Гончарний форпост  українського духу

Гончарний форпост українського духу

Безумовно, музеї – це не лише науково-дослідні та культурно-освітні заклади, а й пізнавальні та виховні центри, місця зустрічі людей з подібними зацікавленнями, де є умови й предмет для дискусії, діалогу, обміну інформацією, де кожен відвідувач має змогу сформувати власну думку щодо тієї чи іншої історичної події чи факту на основі експонатів, архівних документів. Вкотре в цьому переконуєшся, опинившись, зокрема, і на території Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів. 24 липня ця скарбниця зустріла 20-річчя з дня відкриття в структурі Національного музею-заповідника українського гончарства.

Насправді історія Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів розпочалася значно раніше. І своєю появою він завдячує гончарському подружжю Гаврила і Явдохи Пошивайлів, які прагнули зберегти в людській пам’яті спогади, уявлення про гончарські здобутки Опішного ХХ століття. На основі збирацької діяльності в середині 1970-х років майстри започаткували перший приватний музей.
Загалом колекція Меморіального музею-садиби є унікальною: вона репрезентує творчу спадщину гончарської родини, полтавську традиційну вишивку (кілкові рушники, скатертини), рядна, ткані кролевецькі рушники, народне малювання (живопис на полотні, фанері, склі), старовинні ікони, родинні фотографії, особисті речі мистців. У недоторканному вигляді збережено інтер’єр будинку, дворище, господарчі й гончарські будівлі.
Родинний музей Пошивайлів ще за часів радянського тоталітаризму став осередком уславлення народного мистецтва, своєрідним форпостом українського духу. Нині Меморіальний музей-садиба гончарської родини Пошивайлів “живий”, інтерактивний, що дуже важливо у нашому сучасному вимірі історії.
Як і багато років тому, йдуть сюди відвідувачі в пошуках пракоренів рідної культури, їдуть іноземці, щоб краще пізнати Україну. 24 липня з нагоди 20-ліття діяльності в Меморіальному музеї-садибі відбувся День відкритих дверей. А впродовж 25 липня – 25 серпня Музей-садиба проводить місячник тематичних екскурсій для різних вікових категорій відвідувачів, які спрямовані на поглиблене вивчення творчості родини Пошивайлів. Кульмінацією святкування 20-ї річниці заснування Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів стане художній експрес-пленер “Генетична лінія Роду”, який відбудеться 18–20 вересня 2019 року. До участі в пленері запрошуються живописці, графіки, викладачі й студенти мистецьких навчальних закладів України.
Отож кожен бажаючий має можливість скористатися приємною подією в літочисленні музею як нагодою більш повно пізнати історію прадавнього гончарного ремесла.

Марія ЯЦЕНКО
Молодший науковий співробітник Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів

Поділися:

Добавить комментарий