І Дніпро, і кручі…

Учасники форуму.

І Дніпро, і кручі…

Із нагоди Всесвітнього дня туризму відбувся щорічний регіональний форум «Відпочивайте на Полтавщині». Цього разу гостей приймало відносно молоде місто з потужним туристичним потенціалом – Горішні Плавні. У більшості воно асоціюється з металургією, але місцеві жителі по праву вважають його ще й українською текстильною столицею, бо ж тут є чимало підприємств з виготовлення трикотажних виробів. А ще – велика кількість заказників, неймовірної краси заплави Дніпра з численними островами…

Запозичувати досвід сусідів та визначати власні напрями розвитку

Форум розпочався з вітального слова директорки департаменту культури і туризму Полтавської ОДА Ірини Удовиченко, заступниці міського голови Горішніх Плавнів Надії Угнічєвої та депутатки Полтавської обласної ради Яніни Барибіної. Вони закликали громади до співпраці в розвитку туризму, активних подорожей, нових відкриттів.
Учасники, які завітали на захід з багатьох громад Полтавської області, вивчали та обговорювали передові технології, які можуть допомогти розвивати туристичний рух на місцях. Відбулося вручення нагород фахівцям, які роблять сферу обслуговування ще якіснішою, додають приємних емоцій від побаченого. Серед відзначених – Олена Романенко, яка презентувала на заході VR-окуляри, або ж окуляри віртуальної реальності. До музеїв, де ними вже користуються відвідувачі, належить і Полтавський краєзнавчий музей.
Долучився до форуму в режимі онлайн радник голови Сумської облдержадміністрації Юрій Гладенко. Він акцентував увагу на гастротуризмі, який також активно розвивається на Слобожанщині, на численних напрямках фестивального туризму. Стосовно гастротуризму, то Сумщина здавна славилася як край гречкосіїв, тож гріх цим не скористатися, вирішили креативні сусіди. І нині, запрошуючи до себе гостей, частують гречаними смаколиками. А після смачного обіду туристи шукають подарунки на пам’ять собі та знайомим. Їх сумчани вирішили робити з конопель, адже відносно недавно у коноплярство на Україні вдихнули нове життя. А чотири з семи діючих на території держави конеплемзаводів знаходяться на території цієї області. І це не лише сорочки та екоторби, а й взуття, пледи, постільна білизна… До слова, починаючи з 2018 року на Сумщині проходить фестиваль коноплярства «HEMP FEST». На ньому туристам презентують серію продуктів, виготовлених із конопель, таких як конопляний бургер (фалафель), конопляний сир та олія, крафтове конопляне пиво, халва з конопель, різні косметичні засоби та багато іншого.

Стратегії, задуми, плани

Учасники заходу мали змогу ознайомитися з доступними грантовими можливостями для кожної громади, які реалізуються в області та в Україні. Стосовно місцевої підтримки, то навесні департаментом культури і туризму Полтавської ОДА був уперше оголошений конкурс садиб сільського зеленого туризму. Всього в ньому вирішили взяти участь сім кандидатів. Ідеї буди дуже різними: від ковальської майстерні до екотабору для дітей, де б дівчатка і хлопчики могли насолоджуватися природою і відірватися від гаджетів. В результаті, троє переможців отримали грошові нагороди у розмірі 50, 70 і 100 тисяч гривень для втілення своїх мрій. Приміром, родина Блонських, яка перебралася на Полтавщину зі сходу, торік створила козячу ферму. А вже цьогоріч взяла участь у конкурсі й отримала кошти для того, щоб приймати більше туристів, розвивати свій бізнес. Для початку планують облаштувати льох для зберігання молочних продуктів, згодом – дегустаційну залу. Там гості зможуть спробувати на смак сири з козячого молока, які виготовляє подружжя.
Окрім цього, згідно зі Стратегією розвитку Полтавщини на наступні сім років планується проводити щороку по два грантові конкурси для популяризації нових туристичних маршрутів, фестивалів та сфери гастротуризму. Загальне фінансування на ці сім років – три мільйони гривень. Якщо говорити детальніше, то щороку планується створювати по два нових гастротури, по 2 нових туристичних маршрути, по 2 нових медіапродукти і щонайменше по п’ять нових заходів. Причому цьогоріч Полтавщина також напрацьовувала позитивний досвід співпраці у популяризації туристичних, культурно-просвітницьких проектів. Приміром, як повідомлялося раніше, вже додано близько 20 об’єктів огляду у форматі 3D з аудіогідами через платформу Ukrainer та ОpenUkraine. Спільно з Lampa Аgency реалізовано проект Ukraine Оpen як продовження попереднього напрацювання Poltava Оpen – Android – додаток для мандрівників, який дозволяє планувати маршрути та екскурсії містами України, бронювати місця в готелях, оглядати локації з висоти пташиного польоту та здійснювати віртуальні прогулянки. Нині ця програма функціонує тільки у двох областях – Полтавській і Харківській.

Оригінальний туризм у Горішніх Плавнях

Втім, головною метою форуму було наочне знайомство з найвідомішим туристичним об’єктом Горішніх Плавнів – Полтавським гірничо-збагачувальним комбінатом. Нині він є головним експортером залізної руди в Україні.
Горішньоплавнівський кар’єр – один з найбільших у світі та найглибший у Європі. Його глибина – близько 300 метрів, а ширина досягає 8 кілометрів! У цій «чаші» проходить 420 км автомобільних і 215 км залізничних шляхів, по яких руду доставляють на поверхню. З оглядового майданчика можна спостерігати роботу найбільш великовагових автомашин у світі – кар’єрних самоскидів, вантажівок марок Caterpillar (США), БелАЗ (Білорусь), Komatsu (Японія). Панорама кар’єра вражає. Він є частиною так званої Кременчуцької магнітної аномалії, яка складається з десяти родовищ залізних кварцитів і багатих залізних руд та була відкрита в 1928 році геофізиком Андрієм Строною. Детальніше про роботу кар’єру та розбудову міста готові розказати в музеї історії Полтавського гірничо-збагачувального комбінату та в Краєзнавчому музеї міста.
Весна і літо – найкращий час для відвідин Горішніх Плавнів, бо тоді туристи мають змогу прогулятися не лише затишними вуличками містечка, а й поплавати на вітрильнику заплавами Дніпра. Також на території міста діє сучасний яхт-клуб. Гості можуть замовити навіть екзотичний відлюдний вікенд, залишившись на кілька днів без жодних зручностей на одному з кількох десятків місцевих острівців. Якщо ж усамітнення в їхню програму не входить, то тут є де розважитися. Приміром, відвідати старовинне козацьке поселення Келеберда, Свято-Миколаївський собор та Трьохсвятительську церкву, нещодавно створену алею сакур, парки, один з яких прославився величезними зеленими скульптурами. Для скелелазів та альпіністів тут також багато цікавинок. Уже розроблено кілька маршрутів гранітними скелями.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий