З початком посівної кампанії реалізація неякісного насіння стає великою проблемою. Особливо вона посилилась зі скасуванням ліцензування як гуртової, так і роздрібної торгівлі – повідомили в Управлінні фітосанітарної безпеки області. Нині реалізаторами насіння можуть бути як спеціалізовані магазини, так і супермаркети та стихійні ринки. Однак гарантувати гарний урожай вони не можуть. Саме через підроблене насіння господарі щороку втрачають мільйони гривень. Для прикладу, найрозповсюдженіші махінації з пакетованим насінням:
– нечесні підприємці змішують насіння високої якості з тим, що взагалі втратило схожість;
– замість насіння 1–2-ї генерації використовують нижчі генерації;
– під маркою дорогого імпортного насіння продається дешевше;
– інколи, коли фасоване насіння залишається нереалізованим з минулого року та втратило свою схожість, його фасують у нове пакування;
– нерідко насіння, що купують за копійки у Європі, в Україні продають вже за ціною елітного імпорту.
Щоб не отримати зайвих клопотів і немарно витратити гроші, потрібно знати, що кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися:
сертифікатом, що засвідчує його сортові якості та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості;
документами згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості». До супровідних належать ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння:
«Атестат на насіння» – на добазове та базове насіння;
«Свідоцтво на насіння» – на сертифіковане насіння;
«Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів.
Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись на вимогу покупця.
Сертифікати на насіння або посадковий матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України.
Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або посадкового матеріалу, є необмеженим. Гарантійний термін зберігання якості насіння повинен відповідати терміну чинності «Сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння». Бланк сертифіката має індивідуальний номер та серію. Кожному сертифікатові присвоюється індивідуальний реєстраційний номер. Будьте дуже уважні, адже часто продавець, маючи сертифікат якості на одну культуру, продає за цим документом й інші культури. Дані сертифіката повинні збігатися з даними на пакуваннях. До того ж продавець насіння зобов’язаний видати чек або поставити підпис на пакуванні, вказавши реквізити підприємця, дату продажу та ціну товару. Реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про його походження та якість, заборонена законодавством України. Слід уважно роздивитися пакетик з насінням. Він повинен бути добре склеєний, текст і малюнок – нанесені акуратно. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нове упакування. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:
– назву країни – виробника насіння;
– назву і товарний знак, юридичну адресу підприємства, де пакували насіння;
– культуру, сорт (гібрид);
– масу або кількість насінин у пакеті;
– номер партії насіння, рік урожаю, схожість, чистоту, вологість;
– коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).
Візьміть до уваги й те, що дата фасування повинна штампуватися, а не друкуватися. Зазвичай упакування друкується великим тиражем і відразу на кілька років, тому поставити в друкарні точну дату розфасовки просто неможливо. Штамп наноситься тільки після пакування і шрифт відрізняється від типографського. З’явилося на ринку також дражоване та інкрустоване насіння. За певної технології його поміщають в оболонку зі стимуляторами, препаратами захисту від хвороб та шкідників. Термін придатності такого насіння, як правило, не більше, ніж рік. На упаковування з протруєним насінням наносять напис «Протруєно». Якщо насіння покрите оболонками, то на упаковуванні ставлять напис: «Інкрустоване», «Дражоване». На упакуванні вказують походження добавок, а також співвідношення між масою насіння та загальною масою.
Найкраще купувати насіння у спеціалізованих магазинах, де дотримуються умов зберігання насіння (вологість, температурний режим тощо). Там ви зможете отримати кваліфіковану консультацію щодо новинок. Не спокушайтеся екзотикою, оскільки навіть якісне імпортне насіння, яке дає прекрасні врожаї в себе на батьківщині, може не дати очікуваного результату у нашому кліматі.
Не залишайте магазин без касового чека і при можливості зберігайте цілісність упаковки, в яку було розфасоване насіння, щоб хоча б було видно номер партії насіння. В такому разі ви зможете пред’явити претензію продавцю за неякісний товар.
За даними Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держспоживслужби області.