Хрещення Господнє

Хрещення Господнє

Одне з найдавніших християнських свят – Святе Богоявлення та Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Церква відзначає 19 січня. Воно є третім і завершальним у різдвяно-новорічному циклі. Йому передує одноденний суворий піст.
У народі свято називають Водохрещею. Із ним пов’язано багато цікавих традицій.

Історія свята описана в усіх Євангеліях. У 30-річному віці Господь наш Ісус Христос прийшов на річку Йордан, щоб прийняти Хрещення від пророка й Предтечі Іоана Хрестителя. У ту саму мить, як Месія занурився в Йорданські води та звершилося священне Таїнство, небо розійшлося, Іоан побачив Духа Божого, Котрий сходив, як голуб, на Христа, а також чутно було голос Бога Отця з неба: “Цей є Син мій возлюблений, у Якому Моє благовоління”. Отож, на Йордані була явлена Свята Трійця – Єдиний Бог у трьох Особах: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий. Саме з цим і пов’язана назва свята “Богоявлення”.
Окрім того, день Хрещення Спасителя знаменував явлення Христа народу й початок Його суспільного служіння та відкритої проповіді Євангелія.
Із відзначенням Богоявлення тісно пов’язаний обряд великого, або йорданського, водосвяття. Його звершують напередодні та в день свята. Від найдавніших часів Церква вважає освячену “йорданську” воду чудодійною. Іоан Золотоустий писав: “У це свято опівночі всі, зачерпнувши води, приносять її додому та зберігають увесь рік… І діється дивне явище: та вода у своїй сутності не псується від довготи часу…”
Хрещенська вода у православних християн називається “агіасмою”, що у перекладі з грецької означає “святиня”. Віруючі люди ставляться до неї з особливим трепетом. Дари святої води перелічуються у молитві на її освячення: прощення гріхів, зцілення недугів, знищення демонів, просвітлення розуму…
За традиціями нашого народу, за кілька днів до Водохреща молоді хлопці йшли до водойми й там вирубували з криги хреста (“йордана”), встановлювали поруч з ополонкою, обливали червоним буряковим соком і прикрашали ялиновими гілочками. У святковий день духовенство й віряни рушали до водойми урочистим ходом. Велике освячення води завершувалося зануренням у воду срібного хреста. Після цього священик окроплював усіх присутніх. Удома хрещенську воду зберігали біля ікон.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий