Впевнена, що серед тих, хто читає ці рядки, мало кому випадало бачити шеститисячне поголів’я гусей. Мені пощастило. Враження не передати словами. А найголовніше те, що власник пташиного царства – Роман Дрига, який у дитинстві, м’яко кажучи, не дуже любив гусей і навіть у думках не припускав, що вони колись з’являться в його житті. Але доля зіграла з ним такий злий жарт… Та про все по порядку.
Роман Дрига має хліборобське коріння. Дід Василь Іванович усе життя працював на землі. Його шляхом пішов і батько Валерій Васильович, який залишився у рідній Дрижиній Греблі, що у Білицькій ОТГ колишнього Кобеляцького району, й одним із перших узявся за нелегку фермерську справу.
Усі роки становлення СФГ «Відродження» відбувалося на очах синів. Та коли прийшов час вибору професії, старший син Роман не продовжив сімейну традицію, а вирішив стати військовим. Служити припало на період порушення територіальної цілісності України, тож із 2014 по 2019 роки він брав участь в АТО. Коли ж за станом здоров’я довелося звільнитися зі служби, повернувся на дороги свого дитинства й пов’язав свою долю з … сільським господарством. Гени таки дали про себе знати.
– Розглядав різні варіанти, а зупинився на розведенні свійської птиці (гусей). Приміщення колишньої ферми, точніше, те, що від неї залишилося, батьки на той час купили. Довелося ремонтувати, будувати покрівлю тощо.
Доки тривали ці роботи, Роман Дрига став детальніше вивчати «гусячу тему», хоч і назавжди зберіг у пам’яті не дуже теплі дитячі спогади, коли змушений був пасти гусей, а так хотілося пограти з однолітками в м’яча…
Практичним досвідом поділився з ним фермер із Червоних Квітів Петро Слоква, який змушений був позбутися гусей, оскільки пасовища передали під ОСГ.
У червні 2020 року завезли гусенят породи «велика сіра». З ними розпочалися щоденні будні – без вихідних і свят. Здобували перший досвід, навчалися, пізнавали цікавий світ гусей. Виявляється, в природі гуси, як і лебеді, живуть парами, а у свійських, які утримуються у вольєрах, інші правила: на одного гусака припадає 2–3 гусочки. Якщо гусак «приділить» увагу чужій, буде сцена ревності і покарання…
З роками збільшили кількість поголів’я із 2 тисяч голів до 6 тисяч. Спробували вирощувати качок бройлерів. Щодо гусей, то утримують 2 породи – «велика сіра» і «датський легарт». Спеціалізуються й на виробництві яєць для інкубації. І мають уже постійних покупців з інкубаторних підприємств Харківської, Запорізької, Полтавської, Чернігівської, Вінницької та інших областей. Цьогоріч перше яйце отримали 25 січня, пік несучості припав на березень. Чим старша гуска, тим більше яйце і, відповідно, гусеня.
– Щоб яйця були якісні, у листопаді-грудні проводимо формування основного стада: гусочки наші, а гусаків закупляємо, щоб була «свіжа» кров. Велику увагу приділяємо раціону годівлі, корми готуємо самостійно, й вони на порядок кращі від тих, що раніше закупляли. Рік тому придбали дві лінії кормороздавачів автоматичних, експеримент виявився вдалим.
Минулого року Роман Дрига взяв участь у проєкті «Курс на Незалежність», організованому за підтримки агропромхолдингу «Astarta-Kyiv», спільно з Урядом Німеччини – Федеральним Міністерством економічної співпраці та розвитку (BMZ), німецьким банком розвитку DEG та Благодійним фондом «Повір у себе», і став одним з переможців, отримав 3 лінії кормороздавачів автоматичних та клімат-контроль (система вентиляції у приміщенні).
Додала приємних емоцій і моя несподівана зустріч з Русланом Дригою. Меншим братом, якого няньчив Роман, доки батьки були на роботі. Він теж не зрадив хліборобське коріння, отримав професію агронома й працює в СФГ «Відродження», а для брата є підтримкою і порадником у багатьох питаннях. Ця кількахвилинна зустріч підтвердила, що брат – це не просто чотири літери, в цьому слові – порозуміння, турбота, надійне плече підтримки на все життя.
Зараз в СФГ триває будівництво кормоцеху, днями для нього отримають сучасне обладнання…
Незважаючи на постійну зайнятість, Роман Дрига провів екскурсію для учнів білицьких шкіл, відповів на їхні запитання, які стосувалися не лише виробничої діяльності, а й економічних результатів. Діти отримали море позитивних емоцій і поділилися своїми враженнями:
– Ми ніби в пташиному царстві побували. На одних вигульних майданчиках – сірі хмари (гуси породи велика сіра), на інших – білі (датський летгар), гусенята різного віку, каченята, бройлери. Приємно, що підприємець розвивається, створює робочі місця, сплачує податки, активно підтримує ЗСУ. Це гарний приклад для всіх, як розпочати нову справу з нуля й стати успішним підприємцем.
Наталія ПУЗИНА
Журналіст