Хоч зерно уже в коморі, та роботи ще доволі

Микола Андрієнко.

Хоч зерно уже в коморі, та роботи ще доволі

Сільськогосподарський кооператив «Радянський», що в Кобеляцькому краї, вирощує озимі, ярі зернові, круп’яні і технічні культури. Також підприємство займається насінництвом. Крім великої рогатої худоби, тут утримують коней та овець (зберегли колись дуже поширену місцеву сокільську породу). Є у сівозміні й однорічні та багаторічні трави. Традиційно вирощують баштанні культури (кавуни й дині), лікарські рослини.
Разом із керівником СК «Радянський» Миколою Андрієнком згадуємо, яким був цьогорічний хліборобський рік.

– Узимку не обійшлося без льодової кірки. Відповідно, посіви озимих були зріджені, тож частину озимого ріпака довелося пересівати. Та це був тільки початок. У період цвітіння озимої пшениці пройшла стихія, і близько 30 відсотків площ «поклало». Це позначилось і на врожайності, і на організації збирання: треба було до дощів встигнути обмолотити хліб, оскільки ситуація ще погіршилася б.
– Встигли?
– Так. У відповідальні періоди спеціалісти, комбайнери, водії, механізатори «включають друге дихання» і працюють із повною віддачею. У нашому господарстві одні й ті ж працівники задіяні на підготовці грунту, сівбі, догляді за посівами й збиранні врожаю. Відповідно, вони зацікавлені в кінцевому результаті.
– Урожай ранніх зернових культур отримали очікуваний?
– Маємо дякувати Господу Богу за те, що дозволив виростити й зібрати хліб. До того ж – високої якості: 1-го, 2-го класу. Традиційно це були сорти Полтавського аграрного університету, плюс Шарада і Косач.
– Щойно зібрали ранні зернові, заготовили силос, як уже треба засівати озиму ниву…
– Уже кілька років поспіль сівбу розпочинаємо не в кращий період: в оптимальні строки посіву практично немає вологи на глибині посіву. Як результат, роботи припиняємо, чекаємо дощу й тоді продовжуємо сівбу. Так було й цього року. Частину площ засіяли до дощів, частину – пізніше. Отримали сходи й озимої пшениці, й озимого ріпака, й озимого жита. Що чекає їх у зимовий період, чи не повториться ситуація минулого року, можна лише прогнозувати та просити захисту у Всевишнього. За прикметами на Покрову зима буде холоднішою, опадів випаде менше, ніж минулої зими…
– Осінь ще тішить нас теплом, чорніють зорані поля, де ще вчора вигравали золотистими барвами лани кукурудзи, працюють трактори…
– Осінь не дозволяє розслаблятися. Услід за обмолотом соняшнику приступили до збирання кукурудзи, яка в нашому господарстві справді є царицею полів, вирощуємо насіннєву, товарну, батьківські форми й ділянки гібридизації. Тісно співпрацюємо з науковцями Інституту зернових культур степової зони НААН (місто Дніпро) і вкотре переконуємося в тому, що вітчизняні гібриди не гірші від іноземних як за урожайностю, так і за вологовіддачею.
– Запорукою високих урожаїв є дотримання агротехніки, густота, чистота, внесення добрив…
– У нашому господарстві вноситься 50–60 тонн органічних добрив на гектар землі. Як тільки звільняємо поля, так і вивозимо органіку. Якщо зима тепла, роботи не припиняємо. Вносимо і весною, після скошування однорічних та багаторічних трав.
– Одним словом, роботи вистачає в усі пори року.
– Оскільки маємо тваринницьку галузь, худобу не залишиш голодною чи недоєною у вихідні та свята. А в осінньо-зимовий період відповідальність зростає. У полі, звісно, обсяг робіт знижується. Уже припасли на зимовий період 200 тонн соковитих кормів. Плануємо заготовити ще таку ж кількість. На жаль, урожайність нижча, ніж торік.
– Задоволені результатами хліборобського року?
– Я вже казав і знову повторюсь: спасибі Богу за те, що маємо. Засмучує інше: ціни на сільськогосподарську продукцію не змінились, а на пальне, запчастини, деревину, енергоносії значно виросли. Більше сплатили й податків та зборів до бюджетів різних рівнів. За 9 місяців фонд заробітної плати склав 16 мільйонів 93 тисячі гривень. Прибуткового податку сплачено 4,3 мільйона гривень (на
