Горицвіт – серцевий глікозид

Горицвіт – серцевий глікозид

«Розкажіть про рослини, які містять серцеві глікозиди. Як їх правильно вживати при серцевих недугах?»
С. Б.ЧЕПЕЦЬ.

Горицвіт весняний (жовтоцвіт весняний, заячий мак, купавник, польовий кріп, стародубка, чорногірка; горицвет весенний; Adonis vernalis) – багаторічна трав’яниста рослина родини жовтецевих. Стебла численні, голі або злегка опушені, прості або розгалужені, 5–20 сантиметрів заввишки. Низові листки бурі, лусковидні; серединні – сидячі, тричіперисторозсічені, з вузьколінійними частками. Квітки великі (4–5,5 см у діаметрі), правильні, одиничні, на верхівках стебел і гілок; пелюстки яскраво-жовті, видовженояйцевидні, в кількості 12–20. Плід – сім’янка. Цвіте у квітні- травні.
Трапляється рослина в Україні у лісостепових і степових районах, у Криму (на яйлах), зрідка – на півдні Полісся в степах, на схилах.
З лікувальною метою використовують траву горицвіту, яку заготовляють від початку цвітіння рослини і до осипання плодів, тобто з травня до початку липня. Найкращою є сировина, зібрана під час цвітіння. Рослину зрізують на висоті 5–10 сантиметрів від землі, вилучають побурілі частини і сушать у сушарках при температурі 40–50°С, в добру погоду – на відкритому повітрі, під наметом або на горищі. Сухої сировини виходить 19–20 відсотків. Термін придатності – до одного року. В аптеках сировину не продають.
Трава містить серцеві глікозиди, головними з яких є адонітоксин, цимарин, К-строфантин-b, ацетиладонітоксин, адонітоксол та вернадигін. Крім того, трава містить геніни (b-строфантидин, строфадогенін, ацетил-строфадогенін та інші), флавоноїди (адоніверніт, вітексин, гомоадоніверніт, фітостерин, спирт адоніт тощо).
За характером дії препарати горицвіту належать до групи серцевих глікозидів і посідають проміжне місце між строфантом і наперстянкою. Рослина має кардіотонічну дію, уповільнює ритм серця, подовжує діастолу, посилює систолу, збільшує ударний об’єм крові, помірно гальмує внутрішньосерцеву провідність. Дія горицвіту настає скоріше, але вона коротша і слабша за дію дигіталісу.
Препарати рослини показані при серцевій недостатності, яка супроводиться порушенням провідності, бо дигіталіс у таких випадках може спричинити явища серцевого блоку. Препарати горицвіту, порівняно з іншими глікозидами, мають дужче виявлені седативну й діуретичну дії. Остання пов’язана з вмістом у рослині цимарину, який має високу біологічну активність. Характер дії цимарину близький до строфантину, але він має дужче виражені кумулятивні властивості. Порівняно з наперстянкою кумулятивні властивості глікозидів горицвіту значно менші.
Горицвіт застосовується при функціональних неврозах серця, вегетодистонії, інфекційних захворюваннях, що проходять із ослабленням серцевої діяльності, при нервово-психічних хворобах, ниркових захворюваннях з явищами недостатності серцево-судинної системи та при гострих приступах глаукоми.
Горицвіт – давній народний засіб лікування серцевих і ниркових захворювань. Його використовували при набряках серцевого походження, як заспокійливий засіб при судомі, кашлі, особливо при коклюші, як болетамувальний засіб – при ревматичних болях у суглобах і м’язах. Рослину застосовували й при емфіземі, запаленні й туберкульозі легень, при лихоманці, водянці, жовтусі, тифі, грипі й скарлатині, а у вигляді присипок – при пораненнях.
Внутрішньо вживають настій трави (4–10 г трави на 200 мл окропу) – 3–5 разів на день по столовій ложці дорослим і по половині – одній чайній або десертній ложці – дітям. Сухий екстракт горицвіту використовують для приготування настою (4,0:200,0–6,0:200,0) і таблеток.
Адонізид вживають 2–3 рази на день по 20–40 крапель – дорослі, а діти – по стільки крапель, скільки їм років. Адонізид сухий призначають дорослим по одній таблетці – 2–4 рази на день.
Горицвіт входить до складу багатьох зборів. Столову ложку суміші трави горицвіту (10 г), кореневища валеріани лікарської (20 г), трави собачої кропиви п’ятилопатевої (30 г) і листя меліси лікарської (40 г) настоюють 10 хвилин на склянці окропу і п’ють по чверті склянки вранці та ввечері при неврозах серця.
Столову ложку суміші трави горицвіту (40 г), листя мучниці звичайної (50 г), бруньок берези пухнастої (30 г) і трави хвоща польового (20 г) заливають склянкою окропу, парять у духовці 2 години, кип’ятять на малому вогні 5–10 хвилин і п’ють щодня по столовій ложці при набряках ниркового походження, дотримуючись безсольової дієти, постільного режиму і приймаючи через день теплі ванни.
Горицвіт входить до складу кардіовалену і мікстури Бехтерєва. Препарати не рекомендується призначати хворим на виразкову хворобу шлунку і дванадцятипалої кишки, гастрит, ентероколіт. При вживанні їх можуть виникнути диспепсичні явища. Зважаючи на те, що горицвіт – сильнодіючий засіб, вживати його треба під контролем лікаря.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий