"І слово, і доля, і пам'ять…"

«І слово, і доля, і пам’ять…»

У 95-й день народження нашого видатного земляка, українського письменника, літературознавця, краєзнавця, архівіста, енциклопедиста Петра Ротача полтавці зібралися вшанувати його пам’ять у прекрасному залі № 22 краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. До цієї дати було приурочено й нагородження лауреатів премії обласної ради імені Петра Ротача – вона вручалася уже вдруге. Цього року в номінації «Історичне краєзнавство» премію присуджено великому авторському колективу (а це переважно працівники Полтавського краєзнавчого музею) фундаментального дослідження «Звід пам’яток історії та культури України: Полтавська область. Котелевський район», а в номінації «Літературне краєзнавство» – краєзнавцю Григорію Титаренку за книги «Планетарний голос Андрія Кикотя» та «Іван Стешенко. Твори. Переклади».

Починався вечір із пропозиції його ведучого, вченого секретаря краєзнавчого музею Андрія Логвиненка доручити невеликій делегації відвезти квіти на могилу Петра Ротача від імені усіх лауреатів цьогорічного творчого конкурсу. У її складі був і син письменника Олександр Ротач.
Про непросту долю і незламний характер Петра Ротача, його життєвий і творчий шлях нагадав присутнім фрагмент фільму із циклу «Земляки», створений свого часу журналісткою ОДТРК «Лтава», письменницею Інною Дідик. Про співпрацю із письменником розповіла видавець Ганна Грибан, наголосивши, що настав час перевидати чимало його книг і сприяти виходу в світ тритомника «Полтавщина літературна», роботу над яким започаткував Петро Петрович, а продовжив його син. Тридцять років поспіль своїм старшим другом називала Петра Ротача доцент Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Ганна Радько – з тривожним хвилюванням вона розповіла про те, як відкривала його для себе «не тільки як письменника, а як громадянина і українця з-поміж нас».
Любов Петра Ротача до України, його патріотизм, глибоке розуміння національного питання, християнських цінностей вразили і протоієрея Миколая Храпача – він поділився спогадами про спілкування з письменником і його дружиною Аллою Олександрівною. Доповнив їх і давній друг родини Ротачів, голова обласної організації Національної спілки художників України Юрій Самойленко.
Наприкінці урочистостей нагороди вручили директор департаменту культури і туризму обласної держадміністрації Валентина Вождаєнко і доктор філологічних наук, професор, письменник, ректор ПНПУ імені В. Г. Короленка Микола Степаненко: дипломи – лауреатам, грамоти обласної ради – номінантам конкурсу Володимиру Шевченку, Ярославові Єнку, Олегові Скирді.
Віночок пісень учасникам вечора подарували студенти й викладачі Полтавського музичного коледжу імені
М. В. Лисенка, у залі була розгорнута виставка видань Петра Ротача. І наш незабутній Петро Петрович у фотопортретах був ніби поруч зі своїми земляками, які бережуть пам’ять про нього у своїх серцях.

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий