Останній місяць літа традиційно давав змогу садівникам та городникам насолодитися плодами своєї праці, створити достатньо запасів на зиму для родини. Але цього року погода внесла свої корективи, бо недарма ж високосні роки завжди позначаються різними погодними аномаліями. Порадіти щедрим врожаям ягід і фруктів змогли лише садівники, в той час як городники бідкаються, що надто спекотна погода залишила багатьох їх без овочів. Метеорологи зазначили, що цьогоріч на Полтавщині кліматичні умови такі, як в американському штаті Арізона, до якого виявилися неготовими ні люди, ні рослини.
Роботи в городі
На початку серпня збігають останні терміни збору озимого і ярого часнику, цибулі. Часник належить до тих культур, які краще збирати раніше, ніж припізнитися, бо від цього знижується його лежкість, а зубки відділяються від стебла, втрачається товарний вигляд.
Якщо ви ще не прорідили свої коренеплоди, то зробіть це зараз, залишивши тільки великі і здорові рослини. В кавунах і динях необхідно видалити зайві зав’язі, це дасть змогу великим і міцним плодам дозріти.
Також у серпні можна ще посіяти зелень на звільненому місці після ранніх овочів та картоплі. Вибирайте петрушку, селеру, кріп, фенхель, салат або шпинат. Сійте тільки ті сорти, які мають короткий термін дозрівання. Замість зелені ділянку також можна засіяти корисними сидератами.
Серпень – останній місяць для видалення непотрібних пагонів у томатів. Обов’язково обробіть кущі помідорів від фітофтори та сірої гнилі. Також не забувайте вносити добрива і слідкуйте за поливом. Особливого поливу вимагають наприкінці літа баклажани та перець. Щоб баклажани не мали гіркоти, під одну рослину треба лити понад 3 літри води й не допускати утворення грунтової кірки. Перець зазвичай поливають один раз у п’ять-шість днів, розрахунок на один кущ – 1,5–2 літри води.
Серпень у саду
В серпні можна обрізати дерева, які вже відплодоносили, прорідити крону, видалити прикореневі пагони. Якщо засуха зміниться рясними дощами, то необхідно почистити землю від бур’янів біля стовбура й розпушити її. Також на початку місяця можна провести щеплення. Для кісточкових необхідно підготувати кілька щеп, а для зерняткових достатньо однієї. Кісточкові дерева пора захистити від парші. Зробити це необхідно не менш ніж за 20 днів до збирання врожаю.
Якщо у вас на ділянці росте виноград, то саме час провести чеканку – обрізати верхівки молодих пагонів з верхніми листками. Обрізати необхідно від двадцяти до сорока сантиметрів, залежно від висоти куща. Для обрізання вибирайте не спекотні дні. Грунт під ягідними кущами розпушіть, а самі кущі підживіть калійно-фосфорними добривами.
Серпень також вдалий місяць для посадки полуниці, яку треба час від часу пересаджувати й омолоджувати. Якщо ви посадите її зараз, то вона встигне прижитися до зими та адаптується до холодів, а вже на наступний рік потішить вас солодкою ягодою. Якщо ваші кущі ще молоді і не потребують пересадки, то видаліть усі вуса з кущів.
Клопоти у квітнику
Якщо ви слідкували за останніми модними трендами у садівництві, то обов’язково посіяли у себе сухоцвіти. Серпень – ідеальний час заготовляти основу для зимових букетів. Виберіть сухий день і зріжте рослини. Підвісьте їх у темному, добре провітрюваному приміщенні бутонами вниз і залиште там для просушування.
Прийшла пора зібрати насіння календули, настурції, гвоздики й інших однорічників. Після збору відкиньте некондиційне, а якісний насіннєвий матеріал висушіть, розкладіть по пакетах і підпишіть.
Вдалий період для підгодівлі квітів – середина серпня. Клематиси слід удобрити сульфатом калію (25–30 г на 10 л води), а ближче до вересня внести під кожен кущ суміш – по 0,5 ст.л. суперфосфату й сірчанокислого калію. Пишне цвітіння клематисів забезпечить борна кислота, 2 г якої потрібно розвести в склянці гарячої води, а потім розбавити в 10 л води. Для пишного цвітіння не менш потребують фосфорно-калійної підгодівлі гладіолуси й жоржини. Готують розчин так: 15 г суперфосфату і 30 г сульфату калію змішують з 10 л води. А від майбутніх холодів ці квіти захистить підгортання на висоту 25 см.
У вільний від іншої нагальної роботи час займіться поділом багаторічників. Вашої уваги потребують флокси, айстри, дельфініуми, лілії, конвалії і примули.
Триває пасинкування троянд. Пасинки нарізають від відцвівших напівздерев’янілих відростків. На кожному відростку має бути по три бутони. Листя потрібно видалити, залишивши лише верхнє, але й те бажано вкоротити наполовину. Місце для посадки пасинка потрібно вибирати в напівтіні, грунт повинен бути пухким, а зверху краще насипати річкового піску. Пасинок саджають на глибину 2 см. Після цього його потрібно добре полити і накрити пластиковою пляшкою. Грунт потрібно постійно тримати у вологому стані. Час від часу пляшку знімають і дають пасинку провітритися.
За матеріалами порталу «Світ насіння».