Для більшості українців сало може бути і закускою, і перекусом, а іноді й основною стравою. Жирний поживний продукт дає тривале відчуття ситості, тому така «підзарядка» дуже доречна в дорозі, на природі, в інших «екстремальних» умовах. Водночас «на ура» розлітаються бутерброди з салом і під час дружніх посиденьок за столом, з тарілкою борщу чи «під картопельку».
Домашнє
Сало, сіль, часник, хмелі-сунелі, будь-який перець горошком, мелене насіння кропу.
Сало поріжте на шматки завбільшки з кулак. Скільки вийшло шматків, стільки візьміть зубчиків часнику. Поріжте часник на кружечки. Інші спеції змішайте. Частину цієї суміші та часнику насипте на дно емальованої каструлі.
Рясно натирайте шматки сала сіллю і вкладайте в каструлю шкірою донизу. Все пересипайте спеціями і часником. Трохи утрамбуйте сало в посудині, накрийте тарілкою, а зверху поставте гніт – наприклад, трилітрову банку з водою. Залиште каструлю в теплому місці на 3 – 4 дні.
Потім дістаньте шматки сала з розсолу, струсіть від рідини, замотайте в бавовняні клаптики й покладіть у холодильник. Коли сало трохи затвердне, воно готове до вживання.
Золотаве
1,5 кілограма сала з м’ясними прошарками (грудинка), 1 невелика часничина. Для розсолу: 1 літр води, 0,5 склянки крупної солі, 1 жменя цибулиння, 3 лаврових листки, 15 горошин чорного перцю.
Перець, лаврове листя, сіль і цибулеве лушпиння залийте водою. Доведіть до кипіння, занурте в цей розчин нарізане шматочками 10 на 15 см сало і кип’ятіть 10 хвилин. Зніміть каструлю з вогню і залиште сало в розсолі на добу (коли розсіл охолоне, каструлю слід прибрати в холодильник).
Дістаньте сало з розсолу і викладіть на блюдо на 15 хвилин. За цей час зайвий розсіл стече. Часник видавіть через прес і змастіть сало з усіх боків. Покладіть його в холодильник на добу. Потім можна тримати в морозилці.
З ефектом копчення
2 кілограми сала, часник, чорний мелений перець. Для розсолу: 2 літри води, 3 столові ложки солі, жменя цибулиння.
Розсіл закип’ятіть, процідіть і закладіть у нього сало. Варіть після закипання 15 хвилин, потім зніміть з вогню і залиште сало в розсолі на 9 – 12 годин.
Дістаньте сало з розсолу, рясно натріть часником, чорним перцем, загорніть у пергаментний папір і відправте в холодильник на дві доби.
Гостре
1 кілограм сала, 400 грамів солі, жменя цибулиння, червоний мелений перець, часник та інші спеції за смаком.
Приготуйте розчин із 1 літра кип’яченої води й 350 грамів солі. Додайте цибулиння. Замочіть у розчині сало (можна одним шматком) на 12 годин. Потім поставте на вогонь і доведіть до кипіння. Варіть на повільному вогні не більше 3 хвилин.
Залиште сало остигати в розчині. Потім дістаньте, натріть сіллю (не рясно), подрібненим часником і червоним меленим перцем. Після того, як сало просочиться спеціями, уже можна смакувати.
Часникове
Сало, сіль, часник, мелений запашний перець.
Візьміть сало із м’якою шкіркою. Поріжте на шматки розміром 5 на 10 сантиметрів. Щедро натріть сіллю і складіть одним шаром в емальований посуд.
5 – 7 зубців часнику поріжте шматочками (не дуже дрібно) й зверху посипте сало. Притрусіть 1 чайною ложкою меленого перцю. Далі, якщо плануєте засолити більше сала, укладіть шматки другим шаром і знову засипте спеціями. Накрийте посудину тарілкою, яка щільно входить у каструлю. Залиште при кімнатній температурі на 2 доби.
Дістаньте сало й разом зі шматочками часнику замотайте кожен шматок у папір. Покладіть у целофановий мішечок і зберігайте в морозилці.