1 мільйон гривень більше, ніж торік), ЄСВ нараховано й сплачено 3 мільйони 402 тисячі гривень (більше на 800 тисяч гривень). ПДВ за 8 місяців сплатили 3 мільйони 863 тисячі гривень, що на 700 тисяч гривень менше, ніж у 2020 році. Пояснюється це тим, що менше реалізували продукції, а ставка податку зменшилась із 20 відсотків до 14. Сплачено більше 500 тисяч гривень податку 4-ї групи. На один гектар орендованих земель сплачено відрахувань, нарахувань і податків майже 5 тисяч гривень (без орендної плати).
– За цифрами – сумлінність, відповідальність працівників кооперативу.
– Так. Шкода, що обмежені можливості газетної площі не дозволяють назвати всіх, хто сумлінно працює у полі, на фермі. Деякі прізвища можуть повторитися, але це не помилка. За механізаторами закріплено по кілька одиниць техніки: комбайни, трактори, причіпне знаряддя. Вони в нас справді, як раніше казали, спеціалісти широкого профілю.
Не один рік усі зернові, зернобобові, технічні культури збирають комбайнери Валентин Зайченко, Віктор Кіяшко, Олександр Стасовський, Олег Пікуш, Анатолій Кенебас, Дмитро Оплачко, Володимир Панко, Олег Сім’яник. Увесь вал зібраного зерна перевезли від комбайнів на тік, а після очистки – на комбінат хлібопродуктів та елеватор водії «КамАЗів» Олег Карпенко, Микола Пікуш, Олександр Кримчак, Володимир Кіяниця, Олексій Богомаз, Григорій Бранціра, Віктор Боровець. Для вивезення зерна на елеватор залучали водіїв Віктора Панченка й Олега Келеберду. Добре попрацювали й Олександр Богомаз, Сергій Буднік, Владислав Калин, Олександр Ковальський, Вячеслав Савран, Юрій Неживий, Юрій Твердохліб, Сергій Діденко, Олександр Копійка. Жнива були не тільки в полі, а й на току, де працювали Андрій Фурса, Микола Кочерга, Віктор і Роман Алексеєнки, Юрій Продан, Леонід Карпенко, Володимир Ключка, Олег Попруга, Світлана Горбунова, Світлана Кіяниця. Увесь урожай пройшов через ваги. Вагарями працюють Софія Попова й Тамара Кармазин, а контролює процес завідуючий током Віталій Найденко.
Смачне харчування працівникам поля забезпечували кухарі Ольга Некраса, Олена Алексеєнко, Анжела Очкась. На внесенні органічних добрив задіяні Олександр Копійка, Владислав Калин, Микола Богомаз, Петро Дердуга, Віктор Коба. Підготовкою грунту під майбутній засів займаються Олег Сім’яник, Петро Кінебас, Олександр Онопрієнко, Василь Волхонський, Валентин Очкас, Анатолій Кинебас, Станіслав Петрусь.
Хоча й намагаємося постійно оновлювати машинно-тракторний парк, але не обходиться без поломок. Ремонтними роботами займаються слюсарі Сергій Пікуш, Анатолій Вінник, Юрій Біліченко, Микола Алексеєнко, Олег Рубан, Юрій Клименко, Микола Кенебас, зварювальники Геннадій Криворучко, Віктор Лагушин і токар Володимир Ключка. У напружений період додатково залучали слюсарів Юрія Самокишу й Сергія Некрасу.
Тваринницька галузь уже повністю переведена на осінньо-зимове утримання. На приготуванні кормів задіяний Станіслав Продан, підвозять концкорми Сергій Комендант, Станіслав Вінник, Василь Карпенко, Володимир Голуб, Петро Мартем’янов. Забезпечують годівлю тварин Сергій і Юрій Алексеєнки, Анатолій Григорьєв, Сергій Діденко, Олег Пікуш, Олександр Онопрієнко, Олександр Ковальський.
Великий обсяг робіт виконують члени рільничої бригади, ланкові Наталія Давидян і Валентина Пікуш. На підвезенні кормових буряків задіяні водії Володимир Панасенко й Петро Мартем’янов.
Цілодобово чергують працівники пожежної служби, які у випадку пожежі виїжджають і в навколишні села. Черговість технологічних процесів, дотримання належного стану техніки й охорони праці та техніки безпеки забезпечують спеціалісти агрономічної служби (Олександр Слюсар, Юрій Андрієнко), зоотехнічної (Максим Пушкар, Роман Санісало, Віра Свічкар), інженерної (Віталій Мирошниченко, Олексій Батура, Олександр Тилик), ветеринарної (Віктор Блоха, Катерина Семенюк, Ніна Очкась). Роботу з виконання поставлених завдань виконують керівники виробничих підрозділів: тракторної бригади (Володимир Барабаш, Олександр Лифар), автогаража (Ігор Алексеєнко), комплексної бригади (Олег Данко), мехмайстерні (Віктор Григоренко).
Можливо, й багато названо прізвищ, але це далеко не всі, хто успішно склав важливий іспит – виростив і зібрав хліб і до хліба. Тож зичу всім хліборобам, односельцям і землякам міцного здоров’я (нехай усі віруси обходять стороною!), гарних новин, благополуччя, миру, злагоди, терпіння, удачі в усьому!

Розмову вела Наталя ПУЗИНА,
журналіст.

Поділися:

Добавить комментарий