Ідеї, варті фінансування Підбито підсумки реалізації проекту “Бюджет участі”

Ідеї, варті фінансування Підбито підсумки реалізації проекту “Бюджет участі”

Відомий філософ сучасності Річард Бах вважає, що кожна мрія дається разом із силами для її втілення. Деяким надзвичайно активним полтавцям цього року вдалося надихнути своїми мріями цілі громади, таким чином, у наступному році у 15 районах області збудують нові об’єкти інфраструктури. Кошти на них були виділені в рамках проекту “Бюджет участі”. Підбиття підсумків проектів та нагородження його учасників відбулися в приміщенні реконструйованого аеропорту “Полтава”. До того ж захід проходив у форматі вільного спілкування, під час якого всі охочі мали змогу виступити перед публікою, послухати коментарі експертів або й самим спробувати себе у ролі експерта.
Аеропорт – об’єкт, який яскраво показує, що можна зробити всього за рік із занедбаним приміщенням. А ще не так давно тривали гострі дискусії з приводу доцільності витрачати на реставрацію летовища понад 40 мільйонів гривень. Скептики нарікали, що в області й так вистачає проблем, а влада “марнує кошти на ілюзорні проекти”. У червні полтавці вже не були так гостро негативно налаштовані та з нетерпінням чекали першого польоту до турецької Анталії. На жаль, з технічних причин його довелося відкласти. Ближче до Нового року ремонтні роботи на території летовища завершилися, а літаки малої авіації виструнчилися на злітній смузі. Перший заступник голови ОДА Андрій Пісоцький підсумував, що вдалося реалізувати потенціал аеропорту приблизно на 70 відсотків. Так би мовити, мрія, у яку багато хто не вірив, стала реальністю.
* * *
У цьому році на конкурс “Бюджет участі” Полтавської області було подано 267 проектів, з яких 260 розмістили на платформі для голосування. Лідером за кількістю поданих проектів є Гадяцький район, де було подано 31 проект. Перемогу здобули 60 проектів із 15 районів. Для їх реалізації обласна рада планує виділити у наступному році з обласного бюджету
6 мільйонів гривень.
Голова обласної ради Олександр Біленький говорить, що перспективними планами на наступний “Бюджет участі” є зміна концепції самого голосування та відмова від паперових бюлетенів. Також збільшиться максимальна вартість реалізації проектів-переможців. У цьому році вона становила від 100 до 150 тисяч гривень. У наступному буде до 200 тисяч гривень. Напрямки, на які можна буде подати проекти, не зміняться. Це – сфери комунального господарства та енергоефективності, спорту та туризму, культури та освіти, навколишнього середовища, безпеки та громадського порядку, соціального захисту. Більше коштів буде виділено і на промоційну кампанію.
Сільський голова Омельницької ОТГ Кременчуцького району Олександра Шереметьєва поділилася своїми враженнями від участі у конкурсі. Громада подала три проекти, з яких переможцями стали два – мотузковий парк у Рокитному та парк Академіка Вернадського. Зокрема саму ідею мотузкового парку староста цього села запозичила під час відпочинку на озері Синевир – перлині Західної України. Амбітний проект підтримала вся громада. Стосовно другого, то з 2004 року чимало місцевих жителів є членами товариства Вернадського. На території громади проходять науково-практичні конференції, присвячені діяльності видатного вченого. Учні місцевої школи долучаються до відновлення розкопок, які видатний вчений проводив на Полтавщині. Школяр-десятикласник Олександр Бабич досліджував із науковцями та студентами Кременчуцького політехнічного університету
ім. М. Остроградського його наукову спадщину і написав проект, який і став переможцем. У парку планують посадити екзотичні дерева та облаштувати зону відпочинку.
* * *
Розповіли про досвід впровадження креативних ідей, які були подані на “Бюджет участі”, польський експерт Пшемек Горський, фахівець Київської міської ради Артем Стельмашов та експерт Олексій Коломієць. Якщо говорити про польський досвід, то перший “Бюджет участі” почав працювати у Варшаві у 2011 році. З кожним роком населених пунктів, які запроваджували його у себе, ставало все більше. Проте на перших етапах його роботи скептики говорили, що якщо дати можливість мешканцям міст самим “пиляти бюджети”, то вони влаштують щось на кшталт американських гірок. І захочуть чогось такого, що не вписується в рамки здорового глузду, до прикладу – кататися на лижах у центрі міста. І на це все потрібно буде виділити гроші. Насправді, всі проекти, які подали містяни, стосувалися проблем повсякденного життя. Виявилося, що люди хочуть впливати на прийняття важливих для воєводств рішень. Пшемек Горський зауважив, що і полякам, і українцям потрібно вчитися працювати з таким демократичним інструментом, як бюджет участі. У рамках його реалізації у рідному місті експерта Лодзі будується зупинка, яку вирішили назвати “Родина єдинорогів” – за її яскравий дизайн. Не всі жителі 700-тисячного міста сприйняли цю ідею, адже завжди є загальніші проблеми, які також потребують фінансових вливань. Після тривалих дискусій та правильної рекламної компанії своєрідний пам’ятник міфічним істотам скоро стане ще однією візитівкою цього воєводства.
* * *
Також у приміщенні аеропорту підбили підсумки дворічної роботи Полтавської обласної асоціації місцевого самоврядування та розіграли серед 200 учасників заохочувальні бали до залишкового балу на проекти на 2019 рік.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий