Грудень рік вінчає

Котик в снегу - фотография - https://to-name.ru/primeti/sima.htm

Грудень рік вінчає

Ворота зими прочинені – настав грудень. Для господарів настав час для відпочинку. Перший місяць зими також пора складання планів на рік наступний.
Уже на початку грудня слід повісити в саду годівницю. Синиці, горобці та інші птахи що залишилися на зимівлю, будуть раді гостинцям, і у свою чергу, навесні, подбають про сад.

Перегляньте та переберіть урожай

Обов’язково в грудні необхідно знайти час на те, щоб оглянути і перебрати закладені на зберігання яблука, картоплю, капусту, буряк. Гнилі екземпляри необхідно винести, а місце, де вони лежали, засипати піском, змішаним з вапном.
Якщо в ящику з яблуками спостерігається близько 10% ушкоджених плодів – краще весь його відразу зняти зі зберігання. Якщо зіпсованих яблук незначна кількість – ушкоджені необхідно видалити, а ті, що лежали поруч, протерти і обгорнути папером. Недовго зберігаються й груші. Тому їх краще переробити, а так само інші фрукти й овочі, у яких ви не впевнені, що вони можуть ще полежати.
Обов’язково необхідно контролювати показники температури й вологості у сховищі. Для цього помічниками стануть психрометр і термометр. Температура має триматися в межах від +1 до + 5°C, вологість від 85 до 95%. Якщо повітря сухе, у приміщенні потрібно поставити ящик зі зволоженим піском, якщо надто вологе – провести провітрювання, і встановити ящик з негашеним вапном (воно має високу гігроскопічність). При цьому важливо не допускати різких перепадів температур.
Після перших морозів збирають плоди горобини, калини та глоду, які не тільки дуже корисні, але й особливо смачні цієї пори.

Подбайте про сад

Узимку на оголених деревах особливо добре помітно, де влаштувалися зимувати шкідники. Якщо ви побачите в кроні клубок сухого листя, скріплений павутиною, обов’язково зніміть його – там зимують гусениці білану або золотогузки. Навесні вони будуть вигризати бруньки й бутони, позбавляючи вас урожаю.
А молоді гусениці кільчастого шовкопряда на зиму ховаються в оболонки яєць, що розташовані колечками, схожими на бісер, навколо тонких гілочок. Зняти ці кладки практично неможливо, тому доводиться їх зрізати разом з гілкою. І обов’язково зніміть всі сухі, муміфіковані плоди – там зимує гриб – збудник плодової гнилі.
При сильних снігопадах струшуйте з дерев сніг, починаючи з нижніх гілок. Особливо важливо це робити при мокрому снігу.
У притінку саду влаштуйте сніжний бурт для зберігання живців. Зверху накрийте сніг теплоізоляційним матеріалом. Перед тим як покласти живці в бурт, звільніть їх від плівки й паперу. Установлюйте живці в бурт вертикально. Збоку підсипайте їх піском або торфом.
Обов’язково на початку зими необхідно перевірити чи достатньо захищенні фруктові дерева від зайців. Перше, що вони знищують, це молоду поросль кущів, потім річні саджанці й кору інших дерев, висотою до 1 м. Тому не варто ризикувати і, якщо це не було зроблено раніше, слід поставити навколо стовбурів дрібну сітку або підв’язати густіше (голками вниз) ялинові гілки, надягнути на стовбури спеціальні (продаються в магазинах) пластикові трубки, що розгинаються, або виставити сенсорні відлякувачі. Якщо ж сад надійно обгороджений, достатньо періодично придивлятися – чи не з’явилися сліди шкідників.
Є в зимового саду й інший ворог– миші. Якщо вони завелися в саду, то це, швидше за все, полівки. Миші-полівки риють системи ходів і залишають на поверхні невеликі горбки, у яких можна знайти залишки корінців. У першу чергу вони з’їдають цибулини тюльпанів, а потім беруться й за все інше, не виключаючи корені молодих саджанців. Тому в пристовбурних колах дерев необхідно регулярно притоптувати сніг, руйнуючи їхні ходи, і розкидати зубки часнику, листя волоського горіха, гілочки туї або бузини, які так не любить полівка.

Зимівля квітів

Продовжуйте доглядати за бульбами, що зберігаються в будинку, і бульбоцибулинами. Якщо коренебульби жоржин почали в’янути, знизьте температуру до оптимальної (5–7°С) і зволожте субстрат. Якщо ж на них з’явилася гниль, обріжте підгнилі частини, обробіть міцним розчином марганцевокислого калію і замініть субстрат, у якому зберігаються коренебульби, на свіжий і більш сухий.
У гладіолусів вибраковуйте захворілі бульбоцибулини, а сусідні протягом півгодини обробіть в 0,2%-ому розчині фундазолу, потім просушіть й укладіть в чисту тару.
У другій половині грудня перемістіть в приміщення з температурою 2–4°С цибулини тих культур і сортів, які ви плануєте до вигонки у квітні. Це затримає ріст і розвиток паростків.
Сніг на квітах дуже корисний як укриття для троянд і зимуючих у ґрунті багатолітників: півоній, ірисів, флоксів, астильби, тому підкиньте снігу на клумби й рабатки.
За матеріалами видання «Рівне вечірнє».

Поділися:

Добавить комментарий