“Агрономи радять вкривати грядки мульчівним шаром. Але де ж узяти стільки торфу чи соняшникового лушпиння? Набагато простіше поїхати до лісу і набрати там опалої хвої. Але чи всі культури можна вкривати такою мульчею? Буду вдячна за відповідь на сторінках улюбленого зорянського додатка”.
Катерина ПАВЛЕНКО.
м. Полтава.
На запитання дописувачки відповідає агроном Людмила СЕМЕНЮК:
– Багато хто застосовує опале листя й інші рослинні залишки для удобрювання грунту, готує з них компост, мульчує міжряддя. А от соснові і ялинові голки для цього використовують нечасто, адже існує думка, що хвоя сильно закислює грунт, пригнічує рослини. А між тим це – дуже корисний природний продукт, із якого можна отримати максимум користі. Так, під шаром голок товщиною 3–5 см волога може зберігатися доволі довго, відповідно зменшується потреба в поливах.
Крім того, товстий шар мульчі захищає грядки від бур’янів і допомагає створенню сприятливого мікроклімату для рослин. До того ж “килим” із соснових голок можна не міняти протягом кількох років, бо вони, на відміну від соломи чи трави, перепрівають доволі повільно. Під хвойною мульчею не заводяться равлики і слимаки, які часто пошкоджують городину. Їх відлякують ефірні сполуки, які у великій кількості присутні в соснових і ялинових голках.
Цей природний укривний матеріал добре пропускає воду і при цьому не насичується вологою, не зацвітає і не гниє. Фітонциди, що містяться в ньому, перешкоджають розвитку хвороботворних мікроорганізмів. Справді, ці сполуки можуть пригнічувати ріст деяких рослин. Але для росту й розвитку деяких садових і декоративних культур потрібен кислий грунт, яким його робить перепріла хвоя. Серед “прихильників” такої грунтосуміші – рододендрон, гортензія, жимолость, лохина, журавлина, брусниця. Для них мульча з хвої – саме те, що потрібно.
Люблять хвойну підстилку й декоративні культури. До “шанувальників” подібного роду укриття належать різні сорти троянд, лілій, тюльпанів, крокуси, гіацинти, примули, хризантеми.
З однорічних квітів добре реагують на хвойну мульчу майорець, айстра, незабудка, космея, нагідки, шавлія. Вони від того стають яскравішими, бур’яни під хвоєю не ростуть, та й шкідники намагаються не потрапляти на клумби з ароматом хвої.
Багато городників застосовують соснові голки для мульчування баклажанів і навіть томатів. Також можна сміливо використовувати опалу хвою на суничних грядках. Ягоди на ароматній подушці ростуть здоровими, не забруднюються, рідко уражаються гнилями.
Якщо хвойні голки є у великій кількості, можна посипати ними стежки і широкі міжряддя. А щоб кислотність грунту не підвищувалася, рекомендується в кінці сезону хвою прибрати з ділянки і додатково внести в грунт попіл. Використану голкову мульчу можна змішати з листям та іншими рослинними рештками і в подальшому застосувати все це як добриво.