І землю тихо сніг накриє, щоб зігрівати до весни

І землю тихо сніг накриє, щоб зігрівати до весни

На початку зими на городі, в садку роботи практично немає. Лише при перших заметілях потрібно перевіряти, чи не зносить вітер сніг, влаштувати засоби снігозатримання. А ще – не пропускати нашестя гризунів.

Доки ще сад готується до сну

Поки не випав сніг, ви маєте можливість підготуватися до хуртовин, а заодно завершити осінні справи: присипати шаром мульчі кола навколо стовбурів плодово-ягідних дерев та газон, зібрати всохлі й забуті на гілках плоди, які загрожують майбутньому врожаю епідемією плодової гнилі, знищити лялечки і гнізда комах-шкідників. Не зайвим буде побілити або оновити побілку на стовбурах дерев, бо стара вже змита осінніми дощами. Таким чином ви захистите їх від морозів та сонячних опіків. Саме час закінчити санітарну обрізку, заготовити живці плодових дерев і ягідних кущів, викопати вологозатримувальні траншеї та спорудити снігозатримувальні конструкції за периметром ділянки.
Захисту від морозу потребують ніжні персики та абрикоси. Їх обприскують 3-процентним розчином бордоської рідини. Молоді деревця і саджанці можна вкрити гіллям. Хвойну мульчу укладають голками донизу, висота має становити близько 80 см. Такий захід не тільки дозволить зігріти рослини в мороз, а й захистить їх від поривів вітру та гризунів.

Турботи після снігопаду

Сніг – це досить велике навантаження на гілки, а для молодих крон така тяжкість може стати і зовсім фатальною. Тому обов’язково струшуйте сніг з гілок. При цьому слід розподіляти сніговий покрив з найбільшою користю для рослин. А саме: згребти його на грядки, газони, до пристовбурних кіл дерев і чагарників, забезпечивши їхнім кореневим системам додатковий захист від морозу взимку і додаткову вологу ранньою весною. У пристовбурних колах під рослинами рекомендується утрамбовувати сніг. Це допоможе зруйнувати ходи польових мишей, які хочуть поласувати корінцями посадок.
Не забувайте прибирати сніг з теплиць, якщо вони встановлені на вашій ділянці. Сніговий покрив ізолює рослини від дорогого у зимовий період освітлення.

Цілорічна теплиця

Завзяті господарі навіть взимку не припиняють вирощувати врожаї. Кращим місцем для цього є теплиця, в якій передбачено обігрів і додаткове освітлення. Найпоширенішими культурами, що культивуються взимку, є різні види цибулі, коренева петрушка та інша зелень: рукола, кріп, салати, шпинат.
Крім того, в грудні розпочинають сіяти насіння помідорів та огірків для вирощування розсади. Найкращого результату вирощування врожаю у теплицях, які обігріваються, можна досягти, якщо організувати додаткове освітлення. Чим воно триваліше і якісніше, тим вищий і якісніший урожай. Альтернативою тепличного висаджування можуть бути посіви на підвіконні. Однак додаткове освітлення тут також потрібно передбачити.

Контролюємо садовий інвентар та сховища

У грудні нарешті з’являється час для догляду за садовим інструментом. У минулому сезоні він встиг добряче затупитися, забруднитися й навіть зламатися. Тому уважно огляньте його, очистіть від забруднень, проведіть дезінфекцію – вона не буде зайвою, якщо ви навіть давно не користувалися інструментами. Усуньте дрібні несправності самотужки. Підготовлений до зберігання інструмент змастіть машинним маслом. Складіть список необхідних поповнень у вашому арсеналі, спробуйте одну-дві новинки з асортименту садових магазинів.
Сховища будуть ефективними лише у тому випадку, якщо в них підтримуються постійний температурний режим та рівень вологості. Ідеальний діапазон для першого показника – вище нуля, але до +5 за Цельсієм. Другий показник коливається між позначками 85–95%.
Рекомендується регулярно перевіряти запаси врожаю та видаляти зіпсовані плоди. Ті, що знаходилися поруч із зіпсованими, краще перекласти, попередньо обтерши та обернувши їх папером. Плоди, які пошкоджені гниллю більш ніж на 10%, варто відразу вжити в їжу. Довго лежати вони не будуть.

Небажані гості саду та городу

Якщо ділянка має міцне огородження, її можна вважати захищеною від навали голодних зимових гостей. Проте оглядати сніговий покрив і рослини щодо можливих слідів небажаних відвідувачів необхідно регулярно. Крім слідів, можна виявити невеликі земляні насипи – виходи мишачих ходів.
Існує кілька методів захисту від гризунів саду та городу в зимовий період. Захистити стовбури та маленькі кущі можна ялиновим гіллям, укриттям із сітки, переплетеними прутами або ж спеціальними роз’ємними пристосуваннями – трубками. Дехто встановлює ультразвукові чи сенсорні прилади-відлякувачі. Також можна розкидати у саду отруту, переконавшись, що її не чіпатимуть інші домашні тварини, та розмістити пастки для гризунів. У літній період для цих цілей корисно заготовити гілочки бузини, листя волоського горіха і часник. Їх розкидають навколо дерев і чагарників, щоб відлякувати польових мишей.

Поділися:

Добавить комментарий