєкт «Екобус для громад Полтавщини» й допоможе виправити цю прикрість. Заради нашого здорового майбутнього на своїй рідній землі.

Вікторія КОРНЄВА,
“Зоря Полтавщини”.

Поділися:

Добавить комментарий