Грудень на всю зиму землю вистуджує

Грудень на всю зиму землю вистуджує

Грудень – перший місяць зими, і досвідчені садівники подумки переносяться в наступний сезон, відчуваючи певне занепокоєння: чи всі дерева зможуть пережити зимові випробування, чи буде достатнім сніговий покрив узимку і відповідно – гарний врожай.

Роботи в саду

Роботи в грудні в саду не так уже й багато, але вона все ж таки є, і її треба встигнути виконати до стійких холодів. Ґрунт навколо стовбурів дерев необхідно захистити від морозу, адже, на відміну від наземної частини рослин, яка відрізняється морозостійкістю (до –40 градусів), корені можуть постраждати вже при температурі –10 градусів. Щоб запобігти такій біді, потрібно утеплити відповідними матеріалами пристовбурні круги. Як додатковий захист рекомендується розсипати перепрілий компост або перегній під деревами. При бажанні можна утеплити агроволокном. У разі потреби приберіть рослинні залишки, зламані, сухі гілки, які не встигли прибрати в листопаді.
У випадку сильних снігопадів обтрусіть сніг з дерев і чагарників, виявивши обламані гілки, видаліть їх. Стовбури й низько розташовані від землі гілки дерев захистіть від гризунів (мишей, зайців). Їх можна обв’язати спеціальною сіткою чи іншими придатними для цих цілей матеріалами.
У грудні оглядають дерева та знімають з гілок муміфіковані плоди, щоб уникнути розповсюдження грибкових захворювань і шкідників, що сидять усередині таких плодів. Якщо навесні не побілили стовбури та нижні гілки дерев, зробіть це зараз. Ви вбережете кору від весняного сонця і сонячних опіків, а також від сильних морозів, які можуть її пошкодити. На відро води потрібно взяти два-три кілограми негашеного вапна і 0,5 кг глини, розмішати й додати 100 г столярного клею, 300 г залізного купоросу. Але пам’ятайте: це можна робити, якщо температура повітря не нижча +6° С. Потурбуйтеся у грудні про суниці та полуниці. Поставте щити для затримки снігу, накрийте насадження торфом і ялиновим гіллям.
Доглядаємо за виноградом: ремонтуємо шпалери, очищаємо дріт від лози, «лікуємо» тріщини в лозі, вкриваємо (тирсою, торфом, листям), встановлюємо щити для снігозатримання, обрізаємо не укривні сорти винограду.
У грудні проведіть прибирання в теплицях, у вас у цей час вже повинен бути підготовлений грунт у ящичках для посіву розсади.

Оглядаємо запаси, складаємо плани

Мало зібрати хороший урожай, потрібно ще його за всіма правилами прилаштувати на зберігання. У грудні саме час перевірити свої запаси в льохах. У першу чергу слідкуйте за температурою в сховищах, вона не повинна бути мінусовою, це призведе до підмерзання запасів. Важливо підтримувати потрібну вологість у засіках, бо сухе повітря в льосі може призвести до пересихання овочевих, фруктових запасів і садивного матеріалу. Підсумуйте кількість зібраного врожаю, солінь, закруток, квіткових бульб і всього іншого, що є в засіках.
На початку грудня наріжте живці плодових дерев для підщепи. Зберігайте їх до весни зв’язками в помірно вологому піску в підвалах чи холодних приміщеннях.
Прислів’я «готуй сани влітку, а воза – взимку» повністю відповідає істині. Тож закупівлею всього, що знадобиться наступної весни, потрібно починати займатися вже в грудні. Для цього необхідно переглянути наявне насіння, перевірити термін придатності, порахувати кількість. Після цього можна скласти список насіння, яке потрібно купити до наступного посівного сезону. Те саме стосується і квіткових бульб.
У гарну погоду проведіть час з дітьми і розвісьте годівниці для птахів. Але майте на увазі, що закладати корм варто тільки при настанні сильних стійких морозів, коли звичайний природний корм стає для них недоступним. Синичкам підійде несолоне сало, нанизане на гачок, іншим птахам – непідсмажене насіння, крупи, крихти хліба бездріжджового. Залучаючи пернатих у свій сад, ви розв’язуєте безліч проблем з комахами – шкідниками плодових дерев і кущів.

Поділися:

Добавить комментарий