Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається

Верховна Рада України наприкінці квітня ухвалила Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Цей документ зобов’язує використовувати українську мову на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя. Варто зазначити, що дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів. Хоча кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою. Для цього держава організовує безкоштовні курси української мови для дорослих та забезпечує можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги.

Особа, яка має намір набути громадянство України, зобов’язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою.
Володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані Президент України, Прем’єр-міністр, члени Кабінету Міністрів України, народні депутати, державні службовці, службовці Національного банку, особи офіцерського, рядового, сержантського й старшинського складу Національної поліції та інших правоохоронних органів, судді, адвокати, нотаріуси, керівники закладів освіти всіх форм власності, педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники, медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров`я, посадові та службові особи підприємств, установ, організацій державної і комунальної власності.
Робочою мовою діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної власності, судів, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова. Діловодство та документообіг в органах влади, навчання в закладах освіти і науковий процес здійснюються українською мовою.
Культурно-мистецькі, розважальні, видовищні заходи відтепер проводитимуться тільки українською мовою. Застосування інших мов дозволяється, якщо це виправдано художнім, творчим задумом, а також у випадках, визначених законом щодо порядку реалізації прав корінних народів і національних меншин. Оголошення, афіші, інформаційні матеріали, вхідні квитки виготовляються державною мовою. Телерадіоорганізації виходять в ефір українською. Обов’язковий обсяг мовлення державною мовою визначений Законом України «Про телебачення і радіомовлення».
Мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Хоча, на прохання клієнта, його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для сторін.
Крім того, закон передбачає створення інституцій:
– уповноважений із захисту державної мови, який слідкуватиме за дотриманням норм закону. Даному посадовцю можна подавати скаргу на порушення закону або прав на вивчення української мови;
– Національна комісія зі стандартів державної мови. Це – центральний орган виконавчої влади, який здійснюватиме опрацювання та утвердження стандартів української мови як державної.
Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» набирає чинності 16 липня 2019 року, крім певних статей, для яких визначено окремі терміни набрання чинності.

Дар`я БРИНДАК
Перший заступник начальника ГТУЮ у Полтавській області

Поділися:

Добавить комментарий