Грудень зиму починає...

Грудень зиму починає…

У грудні мало сонячних днів. Частіше стоїть непривітна, похмура погода. Втім уже розпочинається цикл різдвяно-новорічних свят. А за ними, як кажуть у народі, – скільки тієї зими…

Забезпечуємо себе вітамінною зеленню

У теплицях, навіть на лоджіях і верандах на початку грудня починають вигонку зеленої цибулі, часнику рокамболь, петрушки, селери, листя буряку і щавлю. Коріння і цибулини цих рослин пересаджують у горщики або ящики, які встановлюють у світлому і відносно теплому приміщенні (не нижче 3–5°С), підтримуючи помірну вологість ґрунту і не зволожуючи листя. Між корінням та цибулинами в горщиках (чи ящиках) бажано залишати прошарок ґрунту. Майте на увазі, що чим вища температура, тим інтенсивніший буде ріст листя. Оптимальною була б температура близько 15 градусів за Цельсієм. Тож для стимулювання росту зелені у перший-другий тиждень горщики з рослинами можна занести до кімнати (ванної, кухні), а далі – винести на веранду. Тоді до новорічних та різдвяних свят ваш домашній город порадує свіжою духмяною зеленню. Якщо результати експерименту спонукатимуть вас і ваших дітей на продовження досліджень, після свят можна розпочати вигонку наступної партії.

Підзимові посіви

Останніми роками у грудні ще не випадає сніг, тому можна виконати зимові посіви салату, редиски, шпинату, моркви, буряку та деяких квітів (однорічних дельфініумів, айстр, багаторічних трав). Сіяти варто густіше, та й прикрити посіви зверху агроволокном і листям не завадить. Навесні укриття знімають, і сходи з’являться раніше, рослинки будуть міцними і витривалими. Якщо в березні посіви накрити ПВХ-плівкою на дугах, то на початку травня матимете перший урожай зелені.
Цікаве дослідження провели американці. Вони помітили, що насіння з неприбраних восени томатів дають потужну розсаду, стійку до більшості хвороб. А все тому, що взимку насіння проходить своєрідне загартування: слабке відсівається, а набрякле насіння проростає, як тільки потеплішає, максимально використовуючи весняну вологу. Крім того, урожай від таких посадок значно вищий.
Щоб підстрахуватися, норму посіву під зиму збільшують у 1,5–2 рази. Насіння має бути повновагим, великим. Кладуть його у ґрунт трохи глибше, ніж при весняних строках посіву.

Грудень завітав у сад

Цьогорічному грудневі передував теплий і мокрий листопад. Тому перший місяць ще цілком слушний для обрізки плодових дерев та кущів аґрусу, актинідії, смородини, малини, винограду. Та й старі дерева можна викорчувати, якщо ви не встигли цього зробити в листопаді.
Досвід останніх 5 років переконав, що посадка і пересадка саджанців дерев та кущів у грудні – не тільки можлива, а й дуже успішна для розвитку пересаджених рослин на новому місці.
Саме в грудні накривають утеплюючим матеріалом стовбури молодих саджанців хурми та зизіфуса (віком до трьох років), кора яких ще не виросла достатньо товстим шаром. Поверх утеплювача накладають захисну плівку, щоб не відбулося намокання.
Готують до зимівлі також рослини інжиру, граната, фісташки (незалежно від віку). Їхні гілки зв’язують, пригинають до землі та накривають рогозяними матами або іншим теплоізолюючим матеріалом, а поверх – ПВХ-плівкою. До настання морозів в укритті залишають відкритими вентиляційні отвори, щоб рослини не випрівали.
Для захисту дерев від гризунів можна застосувати спеціальні захисні сітки або побілити стовбури та гілки розчином рівних частин глини і коров’яку з додаванням 1 столової ложки карболової кислоти на відро. З підручних засобів можна застосувати обрізані трубкою і розрізані вздовж ПВХ-пляшки, капронові колготки.

Городній реманент готують взимку

З огляду на те, що роботи в саду, на городі майже немає, можна зайнятися ремонтом і упорядкуванням реманенту, ревізією залишків добрив та хімікатів. Перевіряють, чистять, ремонтують увесь садовий і городній інструмент, шланги та ховають на зберігання в сухому приміщенні.
У захищеному від північного вітру куточку саду варто розмістити одну-дві годівнички для птахів. Корм у годівнички треба закладати тільки після настання морозів, коли птахи матимуть потребу в додатковому харчуванні, а до цього – хай звикають до нового «кафе».

Добавить комментарий