“І я повірив, що народ  мій незламний”

“І я повірив, що народ мій незламний”

Фотомиті Євромайдану, спогади учасників Революції Гідності, музичні й поетичні ретроспективи тих буремних подій, невелика експозиція предметів, якими майданівці захищалися від озброєної до зубів «беркутні»: звичайна будівельна каска, дерев’яний, із зображенням Богородиці щит… Усе це – фрагменти урочистого заходу з нагоди Дня Гідності та Свободи, який відбувся в Полтавському краєзнавчому музеї ім. В. Г. Кричевського. Фрагменти, котрі надали йому настільки сильного емоційного наповнення, що присутні в залі не раз затамовували подих і ковтали гіркий клубок у горлі.
Та й чи могло бути інакше, якщо разом зібралися майданівці, ветерани АТО/ООС, родини загиблих захисників Вітчизни, військові, волонтери, студентська молодь, інші небайдужі краяни.
Уже через кілька хвилин від початку зібрання, коли зазвучали слова подяки й пошани тим сміливцям, які на межі 2013–2014 років підняли наш народ з колін, всі в переповненому залі підвелися і виструнчилися. Згадали й найперші сотні самооборони, які з’явилися в Києві, на Майдані Незалежності, на початку зими, й символічну Небесну Сотню, яка постала в нашій історії після запеклих боїв на барикадах. У тих вічних лицарських лавах – наші земляки: Ігор Сердюк, Андрій Черненко, Євген Случак, а також Іван Пантелєєв, рок-музикант із Краматорська, який на Майдані записався кременчужанином.
Пам’ять Героїв Небесної Сотні та загиблих захисників України на Донбасі вшанували хвилиною мовчання. Під пронизливу мелодію Гімну Майдану, тужливу лемківську пісню «Плине кача» корзини з квітами понесли до пам’ятних знаків Героям у Полтаві.
Спогадами про полтавський Євромайдан поділилася Юлія Костенко. Молода жінка опинилася серед протестувальників після того, як вся країна дізналася про побиття студентів у Києві. Каже, що інакше й не могла, адже на той час сама викладала у коледжі і, коли її студенти рішуче приєдналися до мітингарів, пішла з ними.
Про події, особисто пережиті на Євромайдані в Києві, розповів учасник Революції Гідності та АТО, керівник полтавської обласної організації «Спілки ветеранів добровольців України» Юрій Крамаренко. У його пам’яті назавжди закарбувався день 18 лютого 2014 року, коли під час жорстокої зачистки Майдану силовиками жоден з його товаришів не скористався можливістю тихцем відступити через двори. Особливо Юрія приголомшили мітингувальниці-жінки, які, не стримуючись, плакали, але не рухались назад ні на крок. У ту мить, зізнається чоловік, він справді повірив у незламну силу нашого народу.
Учасникам зібрання в музеї Юрій Крамаренко представив виставку світлин «Янголи в камуфляжі», з якою його побратими вже ознайомили школярів майже в усіх областях України. На фото – учасники Євромайдану, зокрема медики, котрі рятували поранених у найпекельніші дні протистоянь.
Під час урочистостей депутат Полтавської обласної ради Руслан Рогов вручив нагороди захисникам Вітчизни: орден «Лицарський хрест добровольця» – розвіднику Геннадію Черніченку та добровольцю Віктору Трофименку; почесну відзнаку Полтавської обласної ради «За відданість народу України» І ступеня – снайперу Микиті Черніченку.
Знана в області волонтерка, одна із засновниць Полтавського батальйону небайдужих, заслужена журналістка України, керівниця дитячої телестудії «Разом» Полтавської єпархії ПЦУ Наталія Святцева вразила зібрання проникливою поезією про Майдан: знову закалатали з її рядків дзвони Свято-Михайлівського монастиря, закружляв хижий «Беркут», шукаючи собі жертву, полетіла у високості Небесна Сотня…
Учасник АТО, головний інженер військової частини А3358 Олександр Зеленський виконав авторську пісню, присвячену побратимам.
Ледве стримуючи сльози, до загалу звернулася мама полеглого захисника Вітчизни Миколи Чепіги, голова ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» Наталія Василівна Чепіга. Вона сказала, що поширене твердження, нібито добровольці, не замислюючись, пішли боронити країну від ворога, не відповідає дійсності, адже ці хлопці, навпаки, глибоко замислились, що буде з Україною далі, й тому взяли до рук зброю. Саме завдяки першим хвилям добровольців вдалося відновити нашу армію.
Участь у патріотичному зібранні з нагоди Дня Свободи та Гідності взяв голова облдержадміністрації Олег Синєгубов. У своєму слові він наголосив, що саме майданівці, герої-захисники Вітчизни змінили курс нашої держави, започаткували позитивні зміни, дали шанс українській політиці й владі на очищення, і назвав завданням №1 втілення у життя цінностей, які були відстояні на Майдані.
Яскравим музичним обрамленням патріотичного дійства в музеї були виступи пісенно-танцювального ансамблю «Полтава» обласної філармонії. Провів урочистості артист обласної філармонії Денис Зотов.

Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий