Хвойна красуня: вибираємо  святкове деревце

Хвойна красуня: вибираємо святкове деревце

Ялинка – незмінний атрибут Нового року та Різдвяних свят. Традиції прикрашати дерево іграшками та гірляндами дарують неповторний настрій і дітям, і дорослим. Тож напередодні зимових свят у багатьох родинах замислюються, яку ж ялинку придбати – живу чи штучну.
Насправді обидва варіанти мають свої переваги та недоліки. Спробуємо з’ясувати про них більше.

Живе дерево. Головною перевагою живої ялинки (сосни) в домі є хвойний запах. Він дарує відчуття свята. До того ж, хвойний аромат не тільки приємний, а й корисний: вічнозелені дерева виділяють в повітря ефірні олії, які мають бактерицидну дію і використовуються для профілактики респіраторних захворювань.
Ціни на ялинки в цілому доступні. Деревце висотою до 1 метра можна придбати за 100 гривень. Утім, ресурс вічнозеленої красуні після зрубування досить обмежений. Уже через кілька тижнів вона почне скидати голки й засихати. Особливо пришвидшуються ці процеси, якщо ялинка встановлена в помешканні поблизу батарей опалення.
Перше, що слід з’ясувати на ялинковому базарі: чи легально продаються деревця. Відповідно до вимог Держлісагентства, живі ялинки маркуються спеціальними уніфікованими засобами: самоклейними етикетками чи пластмасовими бирками-стяжками. Ці засоби розриваються при спробі їх зняти, і тим самим унеможливлюється їхнє повторне використання. Етикетки і бирки містять індивідуальний номер і відповідний йому штрих-код, який заноситься до системи електронного обліку деревини. У системі можна знайти інформацію про постачальника ялинки, його підпорядкованість і форму власності.
У разі, якщо інформації на сайті немає, це може свідчити про сумнівне походження дерева. Відсутність на ялинці уніфікованих засобів взагалі – сигнал про її браконьєрське походження.
Щоб вибрати здорове деревце, рекомендується постукати стовбуром об землю. Якщо ялинка зрубана недавно, голки не повинні обсипатися. Також можна зігнути кілька гілочок. Вони мають бути еластичними. Якщо після дотику до ялинки на пальцях залишаються липкі сліди смоли, це хороший знак – ялинка тільки-но з лісу.
Важливий і колір хвої. Він залежить від породи дерева і може варіюватись від світло-зеленого до синюватого відтінку. Головне, щоб на ялинці не було ділянок з жовтими чи навіть бурими голочками. Такі ознаки свідчать, що новорічне дерево зрубали давно й воно вже засихає.
Принесене з базару деревце не варто відразу ж встановлювати в оселі. Краще дати йому кілька годин на акліматизацію, залишивши в підвалі чи на балконі, щоб не було різкого перепаду температури. В іншому випадку дерево почне втрачати привабливий вигляд уже через кілька днів.
Найпростіший варіант – встановити ялинку в кімнаті за допомогою хрестовини. Але в такому разі дерево буде приречене швидко засохнути. Найкраще «посадити» деревце у ємність з піском, який періодично зволожувати водою з додаванням гліцерину. Стовбур перед зануренням у пісок слід попередньо підготувати. Передусім, на 25 – 30 сантиметрів очистити від гілок, а внизу ще й від кори. Саме місце зрубу бажано оновити.
Поливаючи таку ялинку, замість гліцерину у воду можна додати кілька таблеток аспірину, який знищить бактерії, що викликають гниття, а також по кілька чайних ложок солі й цукру для підживлення рослини.
Штучна ялинка. Головна перевага штучної ялинки – можливість багаторазового використання. Звісно, це позначається і на ціні товару – штучні ялинки коштують дорожче за живі.
Гілочки штучного дерева можуть бути не тільки зеленого кольору, а й білого чи, наприклад, помаранчевого. Утім гнатися за ексцентричними пропозиціями не рекомендується, адже це деревце має з року в рік приносити у ваш дім казкову атмосферу новорічного свята.
Крім зовнішнього вигляду, варто звернути увагу на такі важливі параметри штучної ялинки, як розмір, тип збірки, склад матеріалів.
Щоб визначитися з оптимальним розміром ялинки, заздалегідь подумайте, де саме вона стоятиме в помешканні. Якщо це буде стіл чи стілець – краще вибрати маленьке деревце, якщо ж є можливість виділити в одній із кімнат для головного атрибуту Нового року вільний куток – цілком підійде ялинка до двох метрів заввишки.
Крім висоти, важливо враховувати й обсяг дерева в розкладеному вигляді. Подібну інформацію можна знайти в описі до кожної ялинки. Там же зазначені розміри штучної ялинки в складеному вигляді та її вага. Ця інформація також є важливою, оскільки варто завчасно подумати про місце для зберігання новорічного дерева.
За конструкцією штучні ялинки бувають трьох типів. Стовбурна ялинка – це дерево, що складається з цілісного чи розбірного стовбура й окремих гілок, які або нанизуються на стовбур, або кріпляться до нього за допомогою гачків. Перевагою такої ялинки є те, що при зберіганні вона займає мінімальну площу, а її гілки при цьому не деформуються. Залежно від розмірів на збірку стовбурної ялинки йде від 5 до 10 хвилин.
Каркасна ялинка – це ялинка, яка розбирається на кілька частин: наприклад, на верхівку, середню частину дерева і нижню. Після того, як дерево розбирається, гілки на кожній частині складаються за типом парасольки, що також зручно для зберігання. Збирається каркасна ялинка ще швидше, ніж стовбурна.
Лита ялинка – це така ялинка, яка зовсім не розбирається (зніматися може тільки підставка, якщо вона йде в комплекті з деревом). Для компактного зберігання її гілочки піднімаються догори і стягуються мотузкою біля стовбура. Якщо виникло бажання купити штучну ялинку з литою конструкцією, варто врахувати, що її потрібно встановлювати за кілька днів до Нового року, щоб гілочки встигли вирівнятися. Для цього їх рекомендується потримати над парою.
Від типу матеріалу, з якого виготовлена штучна ялинка, залежить і її термін служби. Деревця з ПВХ-плівки представлені в торговельній мережі найбільше. Вони мають дуже привабливий зовнішній вигляд і вирізняються відносно невисокою вартістю. Термін служби залежить від дбайливого ставлення та умов зберігання, але зазвичай сягає 10 років і більше.
Деревця з ПВХ-волосіні більше нагадують живе дерево, ніж ялинки з плівки. Ще одна їхня перевага – більш тривалий термін служби, який при дбайливому зберіганні може сягати 15 років. Але коштують вони дорожче, ніж дерева з ПВХ-плівки.
Деревця з пластику за конструкцією бувають лише литими. Вони мають дуже реалістичний зовнішній вигляд, служать більше 15 років і коштують дорожче за інші товари цієї категорії.
Вибираючи ялинку для будинку, слід відразу вирішити, чи повинна вона мати доповнення. На гілках сучасних штучних ялинок може бути імітований сніговий покрив, шишки, іграшки, вбудована світлодіодна гірлянда.
Варто розуміти, що для прикрашання штучної ялинки краще вибирати легкі пластикові іграшки. Під вагою скляних іграшок гілки дерева можуть деформуватися.
Перед тим, як сплатити гроші за облюбовану штучну ялинку, обов’язково поцікавтеся наявними на неї документами. Передусім, це сертифікат якості (посвідчення якості, гігієнічний висновок). Сертифікат якості підтверджує, що штучне дерево пройшло спеціальну перевірку і є повністю безпечним для використання в домашніх умовах.

(За матеріалами інтернет-сайта voldpss.gov.ua).

Поділися:

Добавить комментарий